PLANOWANIE PRACY

Na koniec tej części warto przedstawić kilka ogólnych wskazówek odnośnie do tego, jak zaplanować realizację zadań wykonywanych na stojąco, aby czuć się komfortowo. Przede wszystkim, o ile to możliwe, obowiązki warto rozdzielać tak, żeby każdy miał do zrealizowania kilka różnych zadań.

Dzięki temu częściej będzie w ruchu, przyjmując różne postawy. Warto rozważyć wprowadzenie pracy rotacyjnej, która polega na tym, że personel okresowo zmienia się na stanowiskach, gdzie wykonuje inne czynności niż wcześniej.

Dobrym rozwiązaniem może się też okazać podzielenie załogi na zespoły, ponieważ wówczas dla osiągnięcia wspólnego celu pracownicy chętniej angażują się w różne zadania albo działają na zmianę. Ważne są również przerwy w pracy, a często te krótsze, lecz częstsze, pozwalają na pełniejszą regenerację po długim staniu niż dłuższe, ale rzadsze.

Jak dobrać wysokość stołu?

 
Rys. 1. Zalecane wysokości stołów roboczych w zależności od typu wykonywanej pracy

Stanowisko robocze powinno być dostosowane do warunków fizycznych pracowników różniących się wzrostem i do wykonywanego przez nich zadania. Wartością, w odniesieniu do której z reguły ustalana jest optymalna wysokość stołu jest poziom łokcia danej osoby. Na rysunku 1 przedstawiono przykładowe zakresy wysokości zalecane w przypadku czynności o różnym charakterze.

Wyznaczając je, generalnie należy przestrzegać następujących zasad: w zadaniach, które wymagają dużej precyzji, na przykład montażu, najlepiej, gdy wysokość powierzchni roboczej jest o około 5 cm większa od poziomu łokci. Dobrze jest również zapewnić im podparcie.

 
Rys. 2. Podział przestrzeni na blacie

Na stanowisku pracy lekkiej, na przykład montażu i innych powtarzalnych czynności, w realizacji których od operatora nie oczekuje się aż tak dużej dokładności, optymalny poziom stołu wynosi około 5-10 cm poniżej wysokości łokcia.

Z kolei w przypadku zadań ciężkich do wykonania, zwłaszcza wymagających od pracownika używania dużej siły, która jest skierowana w stronę powierzchni roboczej, powinna się ona znajdować od 20 do 40 cm poniżej wysokości łokcia. W związku z tym dużą popularnością w przemyśle cieszą się meble z możliwością regulacji poziomu blatu (patrz ramka) i systemy modułowe.

Przestrzeń na blacie i odstępy od stanowiska

 
Rys. 3. Zalecane odstępy od stanowiska

By zmniejszyć dyskomfort wywołany długotrwałą pracą na stojąco, trzeba odpowiednio rozmieścić przedmioty, którymi posługujemy się na danym stanowisku. Dzięki temu nie trzeba się będzie po nie schylać ani wyciągać, by do nich dosięgnąć. Najlepiej jest wcześniej przeanalizować zadanie, które będziemy wykonywać i to, kiedy i jak często będzie nam w tym celu potrzebny dany sprzęt lub narzędzie.

Na tej podstawie obszar roboczy można podzielić na strefy, w których operujemy przez większość czasu, rzadko albo prawie wcale. Na rysunku 2 przedstawiamy stanowisko w taki sposób podzielone i przykładowe rozmiary jego sekcji. Strefa najbliższa jest zwykle dwa razy mniejsza niż pośrednia, a resztę zajmuje ta, z której korzystamy najrzadziej.

Główny przedmiot zainteresowania na danym stanowisku pracownik powinien mieć przed sobą. Należy też stać jak najbliżej, jednak z zachowaniem odpowiednich odległości. Na rysunku 3 zostały przedstawione przykładowe zalecane odstępy.

Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów
Dowiedz się więcej

Prezentacje firmowe

Zobacz również