Planowanie pracy

Organizując stanowisko pracy, trzeba zapewnić jego przyszłym użytkownikom możliwość sprawnego realizowania zadań, bezpieczeństwo i wygodę. Stąd też wybierając wyposażenie - na przykład meble, warto stosować się do zasad ergonomii, dzięki którym pracownicy będą mniej obciążani. Zaprocentuje to większą wydajnością, mniejszą zapadalnością na choroby zawodowe oraz ograniczy liczbę wypadków. W artykule przedstawiamy przegląd tych zaleceń oraz trendy w konstrukcji nowoczesnych mebli, systemów montażowych i narzędzi dla przemysłu.

Posłuchaj
00:00
Spis treści

PLANOWANIE PRACY

Na koniec tej części warto przedstawić kilka ogólnych wskazówek odnośnie do tego, jak zaplanować realizację zadań wykonywanych na stojąco, aby czuć się komfortowo. Przede wszystkim, o ile to możliwe, obowiązki warto rozdzielać tak, żeby każdy miał do zrealizowania kilka różnych zadań.

Dzięki temu częściej będzie w ruchu, przyjmując różne postawy. Warto rozważyć wprowadzenie pracy rotacyjnej, która polega na tym, że personel okresowo zmienia się na stanowiskach, gdzie wykonuje inne czynności niż wcześniej.

Dobrym rozwiązaniem może się też okazać podzielenie załogi na zespoły, ponieważ wówczas dla osiągnięcia wspólnego celu pracownicy chętniej angażują się w różne zadania albo działają na zmianę. Ważne są również przerwy w pracy, a często te krótsze, lecz częstsze, pozwalają na pełniejszą regenerację po długim staniu niż dłuższe, ale rzadsze.

Jak dobrać wysokość stołu?

 
Rys. 1. Zalecane wysokości stołów roboczych w zależności od typu wykonywanej pracy

Stanowisko robocze powinno być dostosowane do warunków fizycznych pracowników różniących się wzrostem i do wykonywanego przez nich zadania. Wartością, w odniesieniu do której z reguły ustalana jest optymalna wysokość stołu jest poziom łokcia danej osoby. Na rysunku 1 przedstawiono przykładowe zakresy wysokości zalecane w przypadku czynności o różnym charakterze.

Wyznaczając je, generalnie należy przestrzegać następujących zasad: w zadaniach, które wymagają dużej precyzji, na przykład montażu, najlepiej, gdy wysokość powierzchni roboczej jest o około 5 cm większa od poziomu łokci. Dobrze jest również zapewnić im podparcie.

 
Rys. 2. Podział przestrzeni na blacie

Na stanowisku pracy lekkiej, na przykład montażu i innych powtarzalnych czynności, w realizacji których od operatora nie oczekuje się aż tak dużej dokładności, optymalny poziom stołu wynosi około 5-10 cm poniżej wysokości łokcia.

Z kolei w przypadku zadań ciężkich do wykonania, zwłaszcza wymagających od pracownika używania dużej siły, która jest skierowana w stronę powierzchni roboczej, powinna się ona znajdować od 20 do 40 cm poniżej wysokości łokcia. W związku z tym dużą popularnością w przemyśle cieszą się meble z możliwością regulacji poziomu blatu (patrz ramka) i systemy modułowe.

Przestrzeń na blacie i odstępy od stanowiska

 
Rys. 3. Zalecane odstępy od stanowiska

By zmniejszyć dyskomfort wywołany długotrwałą pracą na stojąco, trzeba odpowiednio rozmieścić przedmioty, którymi posługujemy się na danym stanowisku. Dzięki temu nie trzeba się będzie po nie schylać ani wyciągać, by do nich dosięgnąć. Najlepiej jest wcześniej przeanalizować zadanie, które będziemy wykonywać i to, kiedy i jak często będzie nam w tym celu potrzebny dany sprzęt lub narzędzie.

Na tej podstawie obszar roboczy można podzielić na strefy, w których operujemy przez większość czasu, rzadko albo prawie wcale. Na rysunku 2 przedstawiamy stanowisko w taki sposób podzielone i przykładowe rozmiary jego sekcji. Strefa najbliższa jest zwykle dwa razy mniejsza niż pośrednia, a resztę zajmuje ta, z której korzystamy najrzadziej.

Główny przedmiot zainteresowania na danym stanowisku pracownik powinien mieć przed sobą. Należy też stać jak najbliżej, jednak z zachowaniem odpowiednich odległości. Na rysunku 3 zostały przedstawione przykładowe zalecane odstępy.

Spis treści
Zobacz więcej w kategorii: Temat miesiąca
Artykuły
Oil&gas i sektor chemiczny - automatyka i pomiary w branżach procesowych
Silniki i napędy
Nowoczesne przekładnie i motoreduktory - kompendium
Obudowy, złącza, komponenty
Nowoczesne kable, złącza i osprzęt kablowy
Przemysł 4.0
Smart Factory 2024
Bezpieczeństwo
Automatyka i urządzenia do zastosowań specjalnych
Przemysł 4.0
Nowoczesna intralogistyka i logistyka zakładowa
Powiązane treści
Otwarto nowy zakład firmy Meble Wójcik
DFM rozbuduje zakład w Reszlu
Za miesiąc targi przemysłu drzewnego i meblarskiego
Meble Reeco z certyfikatem CCWPD
Rozpoczęto budowę zakładu Classic Sofa
Rozmowa z Grzegorzem Jazowskim, prezesem zarządu item Polska
Poradnik: Jak w kilku krokach stworzyć profesjonalne i ergonomiczne stanowisko pracy?
Branża drzewna i meblarska
Szybkie tworzenie stanowiska testowego
Zintegrowane stanowisko laboratoryjne do badań nad biogazem jako paliwem alternatywnym w silnikach o zapłonie samoczynnym
Zrobotyzowane stanowisko do testowania paneli dotykowych
Nowy system ramienia nośnego dla stanowisk człowiek-maszyna
Stanowisko badawcze prototypu systemu sterowania podwoziem przednim samolotu pasażerskiego
Zobacz więcej z tagiem: Artykuły
Rynek
Nie tylko technologie
Rynek
Produkcja przemysłowa
Rynek
Pomiary i utrzymanie ruchu

Poradnik doboru rozwiązań drukujących - drukarki mobilne, stacjonarne i przemysłowe

Jak dobrać drukarkę do zastosowań w logistyce, przemyśle czy handlu? Na co zwrócić uwagę, jeżeli chodzi o cechy i funkcje urządzenia? Jak zapewnić wysoką niezawodność pracy oraz trwałość systemu drukującego? A co z oprogramowaniem? W artykule odpowiadamy na powyższe pytania, przedstawiając przykłady nowoczesnych urządzeń drukujących, które z powodzeniem sprawdzają się w wymienionych zastosowaniach.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów