PRACA W POZYCJI SIEDZĄCEJ

Praca na siedząco nie kojarzy się z nadmiernym wysiłkiem, lecz mimo to powoduje schorzenia i urazy równie groźne, jak te, które powstają w czasie wykonywania zadań, które wymagają dużej aktywności fizycznej. I wbrew pozorom też męczy. Jest kilka przyczyn takiego wpływu siedzenia na stan zdrowia.

Przede wszystkim w tej pozycji mięśnie zaangażowane w podtrzymywanie głowy, ramion i całego tułowia są silnie napięte, a zarazem dopływ krwi do nich jest ograniczony. To powoduje ich ból i nasila zmęczenie. Brak ruchu spowalnia pracę serca, a przez to obieg krwi w organizmie, to zaś prowadzi do jej zastojów w kończynach dolnych, czemu dodatkowo sprzyja ucisk wywierany od spodu na uda przez siedzisko.

Nie dziwi zatem, że osoby, które pracują na siedząco, skarżą się na m.in.: zmęczenie, bóle pleców, mięśni, sztywność karku, drętwienie nóg, żylaki. Dotykają je też choroby metaboliczne jak cukrzyca oraz choroby serca. To, w jakim stopniu te dolegliwości się rozwiną i czy będą się z czasem nasilać, zależy głównie od tego, jak długo dana osoba na co dzień przebywa w tej pozycji i czy jest ona prawidłowa.

Marzena Szczotkowska-Topić

Współwłaściciel RENEX Group

  • Jaki jest wpływ ergonomii stanowisk pracy na produkcję?

O znaczeniu ergonomii w środowisku pracy najlepiej świadczą liczby. Według danych ZUS z powodu chorób układu kostno-stawowego, mięśniowego i tkanki łącznej w 2017 roku Polacy spędzili prawie 24 tysiące godzin roboczych na zwolnieniach lekarskich.

Jest to druga po chorobach układu oddechowego przyczyna absencji chorobowych. Oczywistym jest, że te ostatnie skutkują przestojami i zaburzeniami cyklów pracy, a tym samym stratami dla przedsiębiorstw. Przedstawiciele krajów rozwiniętych od dawna zdają sobie sprawę, że przeciwdziałanie takiemu stanowi rzeczy przynosi wymierne korzyści finansowe.

Ergonomiczne stanowiska pracy zapobiegające wymienionym schorzeniom stają się standardem w nowoczesnych firmach. Przykładem są stanowiska umożliwiające pracownikowi płynną zmianę pozycji pracy z siedzącej na stojącą. Najlepszymi rozwiązaniami w tym zakresie są konstrukcje stołów, które umożliwiają elektryczną regulację wysokości blatu.

Takie rozwiązanie pozwala nie tylko na zmianę pozycji pracy, ale również na precyzyjne ustawienie wysokości blatu do wzrostu pracownika. Kolejnym aspektem, jaki należy uwzględnić, jest ergonomia rozumiana jako odpowiednie ustawienie półek i innych akcesoriów w bezpośrednim zasięgu pracownika, co eliminuje zbędne czynności.

Możliwość regulacji wysokości półek i urządzeń oraz umieszczenie ich na wysokości wzroku pracownika znacząco przyśpiesza pracę i poprawia wydajność. Podsumowując - ergonomiczna konstrukcja mebli ma bezpośredni pozytywny wpływ na poprawę bezpieczeństwa i wydajność pracy.

  • Jakie znaczenie ma modułowa budowa mebli na stanowisku pracy?

Modułowa budowa umożliwia konfigurację mebli na stanowisku pracy zgodnie z potrzebami pracownika i ich rozbudowę wraz z rozwojem firmy. Oczywistym jest, że powinno się zawsze uwzględniać możliwości rozbudowywania i modyfikacji istniejącej infrastruktury. Wybierając dostawcę mebli powinniśmy zwrócić uwagę na wielkość oferty i różnorodność dodatkowego wyposażenia.

Takie rozwiązania umożliwiają łatwą modyfikację lub rozbudowę stanowiska w zależności od potrzeb. Dzięki temu firma zyskuje możliwość elastycznej zmiany konfiguracji pojedynczych stanowisk i dopasowania go do aktualnych potrzeb i zmianę organizacji strefy pracy.

Należy zwrócić również uwagę na funkcjonalność wybranych komponentów stanowiska pracy. Stanowiska powinny być zawsze dopasowane do działalności prowadzonej przez firmę. W zakresie projektu można oprzeć się na doświadczeniu producenta, takiego jak RENEX z jego marką REECO, wykonującego stanowiska pracy dedykowane do indywidualnych potrzeb klientów.

Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów
Dowiedz się więcej

Prezentacje firmowe

Zobacz również