PARAMETRY SUSZENIA. CZYM JEST AGLOMERACJA?

Niska wilgotność powietrza jest wymagana, aby mogło zaabsorbować wodę z produktu – im będzie wilgotniejsze, tym mniej jej przyjmie, zaś nasycone wilgocią w ogóle nie będzie w stanie jej więcej wchłonąć. Temperatura wpływa na wilgotność – im jest wyższa, tym powietrze jest mniej wilgotne. To przyspiesza proces suszenia. Z kolei w ruchu powietrze musi być by pochłoniętą wilgoć unieść z dala od produktu, ustępując miejsca suchemu medium, które absorbuje jej resztki aż do wyczerpania.

Następnie produkt finalny jest oddzielany od gazu. W tym celu powietrze z komory suszącej jest odprowadzane przez jej wyloty, zaś proszek obecny w powietrzu wylotowym jest oddzielany w odpylaczu cyklonowym.

Warto dodać, że aby mleko w proszku nadawało się do bezpośredniego spożycia jako produkt typu instant, musi spełniać dwa warunki: powinno być łatwo zwilżalne i rozpuszczalne. Aby uzyskać te właściwości, trzeba drobiny proszku połączyć w większe cząstki. W tym celu przeprowadza się aglomerację. Polega ona na zderzaniu i zlepianiu cząstek w komorze suszenia.

Jakub Wypniewski

Bosch Rexroth

 

 

Jakie są trendy w zakresie automatyzacji w branży związanej z produkcją żywności? Czego oczekują odbiorcy?

Producenci maszyn i ich dostawcy z branży spożywczej liczą się w ostatnich latach z rosnącymi oczekiwaniami konsumentów. Wymagania związane z odpowiednim poziomem bezpieczeństwa wytwarzania i zapakowania żywności oraz uzyskiwanie odpowiednich certyfikatów są ściśle związane z użyciem rozwiązań do produkcji maszyn i urządzeń. Przemysł spożywczy, coraz częściej sięga po nowe, innowacyjne rozwiązania związane z automatyzacją, monitorowaniem i analizą procesów na każdym etapie produkcji. Hasła takie jak Przemysł 4.0 czy fabryka przyszłości u wielu przedsiębiorców ujrzały światło dzienne i sukcesywnie są wdrażane w różne obszary od procesu przez produkcję do magazynowania. Dzięki temu producenci mają większą elastyczność i możliwość szybszej adaptacji maszyn do produkcji. Z dużym wyprzedzeniem mogą przewidywać awarie i skutecznie optymalizować koszty związane z surowcami czy nieplanowanymi przestojami. Stosowanie odpowiednich systemów monitorujących, analizujących i przetwarzających zbierane dane, robotów kolaboracyjnych, bezobsługowych wózków samojezdnych przyczynia się do tego, że na przestrzeni kolejnych kilku lat fabryki będą stawały się coraz bardziej autonomiczne i oszczędne.

Obecnie na rynku można znaleźć praktycznie każdy rodzaj czujników czy aparatury pomiarowej. Konkurencja w tej dziedzinie jest bardzo duża, przez co wachlarz komponentów jest adekwatny do niej. Przemysł spożywczy – i nie tylko, oczekuje rozwiązań kompleksowych od swoich dostawców – takich, które w krótkim czasie przyniosą realne korzyści i oszczędności dla przedsiębiorstw. Szerokie portfolio produktowe firmy Bosch Rexroth oraz znajomość specyfiki branży daje nam możliwość dopasowania rozwiązań do tych oczekiwań.

Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów
Dowiedz się więcej

Prezentacje firmowe

Zobacz również