WIELOOSIOWE CENTRA CNC

Dostępne są także wieloosiowe centra obróbcze CNC w różnych wariantach, m.in. kilkuosiowych maszyn z obróbką indeksowaną lub obróbką ciągłą. Są to typowo w zasadzie obrabiarki na przykład trzyosiowe z dodatkowymi stopniami swobody, które są uzyskiwane dzięki możliwości obrotu stołu albo głowicy.

Przykładowo w pięcioosiowej frezarce CNC narzędzie robocze ma zwykle dwie osie obrotowe oraz trzy liniowe względem przedmiotu obróbki. Wszystkie pięć osi może się poruszać jednocześnie w przypadku maszyn tego typu o pracy ciągłej. Zapewniają one wysoką jakość wykończenia i dużą dokładność wymiarów detali, również w przypadku tych o skomplikowanej geometrii. Z drugiej strony w ich przypadku jednostkowy koszt produkcji jest wysoki. Obowiązuje także ograniczenie w dostępie do przedmiotu poddawanego frezowaniu pod pewnymi kątami.

Pomiary współrzędnościowe w obróbce CNC

Pomiary współrzędnościowe mają szerokie zastosowanie w obróbce skrawaniem. Z sond pomiarowych tego typu, montowanych w uchwytach i w głowicach obrabiarek, korzysta się na różnych etapach obróbki, podczas rozruchu maszyny i w trakcie jej pracy oraz w kontroli jakości gotowych przedmiotów.

Na przykład przed rozpoczęciem cyklu roboczego ułatwiają zestrojenie osi obrabiarki. W czasie ustawiania przedmiotu obróbki system pomiarowy umożliwia z kolei jego identyfikację, co pozwala na sprawdzenie, czy został załadowany właściwy program sterowania maszyną oraz zlokalizowanie go w przestrzeni i na tej podstawie odniesienie jego położenia oraz orientacji względem roboczego układu współrzędnych obrabiarki. Następnie, w oparciu na danych pomiarowych, ustala się zapas na rozmiary narzędzia, o który się koryguje jego ustawienia. W trakcie pracy obrabiarki wyniki pomiarów współrzędnościowych również są przydatne, przede wszystkim bowiem umożliwiają aktualizowanie parametrów ruchu, ścieżek i offsetu narzędzia w reakcji na odkształcenie przedmiotu obrabianego, czy odchylenia narzędzia. Na koniec sondy mierzą wymiary gotowego przedmiotu, co pozwala na kontrolę jakości obróbki.

Uzupełnienie wyposażenia obrabiarki o sondy do pomiarów współrzędnościowych ma wiele zalet. Przede wszystkim dzięki temu, że zwiększają stopień zautomatyzowania wstępnej konfiguracji maszyny, zapewniają oszczędność czasu, zaś krótsze przestoje to zawsze wydajniejsze i tańsza produkcja. Eliminują przy okazji błędy wynikające z ręcznego ustawiania. Są także w stanie wykryć uszkodzenia oraz błędy narzędzi. Przyczyniają się poza tym do ograniczenia liczby wybrakowanych przedmiotów.

Przykłady

 
Sondy dotykowe TC50 i TC60 do obrabiarek CNC -maks. prędkość pomiarowa: 3 m/min, powtarzalność: 0,3 μm 2σ, klasa ochrony: IP68, kierunki pomiaru: ±X, ±Y, –Z.
www.blum-novotest.com
 
Sonda OMP40-2 elektrostykowa z transmisją optyczną – do sprawdzania i ustawiania przedmiotu obrabianego na małych i średnich centrach obróbkowych oraz małych obrabiarkach wielozadaniowych, przestrzeń robocza transmisji 360°, powtarzalność 1 μm 2σ.
www.renishaw.pl
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów
Dowiedz się więcej
Przejdź do kompendium

Prezentacje firmowe

Polecane

Nowe produkty