Siłowniki elektryczne w wersjach specjalnych

Wersje specjalne to m.in. siłowniki do zastosowań stawiających wysokie wymagania higieniczne. Urządzenie takie nie może być źródłem ani nie może się przyczyniać do gromadzenia zabrudzeń czy rozwoju drobnoustrojów. Przykładowe rozwiązania konstrukcyjne stosowane w siłownikach, które mają temu zapobiec, to: materiały wykonania odporne na korozję, która może się rozwinąć pod wpływem oddziaływania środków myjących i odkażających (stal nierdzewna), zapewnienie wysokiego stopnia szczelności obudów dzięki uszczelnieniom z trwałych materiałów, gładkość wykończenia powierzchni, zaokrąglone krawędzie, wypukłości i pochyłości, które sprzyjają spływaniu wody, brak płaskich powierzchni, gdzie mogłaby się gromadzić, brak otworów montażowych i do prowadzenia kabli, zastąpienie śrub imbusowych sześciokątnymi, brak trudnych do czyszczenia wgłębień.

 
Siłownik elektryczny JC60DN firmy Grob Antriebtechnik
Obciążenie dynamiczne od 133 do 6 kN. Do wyboru prędkość liniowa 3 lub 12 mm/s. Zakres ruchu liniowego od 50 do 1000 mm. Klasa ochrony IP66. Zintegrowane wyłączniki krańcowe.
www.demero.pl
 
Higieniczne siłowniki linii ERD Hygienic
Trzy rozmiary. Konstrukcja ze stali nierdzewnej serii 300. Śruba kulowa albo rolkowa/planetarna lub trapezowa. Siła ciągu do 35 kN. Zakres pracy do 1 m. Stopień ochrony IP69K.
www.amgautomatyka.pl
 
Elektryczny siłownik liniowy serii LD3
Maksymalna siła: 1000 N (pchająca/ciągnąca). Maksymalna prędkość: 43,9 mm/s (bez obciążenia). Stopień ochrony: IP54. Opcje: wersja medyczna (LD3M, EN60601), wersja cicha (LD3Q, poniżej 55dB), 1 lub 2 czujniki Halla, potencjometr, IP65.
www.oemautomatic.pl

Do tytułowej kategorii zaliczane są też kolumny podnoszące. Odznaczają się zwartą budową i długim skokiem. Dzięki wieloczęściowej konstrukcji, której poszczególne profile zachodzą na siebie, wyróżnia je duża stabilność. Kolumny podnoszące są popularnym elementem wyposażenia medycznego, jak stoły operacyjne, fotele dentystyczne, łóżka szpitalne. Dostępne są również mikrosiłowniki, które wyróżnia kompaktowa budowa, krótki skok, mała siła.

Smart siłowniki

Trend do wprowadzania na rynek rozwiązań smart nie ominął również siłowników – inteligentne urządzenia tego typu, w które wbudowano podzespoły elektroniczne, umożliwiające diagnostykę i transmisję danych, są coraz popularniejsze. Zintegrowany z nimi mikroprocesor, sensory i interfejsy komunikacyjne wraz z oprogramowaniem pozwalają na implementowanie funkcji sterowania oraz monitorowania pracy, które w "zwykłych" modelach są realizowane zewnętrznie, bezpośrednio w siłowniku. Upraszcza oraz przyspiesza to projektowanie i wykonanie instalacji z siłownikami, ograniczając liczbę niezbędnych dodatkowych komponentów i kabli oraz ich koszt. Łatwiejsze jest też ich dostosowanie do specjalnych aplikacji, na przykład heavy duty.

Przykładowa funkcjonalność smart siłowników obejmuje: możliwość ustawienia wirtualnego końca skoku, łagodny rozruch oraz zatrzymanie przez powolne przyspieszenie do i zwolnienie od pełnej prędkości, które wydłużają żywotność siłownika i zapewniają płynną pracę, regulację prędkości, określenie limitów prądu w zależności od temperatury otoczenia, tryb uśpienia, który pozwala zmniejszyć pobór prądu w czasie przestoju oraz synchronizacja kilku siłowników. W zakresie diagnostyki monitorowane są krytyczne parametry (prąd, napięcie, prędkość, siła, temperatura), które jeśli przekroczą wartości progowe, grożą uszkodzeniem siłownika i współpracującego z nim sprzętu. Wtedy automatycznie funkcja bezpieczeństwa wyłącza siłownik. W wersji smart tytułowe urządzenia są także kompatybilne z popularnymi protokołami sieciowymi.

Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów
Dowiedz się więcej

Prezentacje firmowe