Windy bez maszynowni

Windy z napędem bez przekładni są szybsze niż te z reduktorem. Prędkości pierwszych przeważnie sięgają kilkunastu m/s, a drugich maksymalnie kilka m/s. Te bez reduktora przemieszczają się na dłuższych odcinkach, nawet kilkuset metrów w porównaniu z kilkudziesięcioma tych z napędami z przekładnią. Dlatego dźwigi z przekładnią sprawdzą się głównie w budynkach o średniej wysokości (do kilkunastu pięter), tam, gdzie szybkość transportu nie jest priorytetem, zaś bezprzekładniowe przede wszystkim w wysokich budynkach. Nośność obu typów wind jest natomiast podobna.

Dźwigi bezprzekładniowe zwykle nie mają maszynowni. Jej brak ma wiele zalet. Maszynownia jest bowiem dodatkowym pomieszczeniem, które musi zostać uwzględnione w projekcie budynku. Poza tym wymaga oświetlenia i klimatyzacji. Generalnie zatem można ją uznać za stratę miejsca i źródło dodatkowych kosztów eksploatacji windy. Gdy zaczęto z nich rezygnować, początkowo planowano silnik z wciągarką montować w przeciwwadze. Z pomysłu tego jednak szybko zrezygnowano z powodu trudności z dotarciem do niej w przypadku awarii, ostatecznie wybierając lokalizację u góry szybu. Do znajdującego się tam napędu można się dostać z dachu budynku albo, głównie w czasie prac serwisowych, z dachu kabiny zatrzymanej na niższym poziomie.

Sposoby na ekologiczne windy

Sprawność energetyczną wind poprawia się również wyposażając je w napędy regeneracyjne. Ich wykorzystaniu sprzyja sposób, w jaki pracują dźwigi. Kiedy pełna kabina przemieszcza się w górę, potrzeba więcej energii. Gdy winda jedzie w dół, a masa jej obciążenia, czyli kabiny z ładunkiem, jest większa niż masa przeciwwagi, silnik hamuje. Analogicznie, jeśli kabina windy jest pusta, przeciwwaga waży więcej. Oznacza to, że gdy pusta kabina przemieszcza się w górę, silnik hamuje, a gdy jedzie w dół, rośnie zapotrzebowanie na energię. Napędy regeneracyjne wykorzystują te różnice w jej poborze i podczas hamowania energię, która inaczej zostałaby stracona na ciepło wydzielane do otoczenia, zwracają do sieci energetycznej budynku.

Lżejsze kabiny także przyczyniają się do ograniczenia poboru energii, dlatego ważne jest, z jakich materiałów są budowane. Dalsze oszczędności uzyskuje się, wyłączając oświetlenie kabiny, jej klimatyzację oraz podświetlenie panelu sterowniczego i inne odbiorniki w czasie, gdy winda nie jest używana. Dodatkowo jasność wyświetlacza panelu bywa regulowana w zależności od natężenia światła w otoczeniu. W windach powszechnie montuje się też energooszczędne lampy LED.

Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów
Dowiedz się więcej
Przejdź do kompendium

Prezentacje firmowe