Rzeczywistość rozszerzona

Czwarta rewolucja przemysłowa wpływa też na sposób prezentacji danych. W tym zakresie coraz popularniejsza jest rzeczywistość wirtualna, na przykład w szkoleniach, i rzeczywistość rozszerzona (Augmented Reality, AR). Ta druga pozwala na nakładanie różnego typu treści generowanych komputerowo (tekstu, grafik, wideo, modeli 3D) na widoki świata rzeczywistego. Dzięki temu te cyfrowe elementy są postrzegane jako część otoczenia. Zapewnia to dostęp do dodatkowych informacji, pozwala na wizualizowanie danych i analizę obiektów wirtualnych w kontekście świata rzeczywistego.

Zastosowań rozszerzonej rzeczywistości wciąż przybywa. W fabrykach jest wykorzystywana głównie w prezentacji pracownikom procedur postępowania. W ten sposób są informowani, krok po kroku, o kolejnych czynnościach, które powinni wykonać. Pozwala to efektywniej przekazywać wiedzę w trakcie szkoleń, instruować pracowników na stanowiskach kontroli jakości i montażu ręcznego, co zmniejsza liczbę popełnianych przez nich błędów, wspierać personel działu utrzymania ruchu podczas rutynowych przeglądów i w trakcie szukania przyczyn awarii, ułatwiać pracownikom magazynów poruszanie się po rozległych obiektach i lokalizowanie poszukiwanych towarów.

Ponadto rzeczywistość rozszerzoną wykorzystuje się podczas testowania nowych koncepcji i prototypów w pracach nad nowymi produktami. AR ułatwia też współpracę pracowników znajdujących się w różnych lokalizacjach i poprawia bezpieczeństwo na stanowiskach pracy, ostrzegając o potencjalnych zagrożeniach i dostarczając informacji o tym, jak bezpiecznie obsługiwać sprzęt.

 
źródło: Audi

 

Monika Jaworowska

Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów
Dowiedz się więcej

Prezentacje firmowe

Zobacz również