Siemens i inne marki

Na polskim rynku PLC można wskazać szereg popularnych marek. Liderem branży jest tu niewątpliwie Siemens, który oferuje wiele rozwiązań do sterowania maszynami oraz automatyki przemysłowej (rys. 12). Drugie miejsce zajmuje Mitsubishi Electric, również dostawca szerokiego zakresu urządzeń do sterowania procesami przemysłowymi. Omron Electronics, Schneider Electric oraz Beckhoff Automation to kolejne firmy, które oferują wiele innowacyjnych rozwiązań do sterowania maszynami i kontroli procesów przemysłowych, cenionych przez polskich odbiorców.

Warto również zwrócić uwagę na markę Allen-Bradley, a więc koncern Rockwell Automation. Na liście znajdują się też marki takie jak: ABB, Bosch Rexroth, Eaton, Yaskawa, WAGO czy Fanuc. Podsumowując, w Polsce wskazać można wiele popularnych marek sterowników PLC, ale to Siemens jest niezmiennie najczęściej wybierany przez odbiorców i najbardziej rozpoznawalny na rynku. Liczba jego wskazań ponad dwukrotnie przekroczyła liczbę odpowiedzi dotyczących kolejnych firm na liście. Jednocześnie firma ta i hasło SIMATIC od wielu lat stanowią dla automatyków synonim słów "sterownik programowalny".

 
Rys. 12. Najpopularniejsze zdaniem dystrybutorów marki sterowników sprzedawanych w Polsce; zestawienie nie jest informacją o udziałach wymienionych firm w rynku

Zestawione powyższej firmy w większości mają przedstawicielstwa lokalne w kraju, współpracują też z podmiotami dystrybucyjnymi oraz przedsiębiorstwami integratorskimi. W tym przypadku często prowadzą one programy partnerskie. W większości oferują też sterowniki uniwersalne, choć występuje tu zróżnicowanie pod względem zastosowań branżowych – m.in. w przemyśle, kontroli procesów, aplikacjach maszynowych, automatyce budynkowej i infrastrukturalnej.

W grupie blisko kilkudziesięciu firm przedstawionych w zestawieniu tabelarycznym znaleźć można wielu dystrybutorów. Podobnie jak najwięksi dostawcy automatyki, tak też oni oferują szeroki asortyment dodatkowych produktów – modułów wejść/wyjść, paneli operatorskich czy urządzeń z zakresu techniki napędowej. Tutaj również celem jest możliwość kompleksowego obsługiwania zamówień i oferowania podzespołów do systemów automatyzacji ciągów technologicznych oraz maszyn.

Potrzeby i wymogi odbiorców

Sterowniki programowalne stanowią rdzeń wielu systemów automatyki i sterowania. Według badań ponad 65% respondentów uważa niezawodność i bezawaryjność za jedną z najważniejszych cech sterowników programowalnych. Kolejną ważną cechą jest cena zakupu, którą wskazało aż 73% respondentów (rys. 13). PLC stanowią kluczowe elementy systemów sterowania i kontroli, warunkując działanie maszyn i urządzeń technologicznych. Z tych powodów muszą one pracować bezawaryjnie – i to w kontekście długiego, wieloletniego okresu użytkowania. Jeżeli zaś chodzi o aspekt cenowy, to dotyczy on w szczególności systemów ze sterownikami modułowymi, które są rozbudowywane przez moduły we/wy i inne.

 
Rys. 13

Trzecie miejsce statystyki zajęło wskazanie marki, podobnie dużo osób wskazało kwestie łatwości programowania. Do tej kategorii zaliczyć można też dostępność funkcjonalnych, intuicyjnych w użyciu narzędzi programistycznych. Jeżeli zaś chodzi o markę, to kategoria ta jest o tyle specyficzna, że w wielu aplikacjach dobór urządzenia jest często określony z góry, zaś odbiorca korzysta z tego, co zapisano na liście referencyjnej. Ważne miejsce zajęło wreszcie wskazanie dotyczące obsługi interfejsów komunikacyjnych. Tutaj zaobserwować można wzrost w stosunku do poprzednich raportów, co niewątpliwie jest pochodną procesów cyfryzacji zachodzących w branży automatyki przemysłowej.

Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów
Dowiedz się więcej
Przejdź do kompendium

Prezentacje firmowe