STRONA PODAŻOWA RYNKU

Rys. 8.

W tabelach w artykule przedstawiono blisko 40 firm, w większości znanych z już wcześniej publikowanych w APA raportów. Wśród tych podmiotów są przedsiębiorstwa specjalistyczne, których działalność skupiona jest wokół dostarczania i często też wrażania urządzeń bezprzewodowych. Takimi są przykładowo Antaira Technologies, Inventia, ORing Industrial Networking, NaviTec oraz Tekniska Polska. Część z nich to producenci, w tym również polscy - najpopularniejszym jest warszawska Inventia. Omawiane firmy, poza samymi modułami i urządzeniami do sieci komunikacyjnych, dostarczają też m.in. anteny, oprogramowanie oraz różnorodny osprzęt.

Drugą z grup przedsiębiorstw stanowią dostawcy - często firmy międzynarodowe, których jedną z wielu specjalizacji jest komunikacja przemysłowa. Ich przykładami są Turck, Phoenix Contact, Siemens, Rockwell Automation czy pf electronic. Wiele z tych nazw pojawiło się również w odpowiedziach dotyczących najpopularniejszych na rynku wyrobów.

Firmy oferują szeroki asortyment urządzeń sterowania, pomiarowych i generalnie automatyki, przez co również urządzenia komunikacyjne stanowią dla nich istotny element oferty. Przykładowo Phoenix Contact to popularny dostawca wyrobów do sieci Wi-Fi, natomiast steute oferuje unikatowe, bezprzewodowe urządzenia do systemów bezpieczeństwa.

Pozostają wreszcie różnego rodzaju dystrybutorzy. Ich grupa jest także szeroka, albowiem wchodzą do niej zarówno firmy specjalistyczne, świadczące daleko idące wsparcie klientów (np. Elmark Automatyka oferujący wyroby Moxa, Advantech i Anybus, ASTOR z markami Astraada i Satel, Sabur czy też CompArt Automation), jak też dystrybutorzy o szerokiej ofercie rynkowej, której jednej z elementów są urządzenia bezprzewodowe. Takimi są typowo tzw. firmy katalogowe, a więc Farnell element14, RS Components, Conrad Electronic oraz TME.

Rys. 9. Najpopularniejsze marki urządzeń przemysłowych do komunikacji w standardzie Wi-Fi

Pod tematykę bezprzewodową można niejako "podciągnąć" też dodatkowe produkty i powiązane obszary rynku. Takimi są m.in. sterowniki oraz panele operatorskie z interfejsami do sieci bezprzewodowych, a także czujniki i różne moduły we/wy. Urządzenia takie nie są komponentami sieci komunikacyjnych sensu stricte, ale ich popularyzacja ma również wpływ na rynek całościowo.

Wszystko powyższe tworzy w rezultacie dosyć konkurencyjną branżę - i to pomimo pozornie wysokich barier wejścia związanych z koniecznością specjalizacji. Jako taką określiła ją połowa respondentów redakcyjnej ankiety (patrz rys. 8).

Wojciech Pawełczyk

ASTOR

  • Jakie są trendy technologiczne w obszarze przemysłowych rozwiązań bezprzewodowych?

Ciekawym trendem staje się łączenie technologii GSM oraz Wi-Fi, co znacząco podwyższa bezpieczeństwo i pewność dostępu do danych. Zabezpieczenie ciągłości komunikacji z urządzeniami - w połączeniu z podwyższeniem poziomu bezpieczeństwa transmisji - świetnie wpisuje się w podstawy idei Przemysłu 4.0, która nie mogłaby zaistnieć bez wydajnych i bezpiecznych systemów komunikacji na poziomie urządzeń wykonawczych.

  • Jakie rady można dać klientom szukającym urządzeń bezprzewodowych do użycia w przemyśle?

Rozwiązania bezprzewodowe stają się coraz prostsze w implementacji, ale jednocześnie integracja systemów i wykorzystanie bardziej zaawansowanych technologii (np. zarządzanie siecią) wymaga wiedzy i doświadczenia, by pożądany efekt uzyskać jak najszybciej. Warto rozmawiać z doświadczonymi integratorami i dostawcami, gdyż każda instalacja ma swoje szczególne wymogi i warunki pracy, a wiedza techniczna o zastosowanych produktach może istotnie przyspieszyć wdrożenie, a nawet powiększyć jego planowaną funkcjonalność.

MOXA, PHOENIX CONTACT, SIEMENS

Rys. 10. Najpopularniejsze marki urządzeń przemysłowych do komunikacji w paśmie ISM

Na trzech zestawieniach chmurowych przedstawiono najpopularniejsze - zdaniem naszych respondentów - marki przemysłowych modułów i urządzeń komunikacyjnych. Oczywiście nie ma większego sensu wymienianie nazw wszystkich pojawiających się firm, natomiast warto wskazać liderów zestawień i zmiany, które zaszły w nich w ostatnich latach.

Jeżeli chodzi o tereny hal produkcyjnych i generalnie zakładów przemysłowych, jedną z najczęściej pojawiających się tu sieci jest Wi-Fi. W tym przypadku mamy do czynienia z grupą dostawców będących znanymi na rynku przemysłowym firmami, które oferują też przykładowo również komputery przemysłowe czy różne urządzenia automatyki. Do czołowych marek z tej grupy należą m.in. Moxa, Phoenix Contact, Siemens, Advantech, ORing oraz Hirschmann (patrz rys. 9).

Rys. 11. Najpopularniejsze marki urządzeń przemysłowych do komunikacji w standardzie GSM

Zagadnienia związane z Wi-Fi celowo oddzielamy w raporcie od ogółu tematyki związanej z sieciami ISM, bowiem ta ostatnia obejmuje cały szereg odmiennych technologii oraz zajmujących się nimi producentów.

W ich grupie trudno jest wskazać jednoznacznych liderów. Na czele zestawienia (rys. 10) znalazły się m.in.: Siemens, Satel, Phoenix Contact, Moxa, Honeywell, HopeRF oraz Emerson (Nidec).

W przypadku komunikacji GSM czołowe miejsca w poprzednich raportach zajmowały m.in. Telit, Gemalto, Comel, Satel, Siemens, SIMCom, Sierra Wireless, Moxa, u-blox oraz Inventia.

Rys. 12. Najbardziej perspektywiczne zastosowania przemysłowych urządzeń bezprzewodowych w Polsce

Również tym razem wymienione firmy znalazły się na prowadzeniu, aczkolwiek w innej kolejności - dominuje Moxa, kolejne miejsca to Telit, Gemalto oraz Satel (rys. 11).

Omawiane zestawienia chmurowe należy traktować oczywiście orientacyjnie. Nie są to statystyki dotyczące udziałów omawianych podmiotów w rynku, a jedynie rozpoznawalności marek wśród ankietowanych przez redakcję przedstawicieli firm branżowych.

ENERGETYKA, TRANSPORT I WOD-KAN

Dane teleadresowe firm wymienionych w raporcie

Komunikacja bezprzewodowa w XXI wieku rozwinęła się praktycznie ekspotencjalnie, aczkolwiek, jeżeli chodzi o przemysł, to aż tak dużych zmian tutaj nie ma. O ile sama branża rośnie, o tyle transmisja bezprzewodowa wcale nie zastąpiła połączeń kablowych w takim stopniu, jak prognozowano jeszcze dekadę czy dwie temu.

Rynek związane z produktami i usługami w zakresie wdrażania systemów bezprzewodowych niewątpliwie rozwija się, ale podobnie dzieje się w przypadku tradycyjnych sieci kablowych - w szczególności Ethernetu przemysłowego.

Z drugiej strony istnieje wiele nisz rynkowych sprzyjających działalności dostawców produktów "wireless" oraz ich długoterminowej współpracy z klientami, co jest niewątpliwie dobrym prognostykiem dla branży.

Na koniec raportu tradycyjnie spoglądamy w przyszłość, wskazując rynki, które uznane zostały przez naszych respondentów - na co dzień pracowników firm dostarczających m.in. urządzenia do komunikacji bezprzewodowej, za najbardziej perspektywiczne.

Tematy przyszłych raportów w APA

Na pierwszym miejscu znalazła się ponownie, tak jak dwa lata temu, energetyka - i to pomimo zniszczenia sporej części krajowej branży energetyki odnawialnej.

Kolejne miejsca stanowiły praktycznie ex aequo: motoryzacja, transport (m.in. szynowy) oraz sektor wodociągowo-kanalizacyjny. Pojawiły się też liczne wskazania Smart City oraz inteligentnych budynków, a także maszyny oraz Internet Rzeczy (patrz rys. 12).

Zbigniew Piątek

Źródłem wszystkich danych przedstawionych w tabelach oraz na wykresach są wyniki uzyskane w badaniu ankietowym przeprowadzonym wśród firm działających w branży przemysłowych sieci bezprzewodowych w Polsce.

Prezentacje firmowe

Polecane

Nowe produkty

Zobacz również