ROZWÓJ URZĄDZEŃ TABLICOWYCH

Dane teleadresowe dostawców i marki dostarczanych przez nich produktów

Wskaźniki i inne urządzenia tablicowe są produktami w pewnym stopniu niezmiennymi - praktycznie od wielu dekad ich wygląd jest (szczególnie w przypadku prostszych urządzeń) taki sam.

Wynika to po części ze wspomnianego wcześniej faktu stałości wymagań użytkowników - regulatory czy wyświetlacze mają po prostu działać, być niezawodne i łatwe w obsłudze oraz serwisowaniu.

Omawiane produkty jednak ewoluują, a ich producenci regularnie wprowadzają do nich innowacje, które wynikają głównie z rozwoju elektroniki. Pozwala to na rozwój funkcjonalności i zmianę cech urządzeń - przykładowo w zakresie stosowanych wyświetlaczy.

Dzisiaj, o ile w przypadku wskaźników procesowych wciąż dominują wersje z "nieśmiertelnymi" czerwonymi LED, o tyle producenci w ostatniej dekadzie coraz szerzej korzystali z wyświetlaczy OLED oraz różnorodnych ekranów LCD. W przypadku bardziej zaawansowanych urządzeń, przykładowo rejestratorów, stosowane były też ekrany dotykowe.

Ankietowanych dostawców tradycyjnie zapytaliśmy też o nowości wprowadzane do omawianych produktów - większość podawanych tutaj odpowiedzi dotyczyła wzrostu możliwości komunikacyjnych. Wśród wskazań wymieniane były m.in. Ethernet oraz inne "przewodowe" protokoły transmisyjne, komunikacja bezprzewodowa (głównie Wi-Fi i Bluetooth) oraz możliwości zdalnej kontroli i przesyłania danych.

Pojawiła się tutaj również chmura obliczeniowa, która coraz częściej stanowi magazyn danych w systemach pomiarowo-kontrolnych, a także rozwiązania z obszaru Internetu Rzeczy.

Urządzenia pomiarowe coraz częściej stanowią element większych systemów, przez co możliwość zdalnej komunikacji i wymiany informacji staje się w ich przypadku kluczowa. W tym celu producenci wyposażają je m.in. w webserwery, co pozwala na łatwe udostępnianie danych i kontrolę pracy urządzeń.

Do innych ważnych trendów zaliczone zostały m.in.: modularyzacja urządzeń oraz zwiększanie ich uniwersalności. Wejścia i wyjścia mogą być parametryzowane, do tego następuje rozwój funkcjonalności obliczeniowej. Standardem w wielu urządzeniach jest możliwość wykonywania rozbudowanych operacji matematycznych, zastosowanie w regulatorach algorytmu autotuningu, a nawet regulacji z wykorzystaniem logiki rozmytej.

Tematy przyszłych raportów w APA

Nie pojawiły się natomiast wskazania dotyczące wytrzymałości mechanicznej, środowiskowej i podobne. Wskaźniki, regulatory i rejestratory panelowe były od początku produktami projektowanymi z myślą o ich stosowaniu w maszynach i aplikacjach przemysłowych, stąd też wymienione cechy są niejako wpisane w ich DNA.

Zmianą, na którą natomiast wskazywali dostawcy w ostatnich latach, była ciągła miniaturyzacja omawianych urządzeń - ale z zachowaniem ich parametrów i funkcjonalności. Jeden z respondentów zwrócił również uwagę na czynnik atrakcyjności wizualnej.

Zbigniew Piątek

Źródłem wszystkich danych przedstawionych w tabelach oraz na wykresach są wyniki uzyskane w badaniu ankietowym przeprowadzonym wśród firm działających w polskich branżach związanych z produkcją i dystrybucją wskaźników, regulatorów i rejestratorów panelowych. Wyniki dotyczą rynku krajowego.

Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów
Dowiedz się więcej
Przejdź do kompendium

Prezentacje firmowe

Polecane

Nowe produkty

Zobacz również