Technologie bezprzewodowe

Popularność technologii bezprzewodowych w przemyśle stopniowo rośnie, aczkolwiek ich użycie, zdaniem autorów cytowanego w poprzednim rozdziale raportu, przekłada się ciągle jedynie na niewielki fragment całości rynku. Jest to dokładniej 7%, a więc niewiele więcej niż jeszcze kilka lat temu, zaś najczęściej stosowaną technologią jest Wi-Fi.

Co o temacie sądzą rodzimi dostawcy? Zdecydowana większość uważa, że sieci bezprzewodowe są istotne tylko w części aplikacji (rys. 7). Takimi tradycyjnie były zawsze te związane z branżą procesową, gdzie odległości transmisji są znaczne ze względu na charakter instalacji. Technologie bezprzewodowe pojawiają się też w halach produkcyjnych, co dotyczy głównie sieci WLAN/PLAN stanowiących uzupełnienie tradycyjnych rozwiązań przewodowych.

 
Rys. 7. Ocena wpływu rozwoju komunikacji bezprzewodowej w przemyśle na rynek sieci przewodowych

W tym miejscu dwa słowa o nowościach technologicznych, bo również o nie zapytaliśmy w badaniu. W odpowiedziach najczęściej pojawiały się: standard 5G, przemysłowy Internet Rzeczy (IIoT), a także szybkie sieci ethernetowe i SPE. Wymieniane też były standardy takie jak LoRaWAN, protokół OPC UA, natomiast praktycznie wcale nie było mowy o technologii PoE. Można sądzić, że ta ostatnia spopularyzowała się już na tyle, że nie jest to nowość – pomimo pojawiania się nowych wersji standardu PoE.

Wojciech Pawełczyk

ASTOR

  • Przemysłowe urządzenia komunikacyjne – jakie są ich najczęstsze aplikacje? Czego poszukują klienci?

Najczęściej spotkamy je w liniach produkcyjnych, w hutach czy też maszynach mobilnych, zewnętrznych stacjach diagnostycznych i pomiarowych. Poza tym mogą być używane w energetyce i monitoringu – np. do łączenia turbin wiatrowych z systemem nadzoru za pomocą switchy ethernetowych.

Najczęściej kupowanymi urządzeniami komunikacyjnymi są switche przemysłowe. Są najmocniejszym elementem rynku sieci komunikacyjnych, a zaraz po nich znajdują się moduły bezprzewodowe oraz moduły I/O. Użytkownicy zwracają szczególną uwagę na przepustowość oraz na liczbę funkcji w switchach. Pożądany jest szczególnie system redundancji S2 na bazie Profinet.

  • Ethernet przemysłowy, IO-Link, Profibus czy może inne sieci? Które się popularyzują i jakie są nowości?

Najczęściej używa się sieci na bazie Ethernetu, czyli Ethernet/IP, Profinet oraz EtherCAT. Około 45% nowych urządzeń zainstalowanych w 2022 roku miało takie interfejsy, co oznacza wzrost o 2% względem roku 2021. Rzadziej stosowane są sieci na bazie magistrali, takie jak Profibus, których użycie spada o około 1% rocznie. Wiąże się to z szybszym przesyłaniem danych przez sieci ethernetowe.

Sądzę, że kluczowym trendem jest rozwój SPE, czyli Single Pair Ethernet. Standard ten opiera się na wykorzystaniu jednej pary przewodów, które nie tylko transmitują dane, ale zasilają odbiorniki do 50 watów mocy. Dla urządzeń bezprzewodowych wzrastającym trendem jest coraz częstsze wykorzystywanie sieci 5G oraz Wi-Fi 6.

  • Czy klienci szukają pojedynczych komponentów, czy raczej kompletacji i gotowych rozwiązań?

Najczęściej klienci pytają o możliwość integracji interesującego ich sprzętu do poprzednio zakupionych komponentów. Jednakże liczba klientów szukających gotowych rozwiązań jest też duża. Warto skupić się na szerokiej ofercie asortymentu komunikacji, ponieważ właśnie od switchy zaczyna się projektowanie systemów, a pozostałe części stanowią ważny dodatek do projektu.

  • Jak wygląda dzisiaj rynek?

Pandemia COVID-19 oraz obecna sytuacja na terytorium Ukrainy spowodowały spowolnienie wdrażania rozwiązań Przemysłu 4.0. Dzisiejsze realia na rynku to: brak komponentów, spowalniająca sprzedaż hardware’u oraz wydłużone terminy dostaw sprzętu. W następnych miesiącach spodziewałbym się lekkiej poprawy sytuacji na rynku i pojawiania się alternatywnych produktów zastępujących obecne niedobory.

Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów
Dowiedz się więcej
Przejdź do kompendium

Prezentacje firmowe