Unifikacja standardów komunikacyjnych

 
Rys. 8. Czy następuje unifikacja sieci stosowanych w przemyśle? – odpowiedzi na pytanie

Krajowym dostawcom komponentów do sieci przemysłowych zadajemy również każdorazowo pytanie o to, czy w naszej branży następuje unifikacja standardów komunikacyjnych. Ma to oczywiście związek z popularyzującymi się sieciami ethernetowymi, które występują wprawdzie w wielu odmianach, ale należą do wspólnej rodziny, której podstawę stanowi Ethernet. Oczywiście część branży nadal korzysta z sieci polowych – np. do podłączania czujników czy elementów wykonawczych, czy też w aplikacjach specjalizowanych, niemniej jednak trend przechodzenia na standardy cyfrowe jest ewidentny i jednocześnie zbieżny z trendem globalnym.

Przedstawiamy tu dwie statystyki zilustrowane na rysunkach 8 i 9. W przypadku pierwszej zapytaliśmy właśnie o to, czy w przemyśle następuje unifikacja stosowanych sieci. Jak widać, istnieje przewaga odpowiedzi pozytywnych – szczególnie w 2023 roku. Drugie pytanie brzmiało: "jeżeli unifikacja następuje, to które ze standardów są najpopularniejsze?". W tym przypadku na zdecydowane prowadzenie wyszły sieci należące do domeny Ethernetu przemysłowego – PROFINET i EtherCAT, w dalszej kolejności pojawił się EtherNet/IP.

 
Rys. 9. Jakie standardy sieciowe są w kraju najpopularniejsze?

Najpopularniejszą siecią fieldbus pozostaje niezmiennie Profibus.

Tomasz Sokół

Elmark Automatyka

  • Jakie są najczęstsze aplikacje przemysłowych urządzeń komunikacyjnych? Czym charakteryzują się takie wyroby?

Najczęstsze aplikacje sieciowe to takie, w których istnieje potrzeba zwiększenia liczby portów Ethernet. Do tego celu wykorzystuje się najprostsze przełączniki niezarządzalne. Technicznie przełączniki przemysłowe można również wykorzystywać w sieciach domowych czy biurowych. Urządzenia przeznaczone do przemysłu charakteryzują się lepszą jakością wykonania (wymagana jest większa odporność np. na drgania czy uszkodzenia mechaniczne), a także projektowane są pod kątem spełnienia wyśrubowanych norm – np. możliwości montażu w strefach zagrożonych wybuchem. To zaś ostatecznie przekłada się na różnicę w cenie rozwiązań przemysłowych i tych domowych.

  • Czego poszukują klienci?

Przede wszystkim sprawdzonych rozwiązań! Dużą wagę przywiązują do okresu gwarancji urządzenia, a także tego, czy producent ma lokalny serwis na terenie Polski. Urządzenia elektroniczne, nawet te przeznaczone do przemysłu, czasami jednak się psują. Szybka naprawa urządzenia lub wymiana na nowy egzemplarz to czynniki szczególnie istotne w aplikacjach przemysłowych, gdzie przestoje produkcyjne mogą powodować znaczne straty materialne.

  • Jakie sieci są dzisiaj wykorzystywane? Które się popularyzują, a które są coraz rzadziej stosowane?

Nowo projektowane sieci przemysłowe bazują na Ethernecie. Jest to otwarty standard komunikacyjny, zatem nie wykorzystuje się tutaj protokołu, który jest ograniczony tylko do jednego producenta. Oprócz Ethernetu przemysłowego, który może występować w wielu wariantach – kable miedziane, światłowody czy Wi-Fi, w dalszym ciągu wykorzystywane są standardy szeregowe RS-232/422/485. Ich obecność wynika bardzo często z ceny – urządzenia, które wykorzystują transmisję szeregową, są znacznie tańsze od takich samych, ale z interfejsem Ethernet.

Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów
Dowiedz się więcej
Przejdź do kompendium

Prezentacje firmowe