Zmiany na rynku i w przepisach

Bezpieczeństwo funkcjonalne to tematyka nieodłącznie powiązana z projektowaniem i eksploatacją maszyn oraz instalacji technologicznych. Jest to również obszar silnie związany z regulacjami prawnymi, co sprawia, że tworzenie i implementacja rozwiązań bezpieczeństwa wymaga nie tylko znajomości przepisów, ale też solidnego doświadczenia inżynierskiego. Przedstawiamy najnowszy raport z rynku, w którym prezentujemy dostawców produktów i usług z tego obszaru, a także aktualne trendy na polskim rynku branżowym.

Posłuchaj
00:00
Spis treści

Zmiany na rynku i w przepisach

W tym miejscu tradycyjne spojrzenie na przyszłość krajowego rynku, a dokładniej na branże, które są potencjalnymi odbiorcami komponentów bezpieczeństwa. Tak jak w poprzednich raportach, również tym razem na czele rankingu (rys. 9) znajduje się motoryzacja. Jest to bez wątpienia jeden z najbardziej zautomatyzowanych sektorów przemysłu i jednocześnie branża "zaawansowana" w kwestii bezpieczeństwa. Wynika to między innymi z faktu, że te firmy są częścią międzynarodowych korporacji z licznymi wewnętrznymi standardami, a polityka bezpieczeństwa wypracowana przez nie za granicą jest przenoszona na krajowy grunt. Na tym samym miejscu ex aequo sklasyfikowana została "produkcja", która stanowi agregat wielu wskazań związanych z przemysłem i wytwarzaniem towarów. Pozycja druga to również dwa wskazania: intralogistyka oraz produkcja maszyn. Kolejne kategorie to między innymi: przemysł ciężki, stanowiska zrobotyzowane, energetyka i różnorodne branże produkcyjne.

 
Rys. 9. Najbardziej perspektywiczne branże będące odbiorcami komponentów bezpieczeństwa

Na zakończenie jeszcze dwa słowa na temat przepisów (dyrektywy, rozporządzenia) oraz norm powiązanych z tematyką bezpieczeństwa. Tematy te regularnie omawiamy nie tylko w raportach, ale też artykułach technicznych i innych dotyczących bezpieczeństwa maszyn, ostatnio też coraz częściej w kontekście robotów współpracujących i mobilnych. Zainteresowane osoby odsyłamy na stronę www.automatykaB2B.pl, gdzie dostępne są te publikacje w jednym miejscu w sieci. Jednocześnie zapowiadamy przyszły artykuł, który dotyczył będzie zmian w Dyrektywie Maszynowej, które zaczną obowiązywać w 2024 roku. W tym zakresie można wskazać m.in. rozszerzenie o definicję poważnej modyfikacji maszyny, powiększenie katalogu maszyn, zmiany w zakresie instrukcji dostarczanych przez producenta, a także dodanie oprogramowania do definicji komponentów związanych z bezpieczeństwem.

 

Źródłem wszystkich danych przedstawionych w tabelach oraz na wykresach są wyniki uzyskane w badaniu ankietowym przeprowadzonym latem 2023 roku wśród firm dostarczających komponenty bezpieczeństwa i świadczące usługi w zakresie bezpieczeństwa maszyn w Polsce.

Spis treści
Zobacz więcej w kategorii: Raporty
Obudowy, złącza, komponenty
Szafy i obudowy przemysłowe
Artykuły
Od stanowisk i wyposażenia produkcji, przez ESD, do cleanroomów
Zasilanie, aparatura nn
Zasilanie w przemyśle
Pomiary
Przemysłowe pomiary wielkości nieelektrycznych - raport z rynku
Silniki i napędy
Przetworniki położenia i silniki krokowe
PLC, HMI, Oprogramowanie
Rozwój AI sprzyja branży IPC
Powiązane treści
Ważne zmiany w przepisach dotyczących maszyn
Rozwiązania Pilz gwarancją bezpieczeństwa Twoich maszyn
Bezpieczna maszyna z kamerą termowizyjną TIM41
Bezpieczeństwo daje nam więcej swobody
Zobacz więcej z tagiem: Bezpieczeństwo
Gospodarka
Rynek czujników gazów - 3 mld dolarów w 2032 roku
Gospodarka
Nowy moduł mutingu DMM4 firmy SICK – bezpieczny przepływ materiałów w zautomatyzowanej produkcji
Prezentacje firmowe
Jak bezpieczeństwo funkcjonalne przyczynia się do wzrostu produktywności maszyn i systemów?

Poradnik doboru rozwiązań drukujących - drukarki mobilne, stacjonarne i przemysłowe

Jak dobrać drukarkę do zastosowań w logistyce, przemyśle czy handlu? Na co zwrócić uwagę, jeżeli chodzi o cechy i funkcje urządzenia? Jak zapewnić wysoką niezawodność pracy oraz trwałość systemu drukującego? A co z oprogramowaniem? W artykule odpowiadamy na powyższe pytania, przedstawiając przykłady nowoczesnych urządzeń drukujących, które z powodzeniem sprawdzają się w wymienionych zastosowaniach.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów