Grupowanie wózków w MCS

Główne parametry systemu MCS to: przyspieszenie do 50 m/s², prędkość do 4 m/s, ładowność od 50 g do 50 kg. Profile ruchu wózków można określać dowolnie, definiując parametry ruchu etapu przyspieszania, hamowania, przesunięcia w przód i cofania. Mogą się poruszać synchronicznie ze sobą, procesem lub maszyną, na przykład robotem przemysłowym lub przenośnikiem. System transportu MCS można zintegrować z innymi systemami intralogistyki w zakładzie – jego sterownik może kontrolować nie tylko ruch wózków, ale i napędów na przykład przenośników. W zależności od potrzeb wózki przemieszczają się niezależnie lub w grupie zdefiniowanej w obrębie sekcji toru. Grupy mogą się składać z dowolnej liczby wózków. Grupą można sterować jak pojedynczym wózkiem, przyspieszając, hamując, zawracając, precyzyjnie ją pozycjonując. Można ją też dynamicznie zmieniać w dowolnym momencie, dołączając i odłączając poszczególne wózki, łącząc małe grupy w jedną dużą albo duże dzieląc na mniejsze. Wdrożony jest również mechanizm zapobiegania kolizjom wózków.

Karol Puk


WObit

  • Jakie napędy liniowe są stosowane w maszynach i systemach automatyzacji? Jak są one dobierane?

Właściwie każde urządzenie, w którym trzeba przemieszczać elementy z jednego miejsca w drugie, mogłoby być na dobrą sprawę zbudowane w oparciu o napędy liniowe. Od precyzji i prędkości tego przemieszczania będzie zależało to, na jakie rozwiązanie się zdecydujemy. Na rynku jest obecnie wielu producentów tego typu rozwiązań: od małych, działających na potrzeby rynku lokalnego, do globalnych koncernów zaopatrujących swoich klientów na całym świecie. Najpopularniejszym chyba rozwiązaniem jest przeniesienie obrotu z silnika na ruch liniowy poprzez koła zębate i pasek. Ten prosty konstrukcyjnie sposób pozwala na osiągnięcie stosunkowo wysokich prędkości liniowych i jednocześnie w wystarczającym stopniu wybacza błędy związane z dokładnością montażu.

Gdy potrzeba większej prędkości i precyzji, stosuje się napędy liniowe ze śrubą toczną. Dodatkowo duże przełożenie pozwala na zastosowanie mniejszego silnika. Coraz bardziej popularne stają się też napędy, gdzie ruch posuwisto-zwrotny wywoływany jest bezpośrednio przez silnik liniowy. To rozwiązanie zapewnia zarówno wysoką precyzję pozycjonowania (do pojedynczych mikrometrów) jak i prędkość (do kilkunastu metrów na sekundę). Ograniczeniem przy takich prędkościach jest przemieszczana masa, a używanie tego rozwiązania często wstrzymywane jest przez wciąż wysokie jeszcze koszty inwestycji.

Niezależnie od tego na jakie rozwiązanie się zdecydujemy, układy sterowania pozwalają na coraz lepsze zarządzanie napędem i mają możliwość zbierania wielu danych. Już nie tylko proste sterowanie krok-kierunek jak w przypadku silnika krokowego, ale szczegółowe dane dotyczące pozycji napędu, prędkości, prądu, temperatury i inne, dostępne w jednej sieci przemysłowej, zbierane i przetwarzane przez systemy przewidujące zużycie się elementów i pozwalające na wcześniejszą reakcję serwisową podczas planowych przestojów maszyn. Takie rozwiązania nie są już tylko czymś, co dobrze brzmi marketingowo, ale mają realny wpływ na koszty i czas produkcji dóbr, z których na co dzień każdy z nas korzysta.

Zabezpieczenia w systemie Smart Carriage

Wózki Smart Carriage osiągają prędkość 4 m/s z ładownością do 5 kg, a przy mniejszej szybkości przemieszczania są w stanie transportować ładunki o wadzie maksymalnej nawet 12 kg. Wyróżnia je zasilanie z akumulatora pokładowego, które zasila także wyposażenie dodatkowe platform, jak: czujniki, siłowniki i chwytaki. System Smart Carriage może się automatycznie rekonfigurować w trakcie pracy. Wózki mogą się przemieszczać pomiędzy poziomymi i pionowymi torami, jak i torami równoległymi. Dzięki zintegrowanej funkcji skanera stref bezpieczeństwa, która wykrywa obecność operatorów i innych przeszkód, co automatycznie wyzwala zmniejszenie prędkości wózka, nie ma potrzeby odgradzania toru od reszty zakładu. Zastosowano też mechanizm zapobiegania kolizjom. Dokładność pozycjonowania wózków Smart Carriage wynosi ±0,1 mm.

 

Monika Jaworowska

Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów
Dowiedz się więcej

Prezentacje firmowe