Rozmowa z Marcinem Lisowskim z firmy Rittal

| Wywiady

Jak dobierać systemy chłodzenia?

Rozmowa z Marcinem Lisowskim z firmy Rittal
  • W jakich aplikacjach wystarczy zastosowanie wentylacji, a gdzie konieczne jest użycie klimatyzatorów?

Dobór odpowiedniego systemu chłodzenia jest oczywiście indywidualny i nie można tego w żaden sposób generalizować. Chłodzenie przemysłowe poza swoją podstawową funkcją, tj. kontroli warunków temperaturowych wewnątrz szaf sterowniczych, bardzo często pełni również funkcję zabezpieczającą przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych, jak np. pył, kurz lub olej. Stąd tak ważny jest wybór odpowiedniej techniki chłodzenia. Dla przykładu, w najcięższych warunkach przemysłowych, o bardzo dużym zanieczyszczeniu otoczenia, rozwiązanie typu system wentylacyjny, wentylator plus kratka wentylacyjna, nie będzie odpowiednim wyjściem. Innym istotnym elementem determinującym wybór chłodzenia jest ponadto temperatura otoczenia. Bardzo wysoka temperatura otoczenia, sięgająca często ponad 40°C, z powodów oczywistych wyklucza zastosowanie standardowej wentylacji.

  • Kiedy należy zatem myśleć o chłodzeniu? Jakie są wymogi względem tych systemów?

Problem chłodzenia szaf sterowniczych powinien być uwzględniany już na etapie projektowania całego systemu, jednak bardzo często naciski na redukcje kosztów inwestycyjnych powodują, że zagadnienie to jest pomijane. Nasze doświadczenie pokazuje, że w większości przypadków temat chłodzenia przemysłowego powraca dopiero w momencie awarii, kiedy koszty usunięcia problemu są znacznie wyższe niż koszty zakupu systemów chłodzenia.

Rozwój automatyzacji procesów produkcyjnych prowadzi do coraz większego upakowania szaf sterowniczych aparaturą, która generuje duże ilości strat ciepła. Wystarczy spojrzeć na charakterystykę pracy typowych przemienników częstotliwości, które mogą działać w zakresie temperatur od -10°C do 40°C, bez utraty ich parametrów nominalnych. Warto zaznaczyć, że każde podwyższenie temperatury o 10°C, zmniejsza żywotność przemiennika częstotliwości o 50%.

Z pewnością najważniejszymi elementami, na które warto zwrócić uwagę przy doborze chłodzenia, są straty cieplne wewnątrz szaf oraz warunki temperaturowe otoczenia. Najczęściej klienci wybierają rozwiązania zapewniające dużą uniwersalność oraz niezawodność. Rittal w swojej ofercie posiada dwa rodzaje takich klimatyzatorów: dachowe oraz naścienne, zapewniające odpowiednie zastosowanie w zależności od wymagań. Dzięki tym urządzeniom można utrzymywać stałą temperaturę, niezależnie od warunków i temperatury otoczenia.

  • Do kogo kierujecie produkty takie jak omawiane? Jak przebiega ich dobór?

Odbiorcą omawianych urządzeń jest szeroko pojęty przemysł. Trudno jednoznacznie określić, które branże potrzebują chłodzenia bardziej, a które mniej. Warto jednak wyróżnić branżę automotive, przede wszystkim ze względu na bardzo dużą świadomość konieczności chłodzenia szaf sterowniczych i procesów produkcyjnych. Branża ta ma bardzo długą tradycję wykorzystania systemów chłodzenia i można przyjąć, że niemal każda szafa przemysłowa ma tutaj zastosowaną przynajmniej wentylację.

Klienci w większości maja jednak świadomość, że produkt najtańszy w długiej perspektywie rzadko okazuje się bardziej opłacalny. W tak newralgicznej materii jak chłodzenie procesów produkcyjnych bardzo duże znaczenie mają niezawodność, wsparcie techniczne oraz serwis części zamiennych.

  • Jakie zmiany zachodzą na rynku i czego szukają klienci?

Obecnie rynek przemysłowy dość mocno stawia na ograniczenie kosztów produkcji. Ponieważ dużą ich częścią jest energia elektryczna, specjaliści oczekują coraz bardziej wydajnych energetycznie urządzeń. Co więcej, w najbliższej przyszłości ceny energii elektrycznej mogą drastycznie wzrosnąć, zatem odbiorcy będą kierować swoją uwagę na urządzenia mocno energooszczędne. Według szacunków w Europie używa się około 2 miliony klimatyzatorów szaf sterowniczych, które są odpowiedzialne za emisję około 4 milionów ton CO2 rocznie. Rittal wprowadził w tym roku na rynek nową generację klimatyzatorów o nazwie Blue e+. Postawiliśmy sobie za cel zmniejszenie zapotrzebowania klimatyzatorów na energię na tyle, aby wnieść znaczący wkład w ochronę klimatu i zmierzyć się z rosnącymi cenami energii. Pierwsze wyniki testów potwierdziły, że zastosowanie Blue e+ pozwala na oszczędności do 75%, a poza zużyciem energii zmniejsza się też odpowiednio emisja CO2.