COPA-DATA podsumowuje rok 2017

| Gospodarka Artykuły

Kończący się właśnie rok, jak i 30 lat międzynarodowej działalności COPA-DATA, to ciągły rozwój i wiele zmian zarówno w oprogramowaniu zenon, które jest flagowym produktem firmy, jak i w samej organizacji. Strategia oparta na wartościach rodzinnych i niezależności, przy jednoczesnym wizjonerskim spojrzeniu na potrzeby rynku automatyki, to recepta na sukces.

COPA-DATA podsumowuje rok 2017

Realizując strategię rozwoju COPA-DATA powiększa swój zarząd

W styczniu Thomas Punzenberger, który od 1987 roku ponosił wyłączną odpowiedzialność za zarządzanie firmą, w związku z bardzo dynamicznym rozwojem, a także poszerzeniem zakresu działalności, zdecydował się na podzielenie zadań i odpowiedzialności na trzy osoby. I tak od 1 stycznia 2017 to Thomas Punzenberger, Stefan Reuther oraz Phillip Werr stali się odpowiedzialni za strategię i działalność firmy.

- W ciągu ostatnich pięciu lat nasze obroty podwoiły się i wyniosły ponad 30 milionów Euro, w tym okresie znacznie wzrosła również liczba pracowników. Wszystko wskazuje również na to, że w przyszłości rozkwit firmy COPA-DATA będzie jeszcze większy. Z tego też powodu nadszedł czas na obranie kursu pozwalającego utrzymać nasz stabilny wzrost. Moja decyzja o podziale obowiązków związanych z zarządzaniem firmy pomiędzy kilka osób to także wyraz zaangażowania w ciągłą niezależność COPA-DATA - wyjaśniał Thomas Punzenberger.

zenon 7.60 i zenon Analyzer 3.10; kolejny krok na drodze do pełnej ergonomii

Najnowszą wersję oprogramowania zenon i zenon Analyzer udostępniono w kwietniu tego roku. Użytkownikom zostało oddane do dyspozycji całe portfolio nowych modułów i funkcjonalności w tym, moduł zenon Process Recorder, który rejestruje w pełni indywidualnie zdefiniowane procesy i przedstawia je na życzenie w późniejszym czasie. Wyniki zgromadzone w związku z możliwymi przyczynami błędów można później wykorzystać do zwiększenia efektywności i jakości. Moduł ten jest dedykowany firmom produkującym żywność i napoje oraz firmom farmaceutycznym, i jest odpowiedzią na potrzeby zakładów energetycznych, ponieważ zapewnia szczegółowe śledzenie procesu w sieciach elektroenergetycznych lub podstacjach.

Producenci maszyn i integratorzy systemów otrzymali możliwość szybkiego włączenia modeli 3D do projektów. Jest to możliwe dzięki nowemu narzędziu do integracji obiektów trójwymiarowych. Operator maszyny otrzymał z kolei dostęp do modeli maszyn produkcyjnych w widoku trójwymiarowym i informacji dotyczących procesów zobrazowanych bezpośrednio na modelu maszyny przedstawionej w 3D.

COPA-DATA nie zapomina również o zakładach prowadzących produkcję w systemie zmianowym, oferując moduł Shift Management czyli System Zarządzania Zmianami, a jego integracja z modułem zenon Message Control pozwala na efektywny łańcuch komunikacji, ponieważ tylko osoba obecna na odpowiedniej zmianie zostaje informowana o etapach realizacji produkcji, a także ewentualnych alarmach.

W interfejsie użytkownika zenon Analyzer Management Studio (ZAMS) pojawiło się ergonomiczne menu wstążkowe, które zastąpiło tradycyjne menu i pasek narzędzi. Program daje również możliwość szybszego tworzenia raportów i krok po kroku prowadzi osobę tworzącą raport przez proces konfiguracji. Ponadto szablony raportów można dowolnie zestawiać zgodnie z wymaganiami użytkownika. Różne rodzaje raportów można łączyć ze sobą w jeden czytelny arkusz. W ten sposób użytkownicy uzyskują natychmiastowy podgląd do wszystkich ważnych danych liczbowych, wykresów, tabel i grafik.

30 lat COPA-DATA - od start-upu do globalnego gracza

Thomas Punzenberger założył firmę COPA-DATA w 1987 roku, będąc zainspirowany doświadczeniem zdobytym w charakterze inżyniera w sektorze motoryzacyjnym. W dwupokojowym mieszkaniu, wspólnie z bratem Alexandrem Punzenbergerem, postawił sobie za cel opracowanie i wprowadzenie na rynek oprogramowania dla automatyki, które byłoby lepsze i prostsze niż pozostałe dostępne systemy.

Dziś COPA-DATA to największy, niezależny dostawca rozwiązań w zakresie oprogramowania w branży automatyzacji przemysłowej i energetycznej. Jako austriacka firma rodzinna działa w sposób niezależny od inwestorów zewnętrznych, dzięki czemu ma możliwość prowadzenia obrotu handlowego z zachowaniem pełnej elastyczności i autonomii. Mimo, że firma generuje ponad 90% obrotów przez eksport, oprogramowanie zenon jest opracowywane wyłącznie w siedzibie firmy w Salzburgu. Stąd produkt jest dystrybuowany za pośrednictwem 11 biur lokalnych spółki, 16 dystrybutorów i ponad 200 firm partnerskich z całego świata.

Na zdjęciu: nowy zarząd COPA-DATA (od lewej): Phillip Werr, (CMO/COO), Thomas Punzenberger (CEO) i Stefan Reuther (CSO).

źródło: COPA-DATA

Zobacz również