Alstom dostarczy 36 pociągów metra do São Paulo

| Gospodarka Aktualności

Konsorcjum ViaMobilidade zamówiło 36 ośmiowagonowych pociągów Metropolis dla linii metra numer 8 i 9 w São Paulo, w Brazylii. Według danych sprzed pandemii linie te przewoziły ponad milion pasażerów dziennie. Zamówienie wzmacnia pozycję Alstomu jako globalnego dostawcy usług w zakresie mobilności.

Alstom dostarczy 36 pociągów metra do São Paulo

Konsorcjum ViaMobilidade wygrało koncesję na obsługę obu linii na 30 lat dla Companhia Paulista de Trens Metropolitanos (CPTM). Nowa flota składa się z tego samego modelu, co obecne pociągi, które CPTM wykorzystuje na linii 12 i 13. Pojazdy wykonane są ze stali nierdzewnej, co sprawia, że przedziały wagonów wytrzymują ponad 40 lat eksploatacji i są lżejsze w porównaniu z modelami wykonanymi ze stali węglowej. Ponadto są bardziej energooszczędne. Każdy pociąg może pomieścić 2600 pasażerów.

Linia 8, która łączy Júlio Prestes z Amador Bueno, ma 41,6 kilometra długości i 22 stacje. Obsługuje gminy São Paulo, Osasco, Carapicuíba, Barueri, Jandira i Itapevi. Z kolei linia 9 łączy Osasco z Varginha, ma 32 kilometry długości i 18 stacji oraz obsługuje miasta São Paulo i Osasco.

W zakładzie w Taubaté, w stanie São Paulo, Alstom zainwestuje w nową linię produkcyjną, która podwoi moce produkcyjne i przyczyni się do powstania ponad 500 miejsc pracy. Oprócz produkcji wagonów Metropolis dla Sao Paulo, zakład w Taubaté będzie produkował wagony Metropolis dla Bukaresztu i Tajpej.

Pociągi Metropolis są eksploatowane na całym świecie od ponad 20 lat. Zamówiło lub eksploatuje je ponad 30 miast, w tym Amsterdam, Singapur, Panama City, Barcelona, Paryż, Rijad, Dubaj, Sydney i Montreal.

źródło: ConTrust Communication

Zobacz również