Alstom zaprezentował nowy pociąg akumulatorowy

| Gospodarka Aktualności

Firma Alstom zrealizowała techniczny przejazd demonstracyjny zasilanego akumulatorowo pociągu opracowanego w niemieckim zakładzie Hennigsdorf. Skład przejechał z Chemnitz do Flöha i Zschopau, a następnie z powrotem do Chemnitz. Pociągi wejdą do użycia w Badenii-Wirtembergii i w Bawarii, w grudniu 2021 roku, gdy wejdzie w życie nowy rozkład. Będzie to w Niemczech pierwszy od lat 60. pociąg akumulatorowy dopuszczony do regularnych przewozów pasażerskich.

Alstom zaprezentował nowy pociąg akumulatorowy

Projekt rozpoczął się w 2016 roku jako współpraca badawcza z Politechniką Berlińską. Obejmuje on rozwój, certyfikację oraz obsługę pociągów pasażerskich zasilanych akumulatorowo, jak również ma na celu udowodnienie ogólnej opłacalności eksploatacji baterii dla głównych linii kolejowych. Newralgicznym aspektem tej technologii jest napęd trakcyjny, zaprojektowany i przetestowany w Mannheim – w siedzibie specjalistycznego laboratorium akumulatorów i wysokiego napięcia.

Pociąg zasilany akumulatorami opracowano we współpracy z partnerami projektu. Należą do nich DB Regio, regionalna sieć transportowa Badenii-Wirtembergii, niemiecki Narodowy Program Innowacji w zakresie Technologii Wodorowych i Ogniw Pali­wo­wych oraz Politechnika Berlińska. Niemieckie Federalne Ministerstwo Transportu i Infrastruktury Cyfrowej (BMVI) dofinansowuje projekt kwotą około czterech milionów euro. Projektowi towarzyszą badania naukowe na Wydziale Eksploatacji Kolei i Infrastruktury oraz na Wydziale Metod Rozwoju Produktów i Mechatroniki Politechniki Berlińskiej.

źródło: ConTrust Communication

Zobacz również