Alstom dostarczy do Norwegii pociągi za 1,8 mld euro

| Gospodarka Aktualności

Firma Alstom zawarła ramową umowę z Norske Tog na dostawę do 200 pociągów regionalnych Coradia Nordic "Class 77", które są w pełni przystosowane do norweskich warunków klimatycznych. Wartość kontraktu przekracza 1,8 mld euro i oznacza, że jest to największy w historii Norwegii zakup w branży kolejowej. Pierwsze potwierdzone zamówienie na 30 pociągów opiewa na 380 mln euro. Dostawy pociągów rozpoczną się w 2025 roku.

Alstom dostarczy do Norwegii pociągi za 1,8 mld euro

Montaż pociągów dla Norske Tog będzie prowadzony w zakładzie Alstom w Salzgitter w Niemczech. Prace w zakresie zarządzania projektem i kontraktem, uruchomienia produktu, testów, dokumentacji, szkoleń i obsługi gwarancyjnej będą realizowane w Norwegii.

Coradia Nordic to rodzina najnowocześniejszych i niezwykle uniwersalnych niskopodłogowych elektrycznych zespołów trakcyjnych, zaprojektowanych tak, by sprostać wymogom przewozów regionalnych i intercity w Krajach Nordyckich. Pociągi dla Norske Tog zostały dostosowane do wymogów norweskiej sieci kolejowej. Każdy będzie składać się z sześciu jednopiętrowych wagonów mogących pomieścić łącznie 778 pasażerów, czyli 40% więcej niż tabor, który zastąpią. Nowe pociągi będą wyposażone w system sterowania ruchem ETCS najnowszej generacji. W ramach tego systemu po raz pierwszy zastosowane zostanie najnowocześniejsze rozwiązanie w zakresie odometrii, przeznaczone do stosowania w najcięższych warunkach zimowych. Prędkość maksymalna pociągów to 160 km/h.

Alstom dostarczył dotychczas klientom z Krajów Nordyckich prawie 300 pociągów Coradia Nordic.

źródło: Alstom