DOSTAWCY I POPULARNE MARKI

Rys. 5.

Grupa dostawców działających na rynku jest dosyć stabilna, zaś w raportach publikowanych w APA przedstawiamy typowo od 25 do 35 podmiotów. W przypadku bieżącego jesteśmy w górnej części zakresu, aczkolwiek w zdecydowanej większości w tabelach raportowych pojawiły się firmy już znane z wcześniejszych opracowań.

Dokonując ich przeglądu, można stwierdzić, że jedynie niewielka grupa przedsiębiorstw specjalizuje się w dostarczaniu sygnalizatorów - tj. wytwarza je, jest istotnym dystrybutorem lub po prostu dostarcza szeroką gamę omawianych urządzeń.

Takimi firmami są m.in. INSTOM (produkty marki WERMA), Dacpol (marki Patlite, Sirena) czy W2 - rodzimy producent sygnalizatorów do systemów sygnalizacji pożaru i włamania, kolumn sygnalizacyjnych oraz osprzętu instalacyjnego.

Rys. 6. Najpopularniejsi w kraju dostawcy wież sygnalizacyjnych - zestawienie jest subiektywną informacją o popularności firm na bazie odpowiedzi ankietowych

Dosyć typowe jest też, że sygnalizatory oferowane są przez dystrybutorów o obszernym asortymencie handlowym. Komponenty do sygnalizacji stanowią relatywnie łatwy do włączenia do oferty element, który jest jednocześnie potrzebny dla wielu producentów maszyn oraz firm przemysłowych.

Warto w tym miejscu podać statystykę dotyczącą konkurencji w omawianej branży. Zdaniem przeważającej części respondentów jest ona standardowa, czyli podobna jak w innych sektorach rynku (rys. 5).

Średnio co piąty z ankietowanych stwierdził, że jest ona silna, niewiele mniej osób uznało ją za niewielką. Wyniki te są zbliżone do stanu sprzed czterech lat, gdy przeprowadzaliśmy jedno z wcześniejszych badań tej branży.

Rys. 7. Najpopularniejsi w kraju dostawcy lamp sygnalizacyjnych; uwagi analogiczne do wież sygnalizacyjnych

Cechą szczególną omawianego rynku jest duża rozpoznawalność kilku czołowych marek - firm będących producentami urządzeń sygnalizacyjnych. Są to w większości przedsiębiorstwa zachodnioeuropejskie, które od lat projektują oraz produkują sygnalizatory do zastosowań przemysłowych i innych.

Ich zestawienia przedstawiono na trzech rankingach popularności - na rysunkach 6, 7 i 8, które dotyczą kolejno: wież sygnalizacyjnych, lamp oraz sygnalizatorów dźwiękowych. Na czołowych miejscach omawianych "chmur" znalazły się tradycyjnie firmy: WERMA, J.Auer oraz Schneider Electric.

Szczególnie pierwsza z wymienionych - niemiecka WERMA Signaltechnik GmbH - zdystansowała rywali i jest niewątpliwie liderem pod względem rozpoznawalności w kraju. Kolejne miejsca zajęły m.in. Eaton, Klaxon, Siemens, Turck, Patlite, Pfannenberg, Balluff, W2 oraz Leuze.

Rys. 8. Najpopularniejsi w kraju dostawcy sygnalizatorów dźwiękowych; uwagi analogiczne do wież sygnalizacyjnych

Omawiając rankingi popularności marek, warto zauważyć, że w przypadku producentów sygnalizatorów mamy do czynienia z dwiema grupami firm. Pierwszą stanowią producenci specjalizujący się w sygnalizatorach i powiązanych z nimi produktach - takimi są m.in. WERMA, J.Auer, Patlite, Sirena, W2 oraz Texelco.

Cechą charakterystyczną jest w tym przypadku spore rozbudowanie ofert, a także wysoki poziom specjalizacji tych podmiotów. Oprócz dostarczania szerokiej gamy pojedynczych urządzeń, firmy mają też ofertę systemową, która pozwala na tworzenie różnorodnych produktów modułowych (w szczególności wież świetlnych).

Rys. 9. Najbardziej perspektywiczne sektory rynku będące odbiorcami sygnalizatorów

Dodatkowo coraz częściej "wychodzą" one w kierunku dostarczania systemów - np. do zarządzania pracą wielu sygnalizatorów. Jeżeli chodzi o drugą, wcale nie mniej istotną z grup producentów sygnalizatorów, to zaliczyć do niej można globalnie działające firmy będące producentami automatyki przemysłowej. Takimi są w bieżącym zestawieniu m.in.: Siemens, Balluff, Turck, Rockwell Automation, Schneider Electric oraz Eaton Electric.

Dane teleadresowe przedsiębiorstw omawianych w raporcie

Gdy spojrzymy wstecz, tj. na poprzednie edycje publikowanych w APA raportów, zaobserwować można duże podobieństwo w statystykach dotyczących rozpoznawalności marek. Zmiany w stosunku do dawniej publikowanych rezultatów są nieznaczne - szczególnie w przypadku sygnalizatorów świetlnych.

W zakresie urządzeń dźwiękowych zaobserwować można niewielki spadek rozpoznawalności marek Compro oraz Eaton przy jednoczesnym wzrośnie popularności firmy Klaxon Signals.

Rynek jako całość niewątpliwie jednak cechuje się stałością, zaś ciągła aktywność marketingowo-promocyjna producentów oraz dystrybutorów urządzeń sygnalizacyjnych sprzyja utrwalaniu popularności oferowanych przez nich marek.

Prezentacje firmowe

Polecane

Nowe produkty

Zobacz również