KLUCZOWE DLA ODBIORCÓW CECHY

Rys. 9. Najważniejsze dla klientów cechy wskaźników, regulatorów i rejestratorów; podano wartości liczbowe dla bieżącego badania rynku

Podobnie jak różne są zastosowania aparatury tablicowej, tak też na jej różne cechy zwracają uwagę klienci. Przykładowo dla części odbiorców wytwarzających urządzenia oraz maszyny liczy się przede wszystkim jak najlepsza cena, a nie np. standaryzacja (pod względem wielkości czy otworów montażowych) lub wygląd.

Z kolei dla większych odbiorców urządzeń tablicowych istotne może być użycie komponentów pochodzących od jednego dostawcy właśnie ze względu na jednolitość parametrów i wzornictwa. Typowe jest natomiast zapotrzebowanie na urządzenia o dużej trwałości i niezawodności.

W statystykach dotyczących preferencji zakupowych polskich odbiorców od lat dominują cztery odpowiedzi - dobra cena, dokładność pomiarów, trwałość i łatwość użytkowania.

Rozkład odpowiedzi na pytania o najistotniejsze cechy wskaźników, regulatorów i rejestratorów panelowych przedstawiono na rysunku 9. Jak widać, w przypadku części kategorii, szczególnie ceny, średnie dla odpowiedzi w kolejnych raportach różniły się między sobą typowo o kilka-, kilkanaście procent, zaś ogólne wymogi w kolejnych latach były dosyć niezmienne.

Izabella Ciesielska-Turomsza

LUMEL

  • Jacy są typowi odbiorcy aparatury tablicowej i co zmienia się w jej aplikacjach?

Największymi odbiorcami urządzeń tablicowych są w dalszym ciągu producenci rozdzielni elektrycznych. Sporą grupą są również służby utrzymania ruchu. Co decyduje o wyborze urządzeń przez klienta?

Łatwość i prostota obsługi oraz możliwość implementacji nowych technologii komunikacyjnych w przypadku systemów już istniejących. Od kilku lat dla ułatwienia programowania urządzeń, LUMEL dostarcza do nich jedno wspólne i bezpłatne oprogramowanie konfiguracyjne Econ, Jest proste i czytelne w obsłudze i co ważne dostępne w siedmiu językach.

Econ dostępny jest na każdej przeglądarce internetowej z PC jak i urządzeń mobilnych. Dla zwolenników rozwiązań IoT polecamy nowy koncentrator danych SM62IoT z protokołem MQTT, dzięki któremu każde urządzenie z RS-485, które mamy już na obiekcie, może być monitorowane w chmurze.

  • Na jakie cechy urządzeń tablicowych zwracają najczęściej uwagę odbiorcy lokalni? Co decyduje o wyborze konkretnego rozwiązania?

Każdy z producentów automatyki stara się by cena produktu była adekwatna do wartości technicznej urządzenia. W procesach technologicznych, w których wartość materiału, koszty mediów i roboczogodzin są warte setki tysięcy złotych, z pewnością nie warto ryzykować zakupu produktu niewiadomego pochodzenia, tylko dlatego, że jego cena jest niższa. Należy pamiętać o tym, bo elektronika i rozwój kosztuje, ale w zamian klient otrzymujemy gwarancję jakości, bezpieczeństwo pracy i zadowolenie z obsługi.

  • Jakie zmiany zachodzą w technologiach omawianych produktów? Jak istotne są dla klientów wersje specjalne urządzeń, w tym z możliwościami komunikacji w chmurze obliczeniowej?

Rozwiązania "chmurowe" w urządzeniach automatyki to przyszłość, zarówno w zakresie małych aplikacji przemysłowych jak i rozbudowanych systemów SCADA. Popularyzacja rozwiązań sieciowych spowodowała, że dostęp do Internetu, a co za tym idzie do Internetu Rzeczy (IoT) stał się już standardem, bez którego nie potrafimy się obyć.

Żeby monitorować wielkości fizyczne do tej pory używaliśmy mierników z komunikacją, które łączyliśmy z komputerami. Dane były udostępniane tylko dla obsługi. Obecnie możemy miernik włączyć bezpośrednio do sieci i gromadzić dane w chmurze. Mówimy o Internecie rzeczy (IoT) czyli możliwości monitorowania i sterowania urządzeń przez zdefiniowaną grupę użytkowników.

Oczywiście przy wyborze tego rozwiązania należy pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu danych, nie mniej jednak wygoda użytkownika czy kontrola nad procesem z każdego miejsca na świecie, to argumenty, z którymi trudno dziś dyskutować. Czy klienci pytają o wersję specjalne wyrobów? Tak, bardzo często.

Uniwersalność urządzeń oraz różnorodność procesów i wymagań klientów powoduje, że trudno odpowiedzieć na wszystkie potrzeby. Tylko w zeszłym roku LUMEL przygotował ponad 2000 wykonań specjalnych, dzięki czemu np. kilkaset sztuk naszych mierników parametrów sieci z protokołem Bacnet znalazło zastosowanie w budowanym obecnie metrze w Riyadh w Arabii Saudyjskiej.

Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów
Dowiedz się więcej
Przejdź do kompendium

Prezentacje firmowe

Zobacz również