Rozmowa z Grzegorzem Chrobakiem z firmy TrumpfTechnologie i rynek znakowania laserowego w Polsce
Pomimo wielu możliwych sposobów generacji wiązki laserowej, najpopularniejsze stosowane dzisiaj w przemyśle znakowarki to lasery gazowe, popularnie nazywane laserami CO2, oraz lasery na ciele stałym – popularnie nazywane laserami YAG lub laserami włókowymi. Polski rynek znakowarek laserowych został podzielony ze względu na branże przemysłowe, które mamy w naszym kraju. Lasery gazowe znalazły zastosowanie np. w sektorach opakowań i znakowaniu papieru, kartonów, gdzie lasery na ciele stałym nie umożliwiały realizacji takiego procesu. Z kolei jakościowe znakowanie materiałów stalowych nie jest możliwe laserami CO2, a możliwe jest laserami na ciele stałym, stąd lasery gazowe nie pojawiły się w tej aplikacji. Zmiany technologiczne postępowały wraz z rozwojem technologii. Lasery TEA CO2 (impulsowe CO2) zostały w 90% zastąpione laserami ciągłymi CO2 wyposażonymi w skanujący układ luster. Lasery na ciele stałym pompowane lampami zostały również niemalże w całości wyparte dzięki zastosowaniu nowej technologii pompowania diodami, którą Trumpf wprowadził na rynek polski już w 1998 roku.
Aplikacji i zastosowań innych metod znakowania jest wiele. Przytoczyć tutaj warto jedną z nich, w której tradycyjne znakowanie TampoPrint zostało wyparte przez lasery na ciele stałym. Znakowanie TampoPrint wymaga przygotowania wzorców – tzw. masek, z których za pośrednictwem gumowego stempla przenosi się informację na tworzywo sztuczne. Przezbrojenie takiej instalacji wielogłowicowej zajmuje nierzadko nawet kilka godzin. W czasach wielkoseryjnej produkcji nie było to problemem, jednak dzisiaj klient wymusił produkcję nawet krótkich partii. Znakowanie laserowe umożliwiło zmianę takiego wzorca w ułamku sekundy, co spowodowało znaczące obniżenie kosztów produkcji.
Wybór technologii znakowania laserowego jest głównie spowodowany pośrednio lub bezpośrednio przez możliwość obniżenia kosztów lub/i poprawę jakości produkcji. Wybór konkretnego dostawcy znakowarki laserowej spowodowany jest jakością produktu, niską awaryjnością oraz tzw. dostępnością maszyny w czasie jej użytkowania. Trumpf na tym polu pozostaje liderem na rynku, między innymi dzięki udostępnieniu w znakowarce laserowej możliwości zdalnej diagnozy maszyny. Za pośrednictwem połączenia internetowego lub telefonicznego serwis odczytuje wszystkie niezbędne informacje na temat maszyny i jej otoczenia, takie jak: moc lasera, moc diody pompującej, temperatura wewnątrz oraz na zewnątrz znakowarki, wartości napięcia zasilającego i wiele innych. Takie rozwiązanie znacząco skraca czas reakcji serwisowej i obniża jej koszt.
Typowy polski dostawca znakowarek laserowych to dystrybutor, kupujący je poza granicami Polski i sprzedający lokalnie, czasami pod własnym logo. Rynek znakowarek powoli, jednak systematycznie się rozwija. Wraz z poprawą jakości produktów końcowych naszych klientów oraz wymogami ich odbiorców nieustannie pojawia się zapotrzebowanie na znakowanie laserowe. Polskie firmy "podglądają" firmy zachodnie, uczą się i wdrażają podobne lub nowsze technologie od naszych sąsiadów. Czasami uczą się też na błędach, kupując rozwiązania niesprawdzone lub tańsze. Firma Trumpf ma coraz częstsze kontakty z firmami zainteresowanymi wymianą ich nietrafionych inwestycji na nasze znakowarki laserowe. Patrząc z kolei na ostatnie dwa lata, stwierdzić mogę, że przyniosły nam dużo pracy, mogliśmy zauważyć wyraźny wzrost sprzedaży znakowarek laserowych. Odczuwalna była tendencja przesuwania produkcji z ościennych krajów do Polski oraz uruchamiania nowych projektów również takich, gdzie znakowanie jest niezbędne. Obecnie znakowanie laserowe jest w Polsce popularne i w każdej branży spotkać możemy tego typu rozwiązania. Największą liczbę instalacji firma Trumpf ma w branżach motoryzacyjnej, elektrycznej, elektronicznej, medycznej i kilku innych. Obecnie mamy w Polsce pod opieką trzycyfrową liczbę klientów pracujących z naszymi znakowarkami.
Zbigniew Piątek |