Złączki w wersjach specjalnych

Tytułowe komponenty są używane do łączenia, przełączania oraz zabezpieczania urządzeń i obwodów w przemyśle, energetyce, budownictwie i infrastrukturze. Szerokiemu zakresowi zastosowań odpowiada różnorodność modeli złączek i innych aparatów niskiego napięcia, takich jak m.in. wyłączniki, rozłączniki, styczniki, przekaźniki i ograniczniki przepięć, które są przeznaczone do zamocowania zatrzaskowego na szynie DIN. Stanowi ono popularną metodę montażu, zapewniającą sztywne, wytrzymałe połączenie mechaniczne oraz łatwą instalację aparatury modułowej w szafach sterowniczych i rozdzielnicach. Warianty tych komponentów różnią się pod względem materiałów wykonania i stosowanych rozwiązań konstrukcyjnych.

Posłuchaj
00:00
Spis treści

ZŁĄCZKI SPRĘŻYNOWE I WTYKOWE

Tytułowe konstrukcje są główną konkurencją dla złączek śrubowych. Od momentu wprowadzenia w latach 70. zeszłego wieku cieszą się niesłabnącą popularnością, która zachęca producentów do prac nad ulepszaniem ich podstawowej konstrukcji. Dzięki temu ich dziedzina rozwija się dużo prężniej niż złączek śrubowych. Wynikiem tych wysiłków są m.in. złączki wtykowe.

Jeżeli chodzi o złączki sprężynowe w podstawowej wersji, to podłączenie przewodu sprowadza się do trzech czynności: otwarcia sprężyny na przykład wkrętakiem, wprowadzenia przewodu, a następnie zwolnienia sprężyny, co powoduje automatycznie zakleszczenie przewodu. W przypadku złączek wtykowych przewody, które charakteryzują się odpowiednią wytrzymałością na zginanie, podłącza się po prostu przez wetknięcie w zacisk, bez użycia narzędzi.

Wśród zalet złączek sprężynowych wymienia się brak konieczności pracochłonnego przykręcania śrub i używania w tym celu narzędzi. To przekłada się na skrócenie czasu, który trzeba przeznaczyć na podłączenie przewodów, a dzięki temu szybsze oddanie ich do użytku i mniejsze koszty pracy. Ponadto sprężyna kompensuje odkształcenia przewodu, których przyczyną jest na przykład zjawisko płynięcie miedzi, a siła jej docisku jest dostosowana do przekroju przewodu.

Dzięki temu jakość styku nie ulega wraz z upływem czasu pogorszeniu, na przykład samoczynnemu poluzowaniu, ani pod wpływem wibracji. Nie ma zatem konieczności dokonywania okresowych przeglądów stanu połączeń, co obniża koszty eksploatacji.

Inaczej niż w złączkach śrubowych nacisk nie zależy od siły montera, a połączenie jest niezawodniejsze. Dzięki temu urządzenia i instalacje, których częścią są złączki sprężynowe, rzadziej są wyłączane z użytku z ich powodu. Minimalne jest też ryzyko błędu takiego, jak w przypadku gdy instalator zapomni o przykręceniu przewodu w złączce śrubowej.

CO WYRÓŻNIA SZYBKOZŁĄCZA?

Oprócz "zwykłych" złączek śrubowych i sprężynowych w ofercie producentów tych komponentów można też znaleźć m.in. złączki na końcówki oczkowe i szybkozłączki nożowe. Do tych drugich podłącza się przewody bez konieczności wcześniejszego zdjęcia z nich izolacji.

Jest to możliwe dzięki wyposażeniu ich w specjalne styki, które rozcinają oraz rozsuwają izolację podczas wkładania przewodu, co zapewnia odpowiedni kontakt pomiędzy nim a stykami złączki. Szybkozłącza nożowe pozwalają przyspieszyć oprzewodowanie złączki nawet o kilkadziesiąt procent.

Ze złączek szynowych w szafach sterowniczych i rozdzielniach korzysta się tak chętnie głównie dlatego, że charakteryzuje je duża gęstość upakowania zacisków, które umieszczane są często w kilku rzędach.

Dodatkowo można zwiększyć ich liczbę przez dostawianie kolejnych poziomów złączek jeden na drugim. Dostępne są tego typu konstrukcje składające się zwykle z dwóch lub trzech rzędów, choć można również spotkać złączki czteropiętrowe.

Złączki wielopoziomowe konstruuje się w taki sposób, aby ich poszczególne poziomy były względem siebie przesunięte. Ułatwia to dostęp do dolnego poziomu zacisków nawet przy kompletnym okablowaniu.

ZŁĄCZKI W WERSJACH SPECJALNYCH

Korzystając ze złączek wielopoziomowych, uzyskuje się dużą gęstość upakowania zacisków na małej przestrzeni. Dostępne miejsce jest zatem wykorzystywane efektywniej, niż w przypadku złączek jednopoziomowych.

Z tych natomiast, jeżeli oszczędność miejsca nie jest priorytetem, można budować łańcuchy przy użyciu specjalnych mostków. Konstrukcje te mogą się składać ze złączek różnego rodzaju, na przykład z przewodami o różnych przekrojach, innych typach zacisków i złączek w wersjach specjalnych.

Te ostatnie to komponenty wyposażone w sygnalizację przepływu prądu, obecności napięcia lub z wbudowanymi prostymi komponentami elektronicznym, takimi jak na przykład diody prostownicze. Do tej grupy zalicza się także wersje z rozłącznikami, które pozwalają na odłączanie niektórych obwodów od napięcia oraz złączki z wbudowanymi bezpiecznikami.

Spis treści
Zobacz więcej w kategorii: Temat miesiąca
Artykuły
Oil&gas i sektor chemiczny - automatyka i pomiary w branżach procesowych
Silniki i napędy
Nowoczesne przekładnie i motoreduktory - kompendium
Obudowy, złącza, komponenty
Nowoczesne kable, złącza i osprzęt kablowy
Przemysł 4.0
Smart Factory 2024
Bezpieczeństwo
Automatyka i urządzenia do zastosowań specjalnych
Przemysł 4.0
Nowoczesna intralogistyka i logistyka zakładowa
Powiązane treści
Złączki listwowe WAGO TOPJOB S - teraz również z dźwignią
Zasilacze DC/DC na szynę DIN
Bezpieczne zasilanie urządzeń w rozdzielnicy
Kompaktowe bloki złączy do podłączenia silnika
CPC - czyli okrągłe złącza plastikowe
Złącza TE Dynamic - niezrównana jakość dla każdej aplikacji
Nowe konfigurowalne złącza przemysłowe RockStar ModuPlug firmy Weidmüller
Nowe rozmiary złączek dla przewodów od 2,5 do 120 mm²
Złącza przemysłowe do aplikacji narażonych na wibracje
OEM Automatic - oferta złączy przemysłowych molex GWconnect
Farnell rozszerzył ofertę o złącza Fischer Connectors
Rynek rozłączników nn - 3,5 mld dolarów w 2021
ZPUE dostarczy rozłączniki Tauronowi
Conta-Clip - nowy producent złączek i aparatury elektroinstalacyjnej na rynku polskim
Maszyny i systemy automatyki
Zobacz więcej z tagiem: Obudowy, złącza, komponenty
Targi krajowe
Dni Druku 3D
Raporty
Szafy i obudowy przemysłowe
Temat miesiąca
Nowoczesne kable, złącza i osprzęt kablowy

Poradnik doboru rozwiązań drukujących - drukarki mobilne, stacjonarne i przemysłowe

Jak dobrać drukarkę do zastosowań w logistyce, przemyśle czy handlu? Na co zwrócić uwagę, jeżeli chodzi o cechy i funkcje urządzenia? Jak zapewnić wysoką niezawodność pracy oraz trwałość systemu drukującego? A co z oprogramowaniem? W artykule odpowiadamy na powyższe pytania, przedstawiając przykłady nowoczesnych urządzeń drukujących, które z powodzeniem sprawdzają się w wymienionych zastosowaniach.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów