PRZYKŁADOWE AKCESORIA

Uzupełnieniem złączek są akcesoria, w tym różnego typu mostki wtykowe, które umieszcza się w złączkach w specjalnie do tego przeznaczonych otworach funkcyjnych. Dzięki tym komponentom można w zależności od potrzeb konfigurować połączenia elektryczne przewodów. W asortymencie producentów złączek można znaleźć m.in. wtykowe mostki krosujące, do połączeń z przeskokiem i ciągłych, redukcyjne, z przewodem oraz pionowe.

Mostki pierwszego typu służą do łączenia wybranych zacisków. Dostępne są też wtyki pozwalające na podłączenie dwóch potencjałów obok siebie w tym samym torze mostkowania, a w przypadku toru podwójnego nawet czterech. Siatkę połączeń w takich mostkach konfiguruje się, wyłamując odpowiednie zęby stykowe, których może być od kilku do nawet kilkudziesięciu w jednym mostku. W ten sposób omija się (przeskakuje) niektóre z zacisków.

Mostki wtykowe do połączeń z przeskokiem dostępne są w różnych wykonaniach, na przykład z wystającą wypustką, która służy do wyciągania tego elementu bez konieczności używania w tym celu narzędzi albo z zatrzaskiem do rozłączania. W sprzedaży są również mostki do połączeń typu trójkąt i gwiazda.

DO CZEGO SŁUŻĄ MOSTKI REDUKCYJNE?

Mostki ciągłe służą do łączenia sąsiadujących zacisków i wielu złączek. Wtyki redukcyjne są natomiast używane do łączenia złączek z przewodami różniącymi się przekrojem.

Ich przykładowym zastosowaniem są bloki zasilające, w których zasilanie doprowadzane jest przewodem o większym przekroju, a potem zostaje rozdzielone na kilka złączek z przewodami o mniejszych średnicach. Realizuje się to jednostronnie albo dwustronnie.

Dzięki mostkom redukcyjnym można znacznie skrócić czas realizacji bloków zasilających. Wtyki redukcyjne umożliwiają także łączenie złączek z różnymi rodzajami zacisków, na przykład złączek śrubowych ze złączkami sprężynowymi.

Za pomocą mostków przewodowych łączy się zaciski znajdujące się w większej odległości albo na różnych poziomach złączek, natomiast mostkami pionowymi - piętra złączek wielopoziomowych. Poza tym, że otwory funkcyjne w złączkach są używane do rozprowadzania potencjałów przy użyciu mostków, można z nich skorzystać przy okazji przeprowadzania pomiarów.

Zadanie to ułatwiają wtyki i adaptery pomiarowe. Wśród akcesoriów w ofercie producentów złączek szynowych można również znaleźć wtyki zabezpieczające, które wyposaża się w wymienialne bezpieczniki różnych rodzajów, na przykład wkładki bezpiecznikowe albo bezpieczniki płaskie, i świetlny wskaźnik ich przepalenia.

OSŁONY I OZNACZENIA

Do kategorii akcesoriów złączek szynowych należą także osłony i oznaczenia. Jeżeli chodzi o te pierwsze, mogą na przykład obustronnie zamykać złączki, zwłaszcza te przeznaczone do pracy z dużymi prądami i napięciami.

Osłony spełniają ponadto funkcję informacyjną. Przykładem są osłony ostrzegawcze, które służą do zakrywania, a przy tym jednocześnie wyróżnienia złączy przyłącza sieciowego. Są montowane, żeby zapobiec omyłkowej ingerencji w te zaciski. Do tej grupy zaliczane są też rozmaite zaślepki. Przykładem są elementy tego typu, które w czasie normalnej pracy złączki służą jako osłona dla wtykowej listwy pomiarowej.

Osłonami maskującymi, zwykle wykonanymi z przezroczystego tworzywa sztucznego, zakrywa się całą złączkę. Ma to na celu utrudnienie osobom niepowołanym odłączenia przewodów.

Oznaczenie są bardzo ważnym uzupełnieniem złączek. Dzięki nim można opisać połączenia, co jest warunkiem prawidłowej, bezpiecznej i szybkiej instalacji przewodów, a później użytkowania, już po zamontowaniu w szafie.

Powinny być trwałe i czytelne. Najczęściej informacje zamieszcza się na wtykowych tabliczkach, różnokolorowych albo białych z czarnym nadrukiem oraz takich, które instalator może sam opisać.

W przypadku złączek wielopoziomowych przydatnym rozwiązaniem są specjalne wtykowe uchwyty na tabliczki z opisami. Dzięki nim można znacząco powiększyć powierzchnię informacyjną, co w przypadku złączek o dużej gęstości upakowania zacisków jest bardzo przydatne. Uchwyty dostępne są w wersji pojedynczej i w wykonaniach dwu- i więcej rzędowych.

Jednym z podstawowych zagadnień związanych z tematyką złączek szynowych są kwestie łatwości montażu przewodów przy jednoczesnym zapewnieniu trwałości wykonywanych połączeń. Nowością w tym zakresie są wprowadzone przez firmę WAGO podczas tegorocznych targów hanowerskich nowe złączki TOPJOB S z dźwignią. Pozwalają one na ręczny montaż i demontaż przewodów w rozdzielnicach bez konieczności stosowania jakichkolwiek przyrządów montażowych.

Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów
Dowiedz się więcej
Przejdź do kompendium

Prezentacje firmowe

Zobacz również