MIEJSCOWE OGRANICZENIA. SPECYFIKA WAG PRZENOŚNIKOWYCH
W przypadku, gdy nie ma miejsca, żeby ustawić zbiornik lub przestrzeń pod nim powinna pozostać wolna trzeba wybrać moduł reagujący na rozciąganie. Jeżeli podłoże lub sufit mogą nie wytrzymać ciężaru kontenera z ładunkiem, należy je wzmocnić. Korzystając z modułów rozciąganych trzeba się jednak w tej kwestii liczyć z górnym ograniczeniem wagi, zwykle do kilkudziesięciu ton.
W przypadku ważących podpórek górny limit w zasadzie nie istnieje. Z drugiej strony rozmieszczając je trzeba wziąć pod uwagę ukształtowanie podłoża, omijając wszelkie nierówności. W przypadku wag zbiorników pracujących na zewnątrz trzeba jeszcze zwrócić uwagę czynniki środowiskowe.
Takim czynnikiem jest m.in. oddziaływanie wiatru. Jest ono wielorakie, wpływa bowiem zarówno na stabilność konstrukcji (w skrajnych przypadkach, przy silnym wietrze bez dodatkowego zabezpieczenia puste, wysokie i wąskie zbiorniki mogą się przewrócić), żywotność modułów ważących (przy silnym wietrze i pełnym zbiorniku przeciążenie podpórek z jednej strony może doprowadzić do ich zniszczenia), jak i dokładność pomiaru.
Inne istotne czynniki środowiskowe to m.in.: wibracje od źródeł zewnętrznych i wewnętrznych w zbiorniku, zmiany temperatury, które mogą powodować kurczenie i rozszerzanie się materiałów, z których wykonano ważące podpórki, wilgoć, czynniki korozyjne, wyładowania atmosferyczne, trzęsienia ziemi.
Zamiast korzystać z dostępnych w sprzedaży wag platformowych można z modułów ważących budować własne, dostosowane do specyficznych potrzeb aplikacji. Oprócz tego podpórki wagowe można zamontować pod sekcją przenośnika, tworząc wagę przenośnikową.
Wybierając moduł wagowy do taśmociągu trzeba pamiętać o ważnej kwestii, a mianowicie fakcie, że obciążenie wagi przenośnikowej nie jest statyczne, jak w przypadku nieruchomych zbiorników, ale dynamiczne. Dotyczy to również zbiorników z mieszadłami o dużej mocy.
Wówczas na moduł wywierane są dodatkowe siły boczne działające w osi poziomej. Aby ograniczyć stopień, w jakim będą się one przenosić ze zbiornika lub przenośnika na wagę w podpórkach powinno się stosować specjalne niesztywne mocowania, o czym trzeba pamiętać wybierając moduł wagowy do tego zastosowania.
PRZEGLĄD FUNKCJI DODATKOWYCH
Wybierając wagę pod kątem konkretnego zastosowania, już po zdecydowaniu się na konkretny typ przyrządu, a poszukując jeszcze najodpowiedniejszego modelu warto sprawdzić, czy zaimplementowano w nim potrzebne już teraz albo być może przydatne dopiero w przyszłości, funkcje, które mogą znacząco usprawnić pomiary.
Przykładami są możliwości: określenia wartości granicznych masy - dolnej, górnej lub obu, których przekroczenie powinno być sygnalizowane, wyznaczania odchyłki względem wartości odniesienia, podawanej przez operatora, odczytywanej z bazy danych albo wyznaczanej przez zważenie wzorca, dodawania kolejnych wyników do wcześniejszych, co jest użyteczne na przykład gdy trzeba stworzyć dokumentację, w której oprócz masy mieszaniny należy wyszczególnić masy jej poszczególnych składników.
Przydatne są także opcje: zliczania ważonych przedmiotów, zwiększające dokładność ważenia poprzez wydłużenie jego czasu w przypadku obiektów, które przemieszczają się na szalce w sposób niekontrolowany (zwierzęta, ludzie), wyrażania wyniku pomiaru w niutonach, co można wykorzystać na przykład, jeśli trzeba wyznaczyć siłę, jaką będzie wywierał obiekt pomiaru i automatycznego generowania raportów z wynikami i opisem przebiegu ważenia, w tym m.in. danymi operatora, liczbą wszystkich ważeń, liczbą przedmiotów, które nie spełniły ustalonych kryteriów wagowych, co jest przydatne na przykład w kontroli jakości na stanowiskach pakowania, zarejestrowanymi wartościami minimalnymi, maksymalnymi i obliczonymi średnimi.
W tym miejscu kończymy pierwszą część artykułu. W drugiej części omówiona zostanie tematyka dozowania oraz możliwości automatyzacji tego procesu.
Monika Jaworowska