WODA KOTŁOWA, CHŁODNICZA, DO CIĘCIA
Jakość wody ma też duży wpływ na prawidłowe działanie i żywotność instalacji grzewczych oraz chłodzących. Jeżeli chodzi o te pierwsze, ważne są parametry wody zasilającej kotły. Specyficzne wymagania określa producent takiego urządzenia, zasadniczo jednak nie powinna przyczyniać się do powstawania kamienia (nie może być twarda), nie może mieć właściwości korozyjnych (ważny jest m.in. odczyn pH) ani się pienić. Trzeba też usunąć z niej rozpuszczone gazy (na przykład tlen jest przyczyną korozji wżerowej).
Podobnie w przypadku wody będącej medium chłodniczym ważne cechy to: twardość, od której zależy to, w jakim stopniu będą się z niej wytrącać osady, niepożądane, gdyż działając jak izolator, obniżają wydajność wymiany ciepła i czynniki korozyjne, czyli niewłaściwy odczyn pH, obecność tlenu, jonów chlorkowych i jonów siarczanowych. Ważna jest oprócz tego czystość biologiczna, mikroorganizmy, które występują w wodzie tworzą bowiem na elementach instalacji izolujący termicznie biofilm, powodują korozję oraz mogą wywoływać choroby personelu.
Przykładem urządzeń, w których jakość wody odgrywa kluczową rolę, są maszyny do cięcia jej strumieniem. Jak w przypadku komponentów instalacji grzewczych i chłodzących specyficzne wymagania określa ich producent.
Generalnie jednak najważniejsze wskaźniki jakościowe to: stężenie rozpuszczonych substancji stałych, zawartość krzemionki, twardość oraz odczyn pH (najlepiej neutralny). Z wody zasilającej waterjety należy również usunąć zawiesiny.
UZDATNIANIE WODY
Opracowano wiele technik, które pozwalają na uzyskanie wody o jakości odpowiedniej do danego zastosowania. W związku z tym uzdatnianie wody jest procesem składającym się z wielu etapów.
Pierwszym jest zwykle filtracja mechaniczna, której celem jest usunięcie zawiesin i ciał stałych, żeby przede wszystkim chronić dalsze części instalacji wodociągowej przed zniszczeniem i nie dopuścić do ich zablokowania. Dokładność tej metody nie jest duża - na tym etapie usuwane są głównie większe zanieczyszczenia (piasek, drobiny rdzy, cząstki roślin, itp.).
Z kolei ostatnim etapem uzdatniania wody jest przeważnie dezynfekcja. Ma ona na celu zniszczenie organizmów chorobotwórczych i zapobiegnięcie ich odrodzeniu się. Likwidacja bakterii, pasożytów i wirusów ma szczególne znaczenie w branży spożywczej, kosmetycznej i farmaceutycznej. Można ją przeprowadzić na kilka sposobów.
Najczęściej stosowane metody to: chlorowanie, ozonowanie i naświetlanie promieniami ultrafioletowymi. Pierwsza jest tania w realizacji i dzięki temu popularna. Z drugiej jednak strony chlorowanie zmienia smak oraz zapach wody, a dodatkowo w procesie tym powstają produkty uboczne o działaniu drażniącym, a nawet toksycznym dla ludzi. Trzecia metoda jest tych wad pozbawiona.
Jak oszczędzać wodę?Instalacje wodne nie powinny być eksploatowane powyżej ich nominalnej wydajności. Zarazem jednak trzeba szukać sposobów na oszczędzanie wody. Możliwości w tym zakresie są różne w zależności od branży. Od specyfiki produkcji zależy bowiem m.in. jakość i dostępność wody odzyskiwanej z procesów technologicznych, którą można by wykorzystać ponownie. Poza tym jednak można też przedstawić kilka ogólnych zaleceń, które sprawdzą się niezależnie od profilu działalności zakładu. Przede wszystkim trzeba ograniczyć straty przesyłowe. W tym celu należy na bieżąco wykrywać i jak najszybciej naprawiać nieszczelności prowadzące do przecieków na złączach, z zaworów, na uszczelkach, regularnie wymieniać elementy uszczelniające i inne części szybko zużywające się oraz dokonywać przeglądów stanu rurociągów. Ponadto powinno się stosować węże o możliwie małej średnicy, najlepiej z końcówkami samozamykającymi się. Zastosowaniem wody, w którym można znaleźć wiele sposobów na ograniczenie jej zużycia, jest mycie. Generalnie należy używać jak najmniej wody do płukania instalacji technologicznych. Żeby ten cel zrealizować, można na przykład zbierać i przechowywać wodę z ostatniego płukania, a potem używać jej do pierwszego wypłukiwania pozostałości produktu z instalacji technologicznej. Poza tym należy kontrolować i optymalizować parametry mycia (temperaturę, ciśnienie, prędkość przepływu roztworów myjących, czas trwania poszczególnych sekwencji) i monitorować stan stacji mycia, głowic i dysz myjących. Szukanie oszczędności należy rozpocząć od uzyskania jak najpełniejszej informacji o tym, jak woda jest wykorzystywana. Pomocne w tym jest zainstalowanie przepływomierzy w liniach rozprowadzania wody na działy technologiczne, obiegi stacji mycia, a nawet pomieszczenia socjalne. W razie potrzeby warto zwrócić się o pomoc do specjalistów, którzy przeprowadzą w przedsiębiorstwie audyt wodny i przygotują indywidualne zalecenia. |