INSTALACJE PRZESYŁU SPRĘŻONEGO POWIETRZA
Jak wspomnieliśmy we wstępie tej części artykułu, proces wytwarzania sprężonego powietrza nie jest efektywny, a koszty dodatkowo zwiększa konieczność przygotowania go do użytku. W związku z tym, gdzie tylko można, powinno się szukać oszczędności. Jednym z ich źródeł może się okazać energooszczędny projekt instalacji wytwarzania, przygotowania, przesyłu oraz dystrybucji tego medium.
Pierwszym krokiem w celu jego opracowania powinno być zorientowanie się w rzeczywistym zapotrzebowaniu na sprężone powietrze - określić trzeba jego wymaganą ilość, jakość, ciśnienie i spodziewane zużycie. Na podstawie tych informacji można na przykład uniknąć sytuacji, w której wystąpi zbyt duża różnica pomiędzy ciśnieniem sprężonego powietrza na wyjściu sprężarki a tym wymaganym w odbiorniku (jego redukcja to strata energii zasilającej zużytej na jego wcześniejsze podniesienie).
Jeżeli wiadomo, jakie ilości tego medium będą zużywane stosowniej można dobrać pojemność i rozmieszczenie zbiorników, w których będą magazynowane jego nadwyżki. Znając wymagania w zakresie jakości sprężonego powietrza, uniknie się rozbudowywania zespołu jego przygotowywania do użycia o zbędne elementy. Wiedząc dokładnie, ile tego medium potrzebują poszczególne odbiorniki, można z kolei wybrać sprężarkę o właściwej wydajności oraz rurociągi o odpowiednich średnicach.
Jeżeli chodzi o te ostatnie, właściwy projekt pozwala znacząco ograniczyć straty przesyłowe. Ich zmniejszeniu sprzyja używanie rur o gładkich ściankach (straty na tarcie w warstwie przyściennej są w nich mniejsze) i unikanie, w miarę możliwości, elementów rozdzielających i zmieniających kierunek, w jakim płynie sprężony gaz (zaworów, trójników, kolanek). Trzeba przy tym pamiętać, że o efektywności energetycznej ostatecznie decyduje przekrój i przebieg rurociągów, bez względu na to, z jakiego materiału go wykonano. W tym zakresie warto skorzystać z pomocy programów komputerowych.
Nie powinno się też zaniedbywać konserwacji instalacji sprężonego powietrza. Podobnie jak w przypadku tych wodnych, nieszczelności są kosztowne. Uwagi wymaga także sama sprężarka - jeśli nie zostanie zorganizowany sprawny system usuwania nagromadzającego się w niej kondensatu i zanieczyszczeń, nie będzie działać wydajnie i będzie wymagać częstszych przerw w pracy na konserwację.