Co wyróżnia przemienniki regeneracyjne?

Softstarty oraz przemienniki częstotliwości stanowią elementy pośredniczące w podłączaniu silników elektrycznych do zasilania. Są to popularne i ważne komponenty układów napędowych – te pierwsze umożliwiają łagodny rozruch napędzanej maszyny, natomiast drugie – regulowanie prędkości obrotowej. W artykule przedstawiamy ich budowę oraz funkcjonalność podstawową oraz dodatkową. Omawiamy również zalety i ograniczenia tytułowych urządzeń oraz ich wybrane aplikacje.

Posłuchaj
00:00
Spis treści

Co wyróżnia przemienniki regeneracyjne?

Jeżeli zachodzi potrzeba częstego hamowania napędzanej maszyny, jak na przykład w przypadku przenośników, dźwigów, nawijarek, schodów ruchomych czy wind, i równocześnie zależy nam na jak największej sprawności energetycznej napędu, warto wybrać model przemiennika częstotliwości z opcją odzyskiwania energii hamowania. Dzięki niej w czasie zatrzymywania maszyny energia hamowania nie będzie tracona na ciepło w rezystorach hamujących, lecz zostanie efektywnie zagospodarowana.

Poza poprawą sprawności energetycznej ma to też dodatkowe zalety. Najważniejsze z nich to: zmniejszenie wymaganej wydajności wentylacji, znaczące ograniczenie ryzyka pożaru dzięki brakowi rezystora hamującego oraz mniejsze wymagania w zakresie obsługi, kompaktowość, mniejsza waga napędu i mniej okablowania.

W tym zakresie możliwości są dwie – albo energia hamowania jest oddawana z powrotem do sieci zasilającej, albo jest współdzielona z innymi przemiennikami częstotliwości, zasilając podłączone do nich systemy napędowe. Pod względem budowy regeneracyjne przemienniki częstotliwości wyróżniają się konstrukcją stopnia wejściowego, który, żeby możliwy był dwukierunkowy przepływ energii, powinien być podobny do sekcji wyjściowej.

Spis treści
Zobacz więcej w kategorii: Temat miesiąca
Artykuły
Oil&gas i sektor chemiczny - automatyka i pomiary w branżach procesowych
Silniki i napędy
Nowoczesne przekładnie i motoreduktory - kompendium
Obudowy, złącza, komponenty
Nowoczesne kable, złącza i osprzęt kablowy
Przemysł 4.0
Smart Factory 2024
Bezpieczeństwo
Automatyka i urządzenia do zastosowań specjalnych
Przemysł 4.0
Nowoczesna intralogistyka i logistyka zakładowa
Powiązane treści
Przemienniki częstotliwości Lenze do każdego zadania
Serwonapęd i przekładnia cykloidalna – precyzyjny duet do wymagających aplikacji
Falowniki modułowego systemu automatyki MOVI-C firmy SEW-EURODRIVE
Wsparcie dla gospodarki wodno-kanalizacyjnej – nowe funkcje napędów EURA Drives
Skuteczna nawigacja i konfiguracja przemienników za pomocą DriveWizard firmy Yaskawa
Zobacz więcej z tagiem: Zasilanie, aparatura nn
Technika
Więcej kawy, mniej mleka, czyli korekcja współczynnika mocy
Gospodarka
Magazyn energii PGE
Targi zagraniczne
31. Targi AMPER

Poradnik doboru rozwiązań drukujących - drukarki mobilne, stacjonarne i przemysłowe

Jak dobrać drukarkę do zastosowań w logistyce, przemyśle czy handlu? Na co zwrócić uwagę, jeżeli chodzi o cechy i funkcje urządzenia? Jak zapewnić wysoką niezawodność pracy oraz trwałość systemu drukującego? A co z oprogramowaniem? W artykule odpowiadamy na powyższe pytania, przedstawiając przykłady nowoczesnych urządzeń drukujących, które z powodzeniem sprawdzają się w wymienionych zastosowaniach.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów