Co wyróżnia przemienniki regeneracyjne?

Jeżeli zachodzi potrzeba częstego hamowania napędzanej maszyny, jak na przykład w przypadku przenośników, dźwigów, nawijarek, schodów ruchomych czy wind, i równocześnie zależy nam na jak największej sprawności energetycznej napędu, warto wybrać model przemiennika częstotliwości z opcją odzyskiwania energii hamowania. Dzięki niej w czasie zatrzymywania maszyny energia hamowania nie będzie tracona na ciepło w rezystorach hamujących, lecz zostanie efektywnie zagospodarowana.

Poza poprawą sprawności energetycznej ma to też dodatkowe zalety. Najważniejsze z nich to: zmniejszenie wymaganej wydajności wentylacji, znaczące ograniczenie ryzyka pożaru dzięki brakowi rezystora hamującego oraz mniejsze wymagania w zakresie obsługi, kompaktowość, mniejsza waga napędu i mniej okablowania.

W tym zakresie możliwości są dwie – albo energia hamowania jest oddawana z powrotem do sieci zasilającej, albo jest współdzielona z innymi przemiennikami częstotliwości, zasilając podłączone do nich systemy napędowe. Pod względem budowy regeneracyjne przemienniki częstotliwości wyróżniają się konstrukcją stopnia wejściowego, który, żeby możliwy był dwukierunkowy przepływ energii, powinien być podobny do sekcji wyjściowej.

Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów
Dowiedz się więcej

Prezentacje firmowe