Na czym polega kompletacja GTP?
Kompletacja zamówień to czasochłonne i męczące zadanie – im więcej pracownicy muszą się nachodzić by znaleźć poszukiwany towar tym mniejsza jest ich efektywność. W związku z tym, aby zwiększyć wydajność zadanie realizacji zamówień automatyzuje się. W tym zakresie popularne jest podejście Goods-to-Person. Skraca ono czas kompletacji i odległości, jakie pracownicy muszą pokonywać, zbierając towary do danego zamówienia. Dzięki temu w czasie jednej zmiany są w stanie zrealizować ich większą liczbę. Mniejsze jest też wówczas prawdopodobieństwo popełnienia błędu polegającego na pobraniu z magazynu niewłaściwych towarów.
W podejściu Goods-to-Person za pośrednictwem systemu zautomatyzowanego, stacjonarnego albo mobilnego towary są dostarczane do pracownika, bezpośrednio na stanowisko kompletacji, dzięki czemu nie musi on go opuszczać. W tym zastosowaniu wykorzystuje się układnice regałowe oraz autonomiczne roboty mobilne.
Pierwsze wyróżnia duża wydajność oraz gęstość przechowywania towarów. Znacząco zmniejszają natężenie ruchu pieszego w obiekcie, chociaż z drugiej strony są drogie i wymagają znacznych ingerencji w infrastrukturę obiektu, a ich konserwacja jest złożona. Autonomiczne roboty mobilne z kolei zyskują na popularności głównie dzięki elastyczności i skalowalności. Ponadto w porównaniu z układnicami wymagają znacznie mniejszych nakładów początkowych i przeważnie wykorzystują istniejącą infrastrukturę magazynu albo dostosowują się do niej.
W ich zakresie wprowadza się dalszą klasyfikację, na autonomiczne roboty typu Racks-to-Person (Shelf-to-Person) oraz Tote-to-Person. Pierwsze na stanowisko kompletacji transportują cały regał albo półkę. Wadą tego podejścia jest możliwość powstania wąskiego gardła, jeżeli pracownik nie nadąży z wyszukiwaniem towarów, a roboty będą dostarczać kolejne regały. W drugim przypadku na stanowisko dowożone są pojedyncze opakowania (skrzynki, pudełka).