WMS vs WCS vs WES
Oprócz sprzętowych także rozwiązania programowane odgrywają coraz większą rolę w usprawnianiu procesu zarządzania wewnętrznym przepływem materiałów w magazynach. Rozwiązaniami, bez których trudno jest dziś wyobrazić sobie sprawne funkcjonowanie nowoczesnego obiektu tego typu są systemy WMS (Warehouse Management Systems), Warehouse Control System (WCS) i WES (Warehouse Execution Systems). Choć realizują różne zadania, wzajemnie się uzupełniają, łącznie tworząc kompletne środowisko optymalizujące operacje magazynowe.
Systemy WES zapewniają wgląd w operacje magazynowe i odpowiadają za koordynowanie oraz optymalizację w czasie rzeczywistym obsługi materiałów i zasobów w magazynie, w tym takich zadań jak: realizacja zamówień, zarządzanie zapasami czy przydzielanie zadań zautomatyzowanym systemom i operatorom.
Systemy WCS kontrolują i zarządzają urządzeniami oraz systemami zautomatyzowanego transportu materiałów, zapewniając ich płynny i wydajny przepływ. W tym celu pełnią funkcję pośrednika między systemami wyższego poziomu (WES, WMS) a urządzeniami automatyki niższego poziomu (przenośniki, systemy sortowania, układnice, roboty przemysłowe).
Systemy WMS odpowiadają za kompleksowe zarządzanie i kontrolę operacji magazynowych. Pod względem funkcjonalności przewyższają WES i WCS. Obsługują działania w zakresie zarządzania zapasami, przetwarzania zamówień, zarządzania pracą, zakładem oraz raportowania, optymalizując procesy magazynowe, poprawiając ich wydajność i dokładność. WMS są zazwyczaj zintegrowane z innymi systemami przedsiębiorstwa, takimi jak ERP, w celu synchronizacji informacji o stanie zapasów, zamówieniach i operacjach logistycznych.
Przykłady współpracy WES, WCS i WMS:
|
Jakie są korzyści z WES, WCS i WMS?
WES zwiększają wydajność operacyjną, poprawiają przepustowość i skracają czasy cykli operacji magazynowych, pozwalając na lepsze wykorzystanie zasobów. Ponadto umożliwiają podejmowanie decyzji w oparciu o dane, co pozwala na szybszą reakcję na zmieniające się wymagania i efektywną alokację zasobów. Ich integracja z systemami WCS i WMS, z którymi tworzą spójny zestaw, jest zwykle łatwa. Dzięki elastyczności i skalowalności dostosowują się do zmieniających się wymagań, jak większa liczba zamówień i nowe technologie transportu materiałów.
Systemy WCS optymalizują wykorzystanie zautomatyzowanego sprzętu, poprawiając wydajność operacji magazynowych, a dzięki jego monitorowaniu w czasie rzeczywistym umożliwiają szybką identyfikację i rozwiązywanie problemów, co zapobiega powstawaniu wąskich gardeł i ogranicza przestoje. Są również łatwo integrowalne z systemami wyższych poziomów, skalowalne i łatwo jest je zaadaptować do zmieniających się wymagań i warunków.
Korzyści z WMS to z kolei: lepsza kontrola zapasów (niedopuszczanie do braków i przepełnienia magazynu), usprawnione przetwarzanie zamówień skracające czas ich realizacji oraz poprawiające dokładność, lepsze planowanie pracy, śledzenie produktywności, efektywniejsze rozdzielanie zadań a dzięki temu poprawa wydajności siły roboczej, dostępność narzędzi analitycznych i raportowania, wspierających podejmowanie decyzji kluczowych dla funkcjonowania magazynu.
Integracja systemów WES, WCS i WMS pozwala osiągnąć płynną koordynację między zadaniami związanymi z obsługą materiałów, kontrolą sprzętu i ogólnym zarządzaniem magazynem (patrz: ramka).
Monika Jaworowska