Pandemia Covid-19 przyspieszy automatyzację i cyfryzację

Według raportu firmy EY (dawniej Ernst & Young), pandemia Covid-19 zwiększy tempo cyfryzacji i automatyzacji, przyczyniając się do wprowadzania zmian, które miały nadejść dopiero za kilka lat. Wyniki Global Capital Confidence Barometer ukazują, że co trzecia firma już teraz zdecydowana jest na zdynamizowanie procesu cyfrowej transformacji. Dla 36% menadżerów z 45 krajów priorytetem będzie intensywna automatyzacja.

Posłuchaj
00:00

Trzech na czterech (73%) szefów firm jest przekonanych, że globalne rozprzestrzenienie się koronawirusa poważnie wpłynie na światową gospodarkę. Jak wynika z Global Capital Confidence Barometer, w tej chwili przedsiębiorstwa spotykają się głównie z dwoma problemami. Pierwszym jest zachowanie stabilności w łańcuchu dostaw, drugim - wyraźny spadek konsumpcji. Zdaniem autorów badania, szybsza digitalizacja to najlepsza tarcza antykryzysowa.

Pierwsze zaburzenia w logistyce pojawiły się jeszcze w styczniu i były skorelowane z sytuacją w Chinach. To głównie oddziaływało na przemysł. Jednak, gdy koronawirus pojawił się w innych miejscach globu, jego wpływ rozszerzył się na kolejne gałęzie gospodarki. Znalazło to odzwierciedlenie w zyskach, które już teraz, w co drugiej firmie są na poziomie tych z roku 2018. Są i takie przedsiębiorstwa, które notują znacznie niższe dochody niż miały 24 miesiące temu. Dlatego niemal wszystkie przedsiębiorstwa (95%) przygotowują się do tego, że lada moment będą zmuszone obniżać swoją marżę.

Z badania EY płyną wnioski, że ponad jedna trzecia (36%) firm przyspiesza inwestycje w automatyzację, a podobny odsetek (31%) planuje zrobić to samo z cyfrową transformacją. Z kolei według raportu MGI "A future that works: Automation, employment, and productivity" - robotyzacja może znacznie zwiększyć efektywność firm oraz spowodować wzrost globalnej produktywności nawet o 1,4 % rocznie. To sporo, gdyż jak wynika ze statystyk WHO, niemal jedna trzecia świata jest zmuszona do pozostania w domu, bądź ma poważne utrudnienia w normalnym funkcjonowaniu. Przy tym 43% ankietowanych spodziewa się, że powrót do normalności możliwy będzie najwcześniej w trzecim kwartale tego roku. Jednak ponad połowa (54%) jest przekonana, że spowolnienie będzie odczuwalne jeszcze w 2021 roku.

Dziś, tak długo jak epidemiolodzy nie znajdą skutecznej metody na zwalczanie niebezpiecznego wirusa, społeczeństwo musi zostać w domu. Jak twierdzi WHO, ograniczenie aktywności każdej jednostki i izolacja społeczna to najskuteczniejsze sposoby na skuteczną walkę z Covid-19. To niesprzyjające dla funkcjonowania człowieka środowisko, może okazać się żyzną glebą dla rozwoju innowacji w przemyśle, który przyparty do muru, będzie zmuszony do wdrażania nowych rozwiązań, które pozwolą na automatyzację procesu produkcji i - czy nam się to podoba, czy nie - spowodują zmniejszenie roli człowieka. Jak podaje The Guardian - koronawirus podzieli biznes na dwa obozy: zwycięzców i przegranych. O przydziale do danej grupy nie zdecyduje ślepy los, lecz inwestycje w innowacje i otwartość na zmiany.

Źródło: Biuro Projektowania Systemów Cyfrowych

Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Aktualności
AIUT zaprezentuje najnowsze rozwiązania IoT i systemy wbudowane na targach Hannover Messe 2025
Roboty
Chiny zainwestują ponad 100 miliardów dolarów w robotykę i zaawansowane technologie
Bezpieczeństwo
Rynek czujników gazów - 3 mld dolarów w 2032 roku
Aktualności
Rynek powłok przemysłowych
Bezpieczeństwo
Nowy moduł mutingu DMM4 firmy SICK – bezpieczny przepływ materiałów w zautomatyzowanej produkcji
Aktualności
Rynek wózków widłowych będzie rósł 7% rocznie
Powiązane treści
Cyfryzacja przedsiębiorstw - Digi Index 2020
Korporacja KGL cyfryzuje się
Siemens udostępnił platformę druku 3D dla wsparcia walki z koronawirusem
Gdy wyjątek staje się regułą - nowa rzeczywistość w przemyśle
Małymi krokami do dużych zmian
DB Schenker wdrożył w Eching autonomiczne wózki widłowe
Jak koronawirus może wpłynąć na gospodarkę - aktualna analiza
Kopalnia "Bogdanka" wyposażona w nową konsolę operatorską
Branża przemysłowa z optymizmem czeka na rynkowe odbicie
W Japonii automaty ułatwiają dostęp do testów na COVID-19
W USA każdy robot zastępuje ponad 3 miejsca pracy
Przemysł wraca do gry!
Koronawirus oznacza również problemy dla przemysłu
Jakie będą następstwa pandemii dla przemysłu?
Fabryki w Wuhan powoli wznawiają produkcję
Produkcja w UE rośnie po raz pierwszy od 17 miesięcy
Czy zmierzamy w kierunku hiperautomatyzacji?

Poradnik doboru rozwiązań drukujących - drukarki mobilne, stacjonarne i przemysłowe

Jak dobrać drukarkę do zastosowań w logistyce, przemyśle czy handlu? Na co zwrócić uwagę, jeżeli chodzi o cechy i funkcje urządzenia? Jak zapewnić wysoką niezawodność pracy oraz trwałość systemu drukującego? A co z oprogramowaniem? W artykule odpowiadamy na powyższe pytania, przedstawiając przykłady nowoczesnych urządzeń drukujących, które z powodzeniem sprawdzają się w wymienionych zastosowaniach.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów