LG wchodzi na wart wiele miliardów rynek inteligentnych fabryk

Koreański gigant elektroniki LG wchodzi na rynek inteligentnych fabryk, oferując klientom zewnętrznym wiedzę specjalistyczną, którą zdobył w ciągu 66 lat działalności produkcyjnej. Celem jest taka ekspansja biznesu w tym obszarze, by do roku 2030 osiągnął wartość wielu bilionów wonów, wyłączając przychody generowane w Grupie LG. Jeden bilion wonów jest obecnie wart 723 mld dolarów.

Posłuchaj
00:00

LG Production Engineering Research Institute - PRI - powstał w 1987 r., a w roku 2023 powołał Smart Factory Business Division. Spodziewa się pozyskać od klientów zewnętrznych zamówienia na inteligentne fabryki o wartości około 200 mld wonów (144 mld dolarów), choć nie podaje harmonogramu. Wśród obecnych klientów znajdują się producenci baterii, części samochodowych oraz firmy logistyczne. LG planuje ekspansję w szybko rozwijających się sektorach, jak półprzewodniki, farmaceutyka, biotechnologia czy żywność i napoje.

Działanie firmy obejmować będzie cały proces - od planowania fabryki, poprzez projekt i budowę, aż po eksploatację. Prowadzona będzie analiza funkcjonowania istniejących fabryk oraz identyfikacja obszarów wymagających poprawy, dając w efekcie plan działania w zakresie automatyzacji, z jednoczesną ofertą usług, takich jak doradztwo produkcyjne, wdrażanie nowego sprzętu i szkolenia.

Nowy biznes będzie czerpać z doświadczenia LG w ponad 60 zakładach produkcyjnych na całym świecie. Złożono już ponad 1000 wniosków patentowych dotyczących technologii inteligentnych fabryk, a w ciągu ostatniej dekady zgromadzono 770 TB danych produkcyjnych.

Inteligentne autonomiczne fabryki LG w Changwon w Korei Południowej i Tennessee w USA zostały uznane przez Światowe Forum Ekonomiczne za "Lighthouse Factories". Wdrażając inteligentne systemy w zakładzie w Changwon, LG zwiększyło produktywność o 17%, efektywność energetyczną o 30%, a koszty spowodowane defektami obniżyło o 70%.

Inteligentne systemy fabryczne LG są zaprojektowane tak, aby między procesami minimalizować opóźnienia lub błędy. Ponieważ wydajność produkcji jest powiązana z rentownością, jej poprawa jest kluczowa. Na przykład jedna z linii LG w Changwon produkuje lodówkę co 13 sekund. 10-minutowe opóźnienie na linii spowodowałoby niedobór 50 lodówek. Przy koszcie każdej lodówki wynoszącym około 1446 dolarów, to 10-minutowe opóźnienie spowodowałoby stratę w wysokości 72322 dolarów.

Inteligentne technologie fabryczne opracowane przez firmę LG obejmują:

  • Symulacje w czasie rzeczywistym realizowane z wykorzystaniem cyfrowego bliźniaka, które tworzą wirtualne repliki fabryki przed jej wybudowaniem, umożliwiając klientom podgląd przepływów produkcyjnych i logistycznych oraz optymalizację wydajności fabryki. Gdy zakład działa, bliźniak może analizować dane w czasie rzeczywistym, aby wykrywać wąskie gardła, wady i awarie, pomagając w ten sposób zwiększyć produktywność.
  • AMR (autonomiczne roboty mobilne) wyposażone w kamery, radary i lidary umożliwiające im rozpoznawanie otoczenia oraz omijanie pracowników i przeszkód podczas autonomicznego poruszania się po zakładzie.
  • Mobilne manipulatory łączące ramię robota z AMR, dla wykonywania operacji takich, jak montaż, kontrola usterek oraz transport części i materiałów.
  • Systemy generatywnej sztucznej inteligencji, które wykorzystują czujniki zainstalowane w całej fabryce do wykrywania nieprawidłowych sygnałów, jak wibracje i hałas spowodowane starzeniem się sprzętu lub niedostatecznym smarowaniem. Gromadzone dane służą do określania przyczyn i zalecania działań naprawczych.
  • Systemy wykrywania nieprawidłowości w czasie rzeczywistym oparte na Vision AI, które uczą się normalnych warunków pracy fabryki i wykrywają anomalie - np. wahania temperatury. Mogą one również poprawiać bezpieczeństwo pracowników, np. identyfikując tych, którzy nie noszą kasków ochronnych czy kamizelek roboczych.

Według Precence Research globalny rynek inteligentnych fabryk, na którym skupi się LG, wzrośnie z 155,61 mld dolarów w 2024 roku do 268,46 mld dolarów w roku 2030.

Źródło: Drives & Controls

Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Aktualności
ABB z nową ofertą usług
Aktualności
Nowoczesna sortownia DPD Polska zwiększy efektywność obsługi małych przesyłek
Silniki i napędy
WEG zwiększy zdolności produkcji silników elektrycznych we Włoszech
Aktualności
Rynek środków smarnych powoli pnie się w górę
PLC, HMI, Oprogramowanie
25 lat współpracy Phoenix Contact i Eplan
Aktualności
Stabilny wzrost na rynku obrabiarek
Powiązane treści
LG chce przewodzić w przechodzeniu na robotykę definiowaną programowo
Co potrafi PLC z fuzzy logic, czyli inteligentne sterowanie w pigułce
Schneider Electric inwestuje w nową inteligentną fabrykę na Węgrzech
Turck: Inteligentna automatyzacja oraz pomiary i transmisja danych w epoce Przemysłu 4.0
Kuka zbuduje inteligentną fabrykę dla firmy z branży budowlanej
Jak kształtowana jest przyszłość inteligentnej produkcji?
Delta ukończyła realizację projektu inteligentnej fabryki

Poradnik doboru rozwiązań drukujących - drukarki mobilne, stacjonarne i przemysłowe

Jak dobrać drukarkę do zastosowań w logistyce, przemyśle czy handlu? Na co zwrócić uwagę, jeżeli chodzi o cechy i funkcje urządzenia? Jak zapewnić wysoką niezawodność pracy oraz trwałość systemu drukującego? A co z oprogramowaniem? W artykule odpowiadamy na powyższe pytania, przedstawiając przykłady nowoczesnych urządzeń drukujących, które z powodzeniem sprawdzają się w wymienionych zastosowaniach.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów