Nowości technologiczne

O nowości na rynku pytamy przy okazji każdego badania i tym razem uzyskaliśmy tutaj bardzo wiele wskazań, które zebraliśmy w postaci listy z krótkimi komentarzami. Zdaniem respondentów hasłami, trendami w branży PLC są dzisiaj:

  • Rozwój możliwości komunikacyjnych, rozwój IIoT (Industrial Internet of Things) – sterowniki zapewniają coraz większe możliwości wymiany danych z wykorzystaniem różnych protokołów komunikacyjnych, w szczególności Industrial Ethernet, co pozwala na łatwiejsze zbieranie i przetwarzanie danych w czasie rzeczywistym.
  • Integracja – coraz łatwiejsza integracja różnych systemów i urządzeń umożliwia bardziej kompleksową kontrolę procesów produkcyjnych. Respondenci wskazywali tutaj zarówno integrację HMI z PLC, jak też łączenie sterowników z innymi urządzeniami (np. z obszaru systemów wizyjnych). W szczególności jednak często wskazywane były HMI, dzięki którym możliwa jest kontrola i monitorowanie pracy maszyn oraz urządzeń, sterowanie nimi, a także łatwe przetwarzanie i prezentowanie danych operatorowi.
  • Praca jako urządzenia krawędziowe – przetwarzanie informacji bezpośrednio w urządzeniu pozwala na bardziej efektywną transmisję, analizę i zarządzanie danymi w procesach produkcyjnych.
  • Funkcje Motion – sterowniki zapewniają większe możliwości sterowania ruchem i funkcjonalność Motion Control. Jest to szczególnie pożądane w przypadku ich wykorzystania w maszynach.
  • Wzrost wykorzystania chmury obliczeniowej – użycie rozwiązań chmurowych pozwala na przechowywanie i przetwarzanie danych w sposób bardziej efektywny, elastyczny i skalowalny, zaś sterowniki coraz częściej mają funkcje zapewniające możliwość bezpośredniej wymiany danych z chmurami obliczeniowymi.
  • Programowanie językami wysokiego poziomu – oprócz standardowych języków programowania (IEC 61131-3), w branży PLC coraz szerzej zapewniane są możliwości wykorzystywania języków wysokiego poziomu, co zbliża sterowniki do kontrolerów automatyki i platform PC.
  • Konteneryzacja – wykorzystanie technologii umożliwiającej tworzenie i uruchamianie aplikacji w izolowanych środowiskach.
  • Rozwój sztucznej inteligencji – umożliwia wykorzystanie sieci neuronowych w sterownikach programowalnych do analizy i przetwarzania danych, m.in. w celu wykrywania anomalii w procesach produkcyjnych.
  • Agregowanie danych, lepsze alarmowanie – sterowniki mają większe możliwości w zakresie agregowania oraz przetwarzania danych. Jeżeli chodzi o alarmowanie, to dostawcy wskazali na skuteczniejsze funkcje alarmowe i powiadamiania o sytuacjach nietypowych.
  • Bezpieczeństwo – sterowniki programowalne zapewniają coraz wyższy poziom bezpieczeństwa, zarówno jeżeli chodzi o bezpieczeństwo procesów (redundancja), jak też cyberbezpieczeństwo.
  • Wsparcie dla MQTT – protokół ten jest coraz popularniejszy w odniesieniu do PLC, zwłaszcza w kontekście IoT oraz Industry 4.0, gdzie dane muszą być wymieniane pomiędzy różnymi urządzeniami i systemami.
  • Zdalne sterowanie, zdalny dostęp – trend ten wiąże się z komunikacją i dotyczy zapewniania możliwości zdalnego monitoringu oraz kontroli systemów. Jest to szczególnie pożądane przez producentów maszyn.

Trendy rozwojowe w dziedzinie PLC, podsumowując, obejmują wiele różnych obszarów, takich jak bezpieczeństwo, integracja, IoT, przetwarzanie danych czy komunikacja z chmurą obliczeniową. Wraz z rosnącym postępem technologicznym sterowniki PLC również stają się coraz bardziej zaawansowane, ale też elastyczne. Sprzyja temu też wykorzystanie w tej dziedzinie technologii cyfrowych oraz rozwiązań znanych z branży IT. W efekcie kolejne generacje PLC – nawet tych kompaktowych – zapewniają coraz większe możliwości obliczeniowe i aplikacyjne.

Mariusz Bąba


Weidmüller

  • Co zmieniło się w ostatnich latach w technologiach i funkcjonalności PLC? W jakim kierunku rozwijają się te produkty?

W ostatnich latach nastąpiła znaczna zmiana, jeżeli chodzi o sposoby komunikacji sterowników PLC. Stało się to za sprawą zaspokajania potrzeb użytkowników związanych z aplikacjami IIoT (Industrial Internet of Things). Nowe sterowniki, oprócz standardowych magistrali komunikacyjnych, wyposażone są też w środowisko Node-Red, które umożliwia w prosty sposób ich skomunikowanie ze światem Internetu Rzeczy. Sterownik staje się urządzeniem, które oprócz wykonywania swojej podstawowej funkcjonalności, jaką jest zarządzanie procesem, umożliwia jego pełną interakcję z siecią i systemami chmurowymi.

Drugim znaczącym trendem jest coraz częstsze odchodzenie od płatnych licencji środowiska inżynierskiego. Przykładem takiego rozwiązania może być sterownik u-control web. Nie wymaga on instalacji żadnego narzędzia inżynierskiego, a pełna obsługa jest zapewniona przez standardową przeglądarkę internetową z poziomu komputera, tabletu, a nawet smartfona.

Innym przykładem jest nowa otwarta platforma u-OS, która oparta jest o darmowe i dobrze znane na rynku oprogramowanie CODESYS. Nie bez przyczyny wspomniałem, że jest otwarta, ponieważ wyposażona jest w technologię kontenerową (portainer, docker), która umożliwia instalację aplikacji od zewnętrznych dostawców, co czyni ją niezwykle elastyczną i przyjazną użytkownikowi. Tego typu sterownik nie jest już tylko standardowym, zamkniętym urządzeniem, ale staje się w pełni skalowanym narzędziem, które użytkownik jest w stanie elastycznie dostosowywać do własnych potrzeb.

Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów
Dowiedz się więcej

Prezentacje firmowe

Zobacz również