CZĘŚĆ 2 - TRENDY TECHNOLOGICZNE

Druga część raportu dotyczy zagadnień związanych z rozwojem technicznym aparatury tablicowej oraz preferencjami zakupowymi odbiorców. Tym razem nie omawiamy szczegółowo tytułowych urządzeń - ich wykaz wraz z opisami budowy, cech i funkcji znaleźć można w poprzednio publikowanych raportach rynkowych (tj. w 2014 i 2016 roku). W tym bieżącym skupiamy się natomiast na przedstawieniu zmian w branży i kierunków rozwoju technologicznego samych urządzeń.

POPULARNE NA RYNKU PRODUKTY

Rys. 8. Urządzenia najczęściej dostarczane przez lokalnych dostawców; w przypadku każdej z kategorii wyniki odniesione są do 100%

Preferencje zakupowe krajowych odbiorców urządzeń tablicowych określić można jako dosyć stałe z pewnymi długookresowymi trendami. Podobnie jak w przypadku poprzednich raportów, tak też tym razem najlepiej sprzedającymi się produktami wybrane zostały te najprostsze - wskaźniki tablicowe i regulatory jednokanałowe (patrz rys. 8).

Są to przede wszystkim wersje uniwersalne, które mają typowo możliwość podłączania termoelementów oraz pomiarów i wyświetlania wartości sygnałów analogowych prądowych i napięciowych.

Praktycznie na tym samym poziomie co poprzednie grupy produktów znalazły się różne regulatory - jednokanałowe uniwersalne oraz regulatory różnych wielkości fizycznych. Analizując zmiany na bazie statystyk z poprzednich badań rynku, można stwierdzić, że w szczególności udział ostatniej z grup rośnie, co dzieje się kosztem prostych mierników tablicowych.

Przykładowe regulatory tablicowe dostępne na rynku

Taką zmianę można przypisać naturalnemu procesowi rozwoju technologicznego i dostępności coraz bardziej zaawansowanych urządzeń (np. regulatorów) w cenach zbliżonych do dawniejszych kosztów zakupu prostszych urządzeń (wskaźniki).

Mówiąc o cenach, warto zaznaczyć, że zdaniem wielu respondentów są one dla polskich odbiorców kluczowe (o tym w kolejnym rozdziale). Również oferowane na rynku wyroby są często zbliżone do siebie pod tym względem. Jeżeli spojrzy się na tabele z przykładowymi produktami, to koszty zakupu najtańszych wskaźników rozpoczynają się już od kilkudziesięciu złotych, a wiele produktów oferowanych jest w zakresie 200-400 zł.

Z kolei dla regulatorów zakres jest nieco wyższy, podobnie jak zróżnicowanie. Te najprostsze, czyli de facto wskaźniki z funkcjami podstawowej regulacji, kosztują od 200-300 zł, zaś urządzenia bardziej zaawansowane, a więc z różnymi rodzajami wejść i interfejsami komunikacyjnymi, o wielu funkcjach czy z kilkoma wyświetlaczami, ponad tysiąc złotych.

Jeżeli zaś chodzi o rejestratory, których tym razem nie przedstawiono w zestawieniu tabelarycznym, to koszty ich zakupu wynoszącą typowo kilka tysięcy złotych i więcej (zależnie od liczby kanałów, funkcjonalności i innych cech).

Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów
Dowiedz się więcej
Przejdź do kompendium

Prezentacje firmowe

Zobacz również