Jak zapobiegać parowaniu szybki?

Przemysł jest branżą, w której pracownicy są bardziej niż w innych sektorach narażeni na wypadki i przebywanie w uciążliwych warunkach. Aby poprawić ich bezpieczeństwo oraz zapewnić zgodność z obowiązującymi przepisami, na stanowiskach pracy wprowadzane są rozmaite zabezpieczenia, zaś personel wyposaża się w środki ochrony indywidualnej, takie jak specjalne okulary, maski, rękawice czy odzież. W dwuczęściowym artykule przedstawiamy przegląd tych rozwiązań oraz produktów, co poprzedzamy omówieniem występujących zagrożeń i ich wpływu na ludzki organizm.

Posłuchaj
00:00
Spis treści

JAK ZAPOBIEGAĆ EKSPLOZJOM?

Podstawą jest przeciwdziałanie powstawaniu atmosfery wybuchowej. W tym przypadku zasadami są: zastępowanie substancji łatwopalnych tymi bezpiecznymi (o ile to możliwe) albo utrzymywanie ich stężenia poza granicą wybuchowości. Można także zastosować środki zobojętniające, jak np. azot, gazy szlachetne czy para wodna.

Koniecznością są: skuteczna wentylacja oraz regularne usuwanie pyłów. Drugą z zasad, którą stosuje się w przypadku braku możliwości tworzenia się atmosfery wybuchowej, jest to, aby nie dopuszczać do zapłonu. Jeżeli również tego nie da się wykluczyć, to należy zadbać, aby ewentualna eksplozja wyrządziła jak najmniejszą szkodę ludziom i znajdującemu się w otoczeniu mieniu.

Podstawowe zabezpieczenie stanowi wyposażenie (urządzenia, instalacje) przystosowane do pracy w strefach zagrożonych wybuchem. Stosuje się też systemy przeciwdziałające rozprzestrzenianiu się wybuchu oraz ognia - na przykład automatycznie uruchamiając zapory gaśnicze, zamykając zawory lub klapy odcinające, a także odpowiednie obudowy.

Zainteresowanych omawianą tematyką odsyłamy do publikacji w APA związanych z tematyką ATEX - do raportu z maja 2015 roku oraz kompendium w kwietniu 2014 roku (dostępne również na stronie www.automatykaB2B.pl). W przypadkach, gdy pracowników nie można odizolować od zagrożeń, stosowane są środki ochrony indywidualnej (osobistej).

ŚRODKI OCHRONY OSOBISTEJ

Zaliczane są do nich urządzenia oraz wyposażenie przeznaczone do noszenia lub trzymania przez użytkownika dla ochrony przed jednym albo większą liczbą zagrożeń. Dzieli się je, w zależności od przeznaczenia, na te ochraniające kończyny dolne (obuwie), górne (rękawice), głowę (kaski), twarz (przyłbice, osłony), oczy, słuch (ochronniki słuchu), układ oddechowy i całe ciało (kombinezony, fartuchy).

Ponieważ mają one bezpośredni kontakt z ciałem człowieka, ze względów higienicznych każdy pracownik powinien mieć do dyspozycji własny sprzęt ochrony osobistej. Spełni on swoje zadanie, jeżeli pracownicy będą przeszkoleni w zakresie jego użytkowania oraz zostanie właściwie dobrany, pod względem zakresu ochrony, jej parametrów oraz cech i potrzeb indywidualnych użytkownika (m.in. rozmiar, wada wzroku, kształt twarzy, zarost, wrażliwość na dyskomfort).

Ponadto, jeżeli równocześnie pracownik powinien używać kilku środków ochrony osobistej, należy je tak dobrać, żeby możliwe było ich jednoczesne nałożenie, bez pogorszenia się ich roli ochronnej, i zwiększenia dyskomfortu użytkownika. Przykład często łączonych zabezpieczeń to osłony twarzy i gogle ochronne. Dalej szerzej przedstawiamy środki ochrony oczu oraz układu oddechowego.

Najwyższe stężenia dopuszczalne wybranych substancji

Wartości podano w mg/m³

NDS NDSCh NDSp
Tlenek węgla 9 27 -
Dwutlenek węgla 23 117 -
Dwutlenek siarki 1,3 2,7 -
Tlenek azotu 3,7 7 -
Ozon 0,15 - -
  • NDS - wartość średnia ważona stężenia, którego oddziaływanie na pracownika w ciągu 8-godzinnego dobowego i przeciętnego tygodniowego wymiaru czasu pracy, określonego w Kodeksie pracy, przez okres jego aktywności zawodowej nie powinno spowodować ujemnych zmian w jego stanie zdrowia i w stanie zdrowia jego przyszłych pokoleń.
  • NDSCh - wartość średnia stężenia, które nie powinno spowodować ujemnych zmian w stanie zdrowia pracownika, jeśli występuje w środowisku pracy nie dłużej niż 15 min i nie częściej niż 2 razy w czasie zmiany roboczej, w odstępie czasu nie krótszym niż 1 godzina.
  • NDSp - wartość stężenia, która ze względu na zagrożenie zdrowia lub życia pracownika nie może być w środowisku pracy przekroczona w żadnym momencie.

OCHRONA OCZU

Oczy to jeden z najdelikatniejszych i jednocześnie najważniejszych organów - większość informacji o otoczeniu odbieramy za pośrednictwem zmysłu wzroku. W przemyśle zagraża im wiele czynników niebezpiecznych, które mogą spowodować ich uszkodzenie.

Takimi są przykładowo: substancje chemiczne, w postaci par, gazów, pyłów, rozbryzgów i kropli cieczy, powstające na przykład przy ich rozlewaniu, promieniowanie: ultrafioletowe, podczerwone, widzialne (olśnienie), laserowe, odpryski metali, wióra drzewne, opiłki, czynniki biologiczne (mikroorganizmy). Oczy chroni się przed nimi za pomocą okularów ochronnych, gogli ochronnych oraz osłon twarzy, w tym specjalnych, uwzględniających specyfikę procesu, osłon spawalniczych.

Sprzęt ochronny oczu składa się zasadniczo z dwóch elementów: oprawki oraz szybki. Wykonuje się je z tworzyw sztucznych, które powinny charakteryzować się określonymi właściwościami. Te oczywiste to wytrzymałość mechaniczna i termiczna. Nie mogą podrażniać skóry i powinny łatwo dopasowywać się do kształtu twarzy.

JAK ZAPOBIEGAĆ PAROWANIU SZYBKI?

Szybki ochronne muszą także mieć odpowiednie właściwości optyczne. Jeżeli mają chronić przed określonym rodzajem promieniowania, powinny mieć zdolność do jego filtrowania. Ponadto muszą być odporne na zarysowania oraz zmatowienie powierzchni. Szybki ochronne pokrywa się też specjalnymi powłokami - na przykład ze środków hydrofobowych, które zapobiegają ich zaparowaniu.

Dobrze jest, jeżeli okulary ochronne mają osłony, dzięki którym niebezpieczne drobiny nie przedostają się w okolice oczu z boku ani z góry, od strony czoła. Ważne jest także, aby ochrona narządu wzroku była dopasowana do użytkownika. Jeżeli na co dzień używa on "zwykłych" okularów, to te ochronne powinny pozwalać na ich jednoczesne noszenie. Ewentualnie same muszą być wyposażone w soczewki korekcyjne.

Przykłady produktów

Detektory Single Point Controller (SPC)
Umożliwiają ciągły pomiar stężenia gazów w pomieszczeniach, gdzie nie występuje zagrożenie wybuchem. Dostępne są w wersjach wykrywających gazy toksyczne (SPC-TOX), m.in. tlenek węgla, amoniak, tlenek azotu, ozon, dwutlenek siarki, chlor, siarkowodór lub tlen, gazy wybuchowe (SPC-EX), m.in. metan, propan, etylen i czynniki chłodnicze (SPC-R). Nie wymagają centrali. Do zastosowań w przemyśle i komercyjnych.
www.detektory.pl

Detektory Alpa SmartGaz i Alpa sigmaSmArt
Przemysłowe detektory gazów do pracy w trudnych warunkach, w strefach zagrożonych wybuchem, w obudowie Ex d, przeznaczone do pracy w strefach 1, 2 i 21, 22. Wykrywają: tlen, gazy palne, m.in. metan, propan, butan, amoniak, tlenek węgla, acetylen, wodór, pary palne - m.in. alkohole, rozpuszczalniki, paliwa, węglowodory, gazy toksyczne i duszące (np. tlenek węgla, siarkowodór, amoniak, dwutlenek siarki, fosgen, itd.).
www.introl.pl

Myjka do oczu i twarzy HAWS 7610 Axion MSR
Mocowana do blatu, o odwróconym kierunku strumieni, z wylewką pokrytą powłoką antybakteryjną, wyposażona w filtr usuwający zanieczyszczenia z wody, o wydajności 14 l/min, uruchamiana ręcznie, z kompensacją ciśnienia od 2 do 6 barów.
www.icd.pl

Natrysk awaryjny
Stojący, mocowany do podłogi, z misą wykonaną z ABS, z wylewką Axion MSR, o wydajności 76 l/min, uruchamiany ręcznie, z kompensacją ciśnienia od 2 do 6 barów.
www.topserw.com.pl

Okulary ochronne Maxim Ballistic
Soczewki asferyczne z poliwęglanu, miękkie noski umożliwiające dostosowywanie rozmiaru, powłoka chroniąca przed zaparowaniem, zarysowaniem oraz szkodliwym działaniem elektrostatycznym i chemicznym; ochrona przed uderzeniami (F), filtr UV.
www.kams.com.pl

Przyłbica spawalnicza OTW-Autoshield
Klasa optyczna 1, pole widzenia 90×45 mm, rozmiar filtra 110×90 mm; filtr automatyczny z regulacją przyciemnienia w zakresie od 9 do 13, chroni przed promieniowaniem IR oraz UV, dodatkowo zapewnia ochronę przed uderzeniami (S).
www.bhpkubicki.com.pl

Rękawica spawalnicza CA615K
Pięciopalczasta, z dwoiny, krój amerykański z kciukiem płetwowym, dłoń podszyta bawełną molton, strona chwytna przedłużona mankietem, odporna na ogień, na ciepło konwekcyjne, na ciepło kontaktowe do 100°C w czasie 42 s lub 250°C w czasie 13 s oraz na drobne rozpryski stopionego metalu.
www.kams.com.pl

Półmaska filtrująca serii Comfort
Typu FFP3, zapewniająca ochronę przed pyłami, mgłami, wyposażona w taśmy nagłowia. Zakres użycia do 50 × NDS, pasuje do różnych wymiarów twarzy.
www.bhpkubicki.com.pl

Spis treści
Zobacz więcej w kategorii: Temat miesiąca
Artykuły
Oil&gas i sektor chemiczny - automatyka i pomiary w branżach procesowych
Silniki i napędy
Nowoczesne przekładnie i motoreduktory - kompendium
Obudowy, złącza, komponenty
Nowoczesne kable, złącza i osprzęt kablowy
Przemysł 4.0
Smart Factory 2024
Bezpieczeństwo
Automatyka i urządzenia do zastosowań specjalnych
Przemysł 4.0
Nowoczesna intralogistyka i logistyka zakładowa
Powiązane treści
Wymagania bezpieczeństwa przy budowie i modernizacji maszyn - Dyrektywa Maszynowa 2006/42/EC
Bezpieczeństwo maszyn, urządzeń i instalacji przemysłowych
Seminarium dotyczące bezpieczeństwa w Toyota Motor Manufacturing
Nowe normy bezpieczeństwa dla robotów współpracujących
Automatyzacja zwiększa bezpieczeństwo pracy
Czy czeka nas kadrowy Armagedon w służbach utrzymania ruchu?
Elementy automatyki do stref zagrożonych wybuchem dostępne w szerokiej ofercie firmy Impol-1
Bezpieczeństwo pomiarów elektrycznych
Kompleksowe systemy bezpieczeństwa
Czujniki optyczne: pewność działania w systemach transportu
Wymagania dotyczące stałych środków dostępu do maszyn
Cyberatak na stacje energetyczne i odcięcie dostaw energii elektrycznej do 80 tys. odbiorców na Ukrainie
W listopadzie konferencja poświęcona bezpieczeństwu maszyn
Cyberbezpieczeństwo i kontrola dostępu
Przemysł wydobywczy - bezpieczeństwo, automatyka i komunikacja
Sprawdzone systemy - sprawdzone bezpieczeństwo
Rynek zabezpieczeń silników rośnie
Bezpieczeństwo w przemyśle
Zobacz więcej z tagiem: Artykuły
Statyczne
Logowanie
Konferencja
Inteligentna robotyzacja w zasięgu ręki. ASTOR Tour 2025!
Targi krajowe
Targi Energetyczne ENERGETICS 2025

Poradnik doboru rozwiązań drukujących - drukarki mobilne, stacjonarne i przemysłowe

Jak dobrać drukarkę do zastosowań w logistyce, przemyśle czy handlu? Na co zwrócić uwagę, jeżeli chodzi o cechy i funkcje urządzenia? Jak zapewnić wysoką niezawodność pracy oraz trwałość systemu drukującego? A co z oprogramowaniem? W artykule odpowiadamy na powyższe pytania, przedstawiając przykłady nowoczesnych urządzeń drukujących, które z powodzeniem sprawdzają się w wymienionych zastosowaniach.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów