Jak się zapobiega odkręcaniu śrub?

Tytułowe komponenty są używane do łączenia, przełączania oraz zabezpieczania urządzeń i obwodów w przemyśle, energetyce, budownictwie i infrastrukturze. Szerokiemu zakresowi zastosowań odpowiada różnorodność modeli złączek i innych aparatów niskiego napięcia, takich jak m.in. wyłączniki, rozłączniki, styczniki, przekaźniki i ograniczniki przepięć, które są przeznaczone do zamocowania zatrzaskowego na szynie DIN. Stanowi ono popularną metodę montażu, zapewniającą sztywne, wytrzymałe połączenie mechaniczne oraz łatwą instalację aparatury modułowej w szafach sterowniczych i rozdzielnicach. Warianty tych komponentów różnią się pod względem materiałów wykonania i stosowanych rozwiązań konstrukcyjnych.

Posłuchaj
00:00
Spis treści

JAKIE SĄ WADY ZŁĄCZEK ZE ŚRUBĄ?

Montaż złączek śrubowych w przypadku gdy śruby, które mocują przewody są przykręcane ręcznie, jest czasochłonny. Chociaż zadanie to można przyspieszyć, zamiast śrubokrętu używając wkrętarki akumulatorowej, tak czy inaczej trzeba posłużyć się jakimś narzędziem.

Przez to złączki tego typu pod względem pracochłonności instalacji wypadają gorzej w porównaniu do innych, które można zamontować beznarzędziowo.

Konsekwencją konieczności dokręcenia śruby jest także to, że na jakość połączenia przewodów ze stykami złączki w dużym stopniu mają wpływ: siła, dokładność i doświadczenie osoby, która ma za zadanie tę czynność wykonać.

Jeśli na przykład instalator przykręci ją za słabo, takie połączenie za jakiś czas się poluzuje. Jeżeli natomiast śruba zostanie zakręcona zbyt mocno, może to spowodować nadmierne ściśnięcie przewodu, które go zdeformuje, na przykład zmieniając jego przekrój.

Poza tym instalator może po prostu zapomnieć o przykręceniu śruby. Za sztandarową wadę złączek tego typu uważa się również to, że połączenie ulegają w nich poluzowaniu na skutek wibracji.

JAK SIĘ ZAPOBIEGA ODKRĘCANIU ŚRUB?

Niektóre z wyżej wymienionych ograniczeń śrubowych złączek listwowych producenci rozwiązują, opracowując ich specjalne konstrukcje. Przykładem są te, w których wprowadza się modyfikacje w stosunku do standardowego sposobu mocowania przewodu w zacisku.

Tradycyjnie stosowana jest blaszka ochronna. Umieszcza się ją pomiędzy śrubą a przewodem. Taki ochronnik jest potrzebny, gdyż bez niego przykręcanie śruby wprost do przewodu powodowałoby uszkodzenie jego żyły.

W przypadku użycia blaszki ochronnej to bezpośrednio na nią wywierana jest siła dokręcania śruby, która za jej pośrednictwem przenosi się na przewód. Dzięki temu takie połączenie jest trwałe, natomiast przewód pozostaje nienaruszony.

Złączki śrubowe z blaszanym ochronnikiem przewodu nie są zalecane wówczas, kiedy pewność połączenia jest warunkiem krytycznym ze względu na możliwość poluzowania się zacisku pod wpływem uderzeń lub wibracji.

Alternatywą są elementy, w których specjalny kształt klatki, w której znajduje się zacisk, sprawia, że śruba samoistnie się zaciska. Takie złączki są odporne na oddziaływanie drgań. Dzięki temu nie wymagają okresowego przeglądu w celu dokręcenia śrub. Większość producentów ma je w swojej ofercie.

Aparatura niskiego napięcia i akcesoria na szynę DIN - przykłady

Wyłączniki nadprądowe CLS6, CLS6-DC firmy Eaton Electric - znamionowa zwarciowa zdolność łączeniowa: 6 kA, charakterystyka: B, C, D, typoszereg: 2,4,6, do 63 A, optyczny wskaźnik ustawienia zestawu, możliwość oszynowania z góry i z dołu, wyzwalacz wzrostowy: Z-ASA, wyzwalacz podnapięciowy: Z-USA, wyłączniki na prąd stały: CLS6-DC.

Wyłączniki nadprądowe PLHT do zastosowań w przemyśle firmy Eaton Electric - wytrzymałość zwarciowa: do 25 kA, prąd znamionowy: do 125 A, charakterystyki: B, C, D, wykonania: 1-biegunowe, 2-biegunowe, 3-biegunowe, 3-biegunowe+N, 4-biegunowe, przekrój zacisków przyłączeniowych 2,5-50 mm², osprzęt: wyzwalacz wzrostowy Z-LHASA/..., styk pomocniczy Z-LHK

Wyłączniki nadprądowe z modułem różnicowoprądowym mRB6 firmy Eaton Electric - 3+N-biegunowe, prąd znamionowy zwarciowy umowny: 6 kA, charakterystyka: B, C, D, typ A, zakres prądów znamionowych: do 16 A, wskaźnik zadziałania członu różnicowoprądowego, wskaźnik stanu ustawienia zestyków, styki pomiarowe: ZP-IHK, ZP-NHK, ZP-WHK, wyzwalacz wzrostowy: ZP-ASA.

Rozłącznik izolacyjny Acti 9 iSW firmy Schneider Electric - 2-biegunowy, znamionowy prąd łączeniowy: 32 A 415 VAC 50/60 Hz, znamionowe napięcie łączeniowe: 415 V prąd przemienny (AC) 50/60 Hz, znamionowe napięcie izolacji: 500 V prąd przemienny (AC) 50/60 Hz zgodnie z EN/IEC 60669-2-4, znamionowe napięcie udarowe wytrzymywane: 4 kV, typ sterowania: dźwignia.

Ogranicznik przepięć Multi 9 PRD1 firmy Schneider Electric - 1-biegunowy, klasa ochronnika: typ 1 + 2, technologia ochronnika: MOV, iskiernik, znamionowe napięcie łączeniowe: 230 V (+/-10 %) prąd przemienny 50 Hz, znamionowy prąd wyładowczy - tryb wspólny: 25 kA L/PE, największy prąd wyładowczy - tryb wspólny: 40 kA L/PE, prąd udarowy - tryb wspólny: 25 kA L/PE 12,5 A, największe trwałe napięcie pracy - tryb wspólny: 350 V L/PE, napięciowy poziom ochrony: 1,5 kV typ 2, tryb wspólny L/PE, przepięcie dorywcze - wytrzymałość: 1200 V N/PE dla 200 ms, 415 V L/N dla 5 s, tryb bezpieczny: 440 V L/N dla 7200 s, wytrzymałość zwarciowa: 25 kA.

Spis treści
Zobacz więcej w kategorii: Temat miesiąca
Artykuły
Oil&gas i sektor chemiczny - automatyka i pomiary w branżach procesowych
Silniki i napędy
Nowoczesne przekładnie i motoreduktory - kompendium
Obudowy, złącza, komponenty
Nowoczesne kable, złącza i osprzęt kablowy
Przemysł 4.0
Smart Factory 2024
Bezpieczeństwo
Automatyka i urządzenia do zastosowań specjalnych
Przemysł 4.0
Nowoczesna intralogistyka i logistyka zakładowa
Powiązane treści
Złączki listwowe WAGO TOPJOB S - teraz również z dźwignią
Zasilacze DC/DC na szynę DIN
Bezpieczne zasilanie urządzeń w rozdzielnicy
Kompaktowe bloki złączy do podłączenia silnika
CPC - czyli okrągłe złącza plastikowe
Złącza TE Dynamic - niezrównana jakość dla każdej aplikacji
Nowe konfigurowalne złącza przemysłowe RockStar ModuPlug firmy Weidmüller
Nowe rozmiary złączek dla przewodów od 2,5 do 120 mm²
Złącza przemysłowe do aplikacji narażonych na wibracje
OEM Automatic - oferta złączy przemysłowych molex GWconnect
Farnell rozszerzył ofertę o złącza Fischer Connectors
Rynek rozłączników nn - 3,5 mld dolarów w 2021
ZPUE dostarczy rozłączniki Tauronowi
Conta-Clip - nowy producent złączek i aparatury elektroinstalacyjnej na rynku polskim
Maszyny i systemy automatyki
Zobacz więcej z tagiem: Obudowy, złącza, komponenty
Targi krajowe
Dni Druku 3D
Raporty
Szafy i obudowy przemysłowe
Temat miesiąca
Nowoczesne kable, złącza i osprzęt kablowy

Poradnik doboru rozwiązań drukujących - drukarki mobilne, stacjonarne i przemysłowe

Jak dobrać drukarkę do zastosowań w logistyce, przemyśle czy handlu? Na co zwrócić uwagę, jeżeli chodzi o cechy i funkcje urządzenia? Jak zapewnić wysoką niezawodność pracy oraz trwałość systemu drukującego? A co z oprogramowaniem? W artykule odpowiadamy na powyższe pytania, przedstawiając przykłady nowoczesnych urządzeń drukujących, które z powodzeniem sprawdzają się w wymienionych zastosowaniach.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów