SPRAWNOŚĆ PRZEMIENNIKÓW CZĘSTOTLIWOŚCI ORAZ ODZYSK ENERGII

Jak wspomnieliśmy wcześniej, przemienniki częstotliwości nie są nowym rozwiązaniem. W efekcie przez lata rozwoju ich parametry ulegały systematycznej poprawie. Przykładem jest sprawność energetyczna, która przede wszystkim dzięki postępowi w dziedzinie energoelektroniki, w najnowszych modelach tych urządzeń sięga nawet 98%.

Funkcją znacząco zwiększającą efektywność energetyczną systemu napędowego jest dostępna w niektórych modelach przemienników częstotliwości możliwość odzyskiwania energii hamowania. Dzięki tej opcji w czasie zatrzymywania maszyny energia hamowania nie jest tracona na ciepło w rezystorach hamujących, ale zostaje efektywnie zagospodarowana. W tym zakresie możliwości są dwie – energia hamowania jest oddawana z powrotem do sieci zasilającej lub jest współdzielona z innymi przemiennikami częstotliwości, zasilając podłączone do nich systemy napędowe (rys. 4). W obu przypadkach można zaoszczędzić znaczące ilości energii.

 
Rys. 4 Przemienniki częstotliwości z funkcją odzysku energii hamowania zapewniają dodatkowe oszczędności (źródło: CEMEP)
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów
Dowiedz się więcej

Prezentacje firmowe

Zobacz również