Technologie XR w przemyśle

Przykładem zastosowania wirtualnej rzeczywistości, w którym jako alternatywa dla tradycyjnych metod może ona przynieść spore wymierne korzyści, są szkolenia. Oszczędności, jakie zapewnia trenowanie w środowisku cyfrowym zamiast w rzeczywistym, można uzyskać na kilka sposobów. Przykładowo możliwość wprowadzenia pracowników w zasady pracy na danym stanowisku w wirtualnej rzeczywistości pozwala w tym czasie nie blokować tego rzeczywistego, gdzie inni pracownicy mogą kontynuować pracę. Poza tym jest to bezpieczniejsza forma szkolenia na stanowiskach pracy niebezpiecznej – lepiej, żeby zamiast zdobywania doświadczenia w warunkach wysokiego ryzyka personel uczył się i podejmował decyzje w fizycznie dla niego bezpiecznym środowisku VR. Szkolenia i zwiedzanie w wirtualnej rzeczywistości usprawniają także proces wdrażania pracowników do pracy w nowym zakładzie, którego rozkładu ani wyposażenia nie znają. Co więcej, dysponując cyfrowym bliźniakiem fabryki, można w wirtualnej rzeczywistości oprowadzać po niej personel w czasie, kiedy sam obiekt fizyczny jeszcze nawet nie został zbudowany. Znacząco przyspiesza to uruchomienie w nim produkcji, gdy wreszcie zostanie oddany do użytku.

Wspólne projektowanie to kolejne zastosowanie wirtualnej rzeczywistości. VR ma potencjał, by znacznie usprawnić oraz przyspieszyć opracowywanie projektów dzięki temu, że pozwala na współpracę ekspertów z różnych dziedzin, którzy mogą w danym czasie przebywać nawet w różnych częściach świata, jednocześnie wymieniając się pomysłami we wspólnej cyfrowej przestrzeni projektowej, bez konieczności komunikowania się ze sobą w tradycyjny, czasochłonny sposób.

Rzeczywistość rozszerzona jest z kolei przydatna m.in. w nawigacji. Wirtualne obiekty nakładające się na rzeczywisty świat mogą wyświetlać wskazówki i kierować ludzi do lokalizacji. Podobnie zapewnia ona dostęp do instrukcji podczas wykonywania zadań przez ich wyświetlanie krok po kroku lub możliwość zdalnej współpracy z ekspertami przekazującymi wskazówki nanoszone na rzeczywiste obiekty. Dzięki temu pracownicy nie muszą się odrywać od wykonywanych zadań, by szukać potrzebnych informacji, na przykład na komputerze. Znacznie przyspiesza to takie zadania, jak m.in. naprawy, konserwacja, inspekcja jakości.

 

Monika Jaworowska

Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów
Dowiedz się więcej
Przejdź do kompendium

Prezentacje firmowe

Zobacz również