Ochrona przed uszkodzeniem

Kluczową nowością w uwagach ogólnych zasadniczych wymagań w zakresie ochrony zdrowia i bezpieczeństwa jest punkt dotyczący zabezpieczenia przed uszkodzeniem. Poruszona została w nim kwestia cyberbezpieczeństwa maszyn i produktów powiązanych.

Zaleca się, aby projektować i wytwarzać je tak, żeby połączenie z nimi innego urządzenia, za pośrednictwem dowolnej funkcji samego urządzenia połączonego lub za pośrednictwem dowolnego urządzenia zdalnego mającego łączność z maszyną albo produktem powiązanym, nie prowadziło do sytuacji zagrożenia.

Ponadto część składową sprzętu komputerowego, która nadaje sygnał lub przekazuje dane istotne dla połączenia albo uzyskania dostępu do oprogramowania mającego znaczenie dla zgodności maszyny lub produktu powiązanego z odpowiednimi wymaganiami w zakresie ochrony zdrowia i bezpieczeństwa, należy projektować tak, by była odpowiednio zabezpieczona przed przypadkowym albo zamierzonym uszkodzeniem.

Maszyna lub produkt powiązany muszą także rejestrować dowody uprawnionej lub nieuprawnionej interwencji w odniesieniu do tej części składowej sprzętu komputerowego, gdy dotyczy połączenia albo uzyskania dostępu do oprogramowania mającego znaczenie dla zgodności maszyny albo produktu powiązanego z wymaganiami.

Należy także określić, jakie oprogramowanie i dane mają znaczenie dla zgodności maszyny lub produktu powiązanego z odpowiednimi zasadniczymi wymaganiami w zakresie ochrony zdrowia i bezpieczeństwa i należy odpowiednio zabezpieczyć je przed przypadkowym lub zamierzonym uszkodzeniem.

Maszyny lub produkty powiązane muszą rozpoznawać zainstalowane w nich oprogramowanie, które jest niezbędne do zapewnienia bezpiecznego działania, i być w stanie dostarczyć te informacje w każdej chwili w łatwo dostępnej formie.

Maszyny lub produkty powiązane muszą też rejestrować dowody uprawnionej lub nieuprawnionej interwencji w odniesieniu do oprogramowania lub zmiany oprogramowania zainstalowanego w maszynie lub produkcie powiązanym albo ich konfiguracji.

Grzegorz Kostrzewski


Pilz Polska

  • Czy w krajowym sektorze przemysłowym znany jest temat zmieniających się przepisów?

W polskiej branży bardzo szeroko dyskutuje się na temat rozporządzenia 2023/1230/UE, co odbywało się jeszcze przed jego publikacją. Zastanawiano się, w jakim kierunku podążą przewidywane zmiany. Szczególnie zainteresowane nimi były i są instytucje, organizacje oraz podmioty działające w obszarze weryfikacji i zapewnienia zgodności, a także producenci komponentów bezpieczeństwa. Co do zakresu podejmowanych działań, niewątpliwie dyskutuje się o tym, że tematyka pojawia się w ofertach szkoleniowych przedsiębiorstw z branży. Firma Pilz już od jakiegoś czasu podkreśla i uczula uczestników na każdym ze swoich szkoleń o publikacji rozporządzenia i czekających klientów zmianach.

  • Jak przygotować się do tych zmian?

Z uwagi na brak norm zharmonizowanych wchodzących w zakres opublikowanego rozporządzenia i niepełne regulacje prawne trzeba wyczekiwać kolejnych odsłon i śledzić zmiany – szczególnie w aspektach takich jak cyberbezpieczeństwo i sztuczna inteligencja. Jak przygotować się na nadchodzące zmiany? Na pewno warto brać udział w oferowanych szkoleniach, na bieżąco śledzić zmiany w przepisach i normach, prowadzić dyskusje z innymi interesariuszami podczas konferencji.

  • Czego poszukują klienci i jakie są nowe trendy na rynku? Co zmienią wspomniane kwestie cyberbezpieczeństwa oraz AI?

Klienci coraz częściej oczekują rozwiązań gotowych i uniwersalnych podobnych do klocków, które pozwalają się wymieniać między systemami, a także gwarantują dużą zdolność adaptacyjną do zmieniających się kompozycji z uniwersalnym interfejsem. Z nowych trendów pojawiających się na rynku dobrymi przykładam są pojazdy automatyczne, bezobsługowe AGV i roboty mobilne IMR. Stają się one coraz popularniejszymi rozwiązaniami w zakładach, zaś ich implementacja nie kończy się na zainstalowaniu w hali i zapewnieniu nawigacji oraz łączności z centralnym systemem zarządzania ruchem.

Jeśli chodzi o zastosowania rozwiązań z obszaru cyberbezpieczeństwa i sztucznej inteligencji, to ich wpływ na bezpieczeństwo maszyn będzie miał miejsce zasadniczo w obszarze oprogramowania systemów sterowania i komunikacji danych. Będą one dotyczyć zapewne dużych zintegrowanych systemów, ale to przyszłość pokaże, gdzie i jak zostanie to wykorzystane oraz w jaki sposób uregulowane. Cyberbezpieczeństwo to coś, co już jest wyzwaniem nie tylko dla dużych systemów zintegrowanych czy instalacji procesowych, ale również małych maszyn, gdzie już zdalna zmiana parametrów czy receptur może uniemożliwić produkcję lub zawiesić maszynę.

Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów
Dowiedz się więcej

Prezentacje firmowe