SI w kontroli jakości

Nowe technologie zmieniają świat. Dotyczy to też przemysłu, w przypadku którego napędzają one automatyzację i cyfryzację, poprawiając wydajność, elastyczność i opłacalność produkcji. W artykule przedstawiamy przykłady innowacji rewolucjonizujących fabryki, w tym sztuczną inteligencję (AI, SI), Przemysłowy Internet Rzeczy, chmurę obliczeniową, przetwarzanie brzegowe i wirtualne bliźniaki.

Posłuchaj
00:00
Spis treści

SI w kontroli jakości

Kolejny ważny obszar zastosowań sztucznej inteligencji w przemyśle stanowi kontrola jakości. W tej dziedzinie AI współpracuje głównie z systemami wizyjnymi. Dzięki niej wykrywanie defektów staje się szybsze i dokładniejsze. Algorytmy przetwarzania obrazów wykorzystujące techniki SI znajdują nawet najmniejsze skazy, których ludzkie oko nie jest w stanie zauważyć.

W inspekcji jakości na podstawie obrazów popularne są takie algorytmy, jak: klasyfikacja obrazów, detekcja obiektów, segmentacja i detekcja anomalii. Każda technika ma swoje zalety i ograniczenia, w zależności od złożoności, zmienności i rozmiaru obrazów oraz specyfiki obiektów kontroli.

Klasyfikacja obrazów polega na kategoryzowaniu i przypisywaniu etykiet do grup pikseli w obrazie według określonych kryteriów. W tym zastosowaniu sprawdzają się splotowe sieci neuronowe.

W zakresie lokalizowania i identyfikacji obiektów na obrazach też popularne są techniki głębokiego uczenia. Są to zwykle algorytmy jedno- lub dwuetapowe, zależnie od tego, czy zadania rozpoznania obiektu, jego sklasyfikowania oraz określenia jego granic są realizowane w jednym czy w dwóch krokach.

Zaletą pierwszych jest duża wydajność, uzyskiwana jednak kosztem precyzji. Są projektowane pod kątem szybkości wnioskowania, dzięki czemu sprawdzają się w aplikacjach czasu rzeczywistego. Trudność sprawia im niestety rozpoznawanie obiektów o nieregularnych kształtach i grup małych obiektów. W algorytmach dwustopniowych najpierw wyszukiwany jest obszar zainteresowania, a dopiero potem następuje klasyfikacja obiektu, oparta na cechach wyodrębnionych z danego fragmentu obrazu za pomocą metody regresji obwiedni. Są one dokładniejsze, ale wolniejsze.

Segmentację wykorzystuje się w wyodrębnianiu elementów pierwszego planu lub innych obszarów zainteresowania z tła. Wykrywanie anomalii pozwala z kolei znaleźć nieprawidłowe albo nietypowe wzorce na obrazach wskazujące na defekty. Algorytmy sztucznej inteligencji analizują informacje z systemów wizyjnych również w systemach sterowania robotami przemysłowymi.

Czym są cyfrowe bliźniaki?

Cyfrowy bliźniak (digital twin) to wirtualna reprezentacja, odpowiadająca atrybutom i zachowania obiektu, którym może być urządzenie, linia produkcyjna lub system. Replika taka powinna spełniać wymagania danego zestawu przypadków użycia, od których zależy stopień skomplikowania odwzorowania. W związku z tym implementacje cyfrowych bliźniaków czasem wykorzystują złożone modele obliczeniowe, a niekiedy mały zestaw atrybutów i informacji. W praktyce są to jednak zawsze kompletne i gotowe do użytku środowiska, złożone ze wzajemnie ze sobą powiązanych danych, modeli i interfejsów. Te ostatnie udostępniają dane, pozwalają wywoływać polecenia i uruchamiać modele, zapewniając łączność i interakcje między odrębnymi wirtualnymi reprezentacjami oraz nimi a innym oprogramowaniem. Źródłem danych jest rzeczywisty obiekt, którego odwzorowaniem staje się cyfrowy bliźniak. Modele z kolei mogą być oparte na ogólnych zasadach matematyki, fizyki, chemii, inżynierii materiałowej czy statystyce, a opracowane z wykorzystaniem technik sztucznej inteligencji. Niezbędne są także te zorientowane na wizualizację, jak modele 3D i wykorzystujące rzeczywistość wirtualną albo rozszerzoną. Cyfrowe repliki mają szereg zastosowań (patrz ramka: Cyfrowe bliźniaki – aplikacje).

Spis treści
Powiązane treści
Elastyczna transmisja poprzez Bluetooth Mesh
Asix Edge – dane przetwarzane tam, gdzie powstają
Czy sterownik to wszystko, czego potrzebujesz? Inteligentna kontrola pracy maszyny
Siły napędowe przyszłości: bezpieczeństwo, AI i zrównoważony rozwój - trendy w automatyzacji
Detekcja anomalii na linii produkcyjnej z wykorzystaniem algorytmów uczenia maszynowego
Sztuczna inteligencja w obiektywie: rewolucyjna kamera TIV firmy Turck
Od pomysłu do realizacji: jak cyfrowe bliźniaki wpływają na cykl życia produktu
Zobacz więcej w kategorii: Temat miesiąca
Artykuły
Wod-kan, uzdatnianie wody i oczyszczanie ścieków
Roboty
Produkcja spożywcza, farmaceutyczna i medyczna - nowe technologie i wysoka czystość
Komunikacja
Szkolenia w przemyśle
Silniki i napędy
Kompendium serwonapędów i Motion Control
Artykuły
Oil&gas i sektor chemiczny - automatyka i pomiary w branżach procesowych
Silniki i napędy
Nowoczesne przekładnie i motoreduktory - kompendium
Zobacz więcej z tagiem: Przemysł 4.0
Prezentacje firmowe
Modułowe rozwiązania z zakresu automatyki zwiększające efektywność logistyki
Prezentacje firmowe
COM-HPC Mini - nowa era modułowych systemów obliczeniowych w kompaktowym formacie
Gospodarka
SICK ANS/ANM58 PROFINET – nowa generacja enkoderów absolutnych dla Przemysłu 4.0

Poradnik doboru rozwiązań drukujących - drukarki mobilne, stacjonarne i przemysłowe

Jak dobrać drukarkę do zastosowań w logistyce, przemyśle czy handlu? Na co zwrócić uwagę, jeżeli chodzi o cechy i funkcje urządzenia? Jak zapewnić wysoką niezawodność pracy oraz trwałość systemu drukującego? A co z oprogramowaniem? W artykule odpowiadamy na powyższe pytania, przedstawiając przykłady nowoczesnych urządzeń drukujących, które z powodzeniem sprawdzają się w wymienionych zastosowaniach.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów