Przemysłowy IoT

Główne źródło danych do trenowania algorytmów sztucznej inteligencji w przemyśle stanowi Internet Rzeczy (IoT). Jest to sieć węzłów, które przez Internet komunikują się ze sobą i przesyłają dane do systemu centralnego. Przemysłowy Internet Rzeczy (IIoT) jest podzbiorem IoT.
Typowa platforma IoT/IIoT składa się z: inteligentnych (smart) czujników, rozwiązań w zakresie transmisji i przetwarzania danych oraz zabezpieczeń. Pierwsze to urządzenia, które mierzą wartości wielkości fizycznych charakteryzujących obiekt pomiaru – ich przykłady w przemyśle to: wibracje, temperatura i ciśnienie. Następnie, wykorzystując wbudowane zasoby obliczeniowe, sprzętowe oraz programowe, wykonują one na surowych wynikach pomiarów wstępne obliczenia – przetwarzanie lokalne może np. obejmować odfiltrowanie szumów i konwersję sygnału analogowego do postaci cyfrowej – i przekazują ich wynik dalej. Transmisja danych odbywa się za pośrednictwem protokołów komunikacyjnych, które dzięki standaryzacji formatu danych i sposobu ich przesyłania zapewniają interoperacyjność urządzeń w sieci.
IIoT a IoT
IoT i IIoT różnią się pod kilkoma względami. Internet Rzeczy (IoT) jest zorientowany na poprawę jakości życia użytkowników końcowych, dla których liczą się łatwość instalacji i użytkowania oraz korzyści pod względem ich komfortu i/lub oszczędności (czasu, środków finansowych). Przemysłowy Internet Rzeczy (IIoT) z kolei jest mniej skoncentrowany na użytkowniku, za priorytetowe uznając cele biznesowe, np. redukcję kosztów eksploatacji maszyn i/lub ograniczenie ich przestojów. Odwrotnie, jeśli chodzi o dostępność. Wymagania stawiane pod tym względem Przemysłowemu Internetowi Rzeczy są bardziej rygorystyczne, bo jeżeli jest on wykorzystywany w monitorowaniu i sterowaniu produkcją, nawet krótka awaria może skutkować drogimi przestojami.
W IIoT większe wymagania dotyczą również dużej precyzji, głównie czujników, małych opóźnień transmisji oraz wytrzymałości urządzeń na trudne warunki pracy. Wobec tych ostatnich oczekuje się, że będą niezawodne dłużej niż sprzęt konsumencki. Zwykle ilość danych w sieciach Przemysłowego Internetu Rzeczy jest większa niż w IoT, a do ich przetwarzania potrzeba większych zasobów. Wymagania bezpieczeństwa są priorytetem zarówno w sieciach Internetu Rzeczy, jak i jego wersji dla przemysłu.