IIoT a IoT

Nowe technologie zmieniają świat. Dotyczy to też przemysłu, w przypadku którego napędzają one automatyzację i cyfryzację, poprawiając wydajność, elastyczność i opłacalność produkcji. W artykule przedstawiamy przykłady innowacji rewolucjonizujących fabryki, w tym sztuczną inteligencję (AI, SI), Przemysłowy Internet Rzeczy, chmurę obliczeniową, przetwarzanie brzegowe i wirtualne bliźniaki.

Posłuchaj
00:00
Spis treści

Przemysłowy IoT

Główne źródło danych do trenowania algorytmów sztucznej inteligencji w przemyśle stanowi Internet Rzeczy (IoT). Jest to sieć węzłów, które przez Internet komunikują się ze sobą i przesyłają dane do systemu centralnego. Przemysłowy Internet Rzeczy (IIoT) jest podzbiorem IoT.

Typowa platforma IoT/IIoT składa się z: inteligentnych (smart) czujników, rozwiązań w zakresie transmisji i przetwarzania danych oraz zabezpieczeń. Pierwsze to urządzenia, które mierzą wartości wielkości fizycznych charakteryzujących obiekt pomiaru – ich przykłady w przemyśle to: wibracje, temperatura i ciśnienie. Następnie, wykorzystując wbudowane zasoby obliczeniowe, sprzętowe oraz programowe, wykonują one na surowych wynikach pomiarów wstępne obliczenia – przetwarzanie lokalne może np. obejmować odfiltrowanie szumów i konwersję sygnału analogowego do postaci cyfrowej – i przekazują ich wynik dalej. Transmisja danych odbywa się za pośrednictwem protokołów komunikacyjnych, które dzięki standaryzacji formatu danych i sposobu ich przesyłania zapewniają interoperacyjność urządzeń w sieci.

IIoT a IoT

IoT i IIoT różnią się pod kilkoma względami. Internet Rzeczy (IoT) jest zorientowany na poprawę jakości życia użytkowników końcowych, dla których liczą się łatwość instalacji i użytkowania oraz korzyści pod względem ich komfortu i/lub oszczędności (czasu, środków finansowych). Przemysłowy Internet Rzeczy (IIoT) z kolei jest mniej skoncentrowany na użytkowniku, za priorytetowe uznając cele biznesowe, np. redukcję kosztów eksploatacji maszyn i/lub ograniczenie ich przestojów. Odwrotnie, jeśli chodzi o dostępność. Wymagania stawiane pod tym względem Przemysłowemu Internetowi Rzeczy są bardziej rygorystyczne, bo jeżeli jest on wykorzystywany w monitorowaniu i sterowaniu produkcją, nawet krótka awaria może skutkować drogimi przestojami.

W IIoT większe wymagania dotyczą również dużej precyzji, głównie czujników, małych opóźnień transmisji oraz wytrzymałości urządzeń na trudne warunki pracy. Wobec tych ostatnich oczekuje się, że będą niezawodne dłużej niż sprzęt konsumencki. Zwykle ilość danych w sieciach Przemysłowego Internetu Rzeczy jest większa niż w IoT, a do ich przetwarzania potrzeba większych zasobów. Wymagania bezpieczeństwa są priorytetem zarówno w sieciach Internetu Rzeczy, jak i jego wersji dla przemysłu.

Spis treści
Powiązane treści
Elastyczna transmisja poprzez Bluetooth Mesh
Asix Edge – dane przetwarzane tam, gdzie powstają
Czy sterownik to wszystko, czego potrzebujesz? Inteligentna kontrola pracy maszyny
Siły napędowe przyszłości: bezpieczeństwo, AI i zrównoważony rozwój - trendy w automatyzacji
Detekcja anomalii na linii produkcyjnej z wykorzystaniem algorytmów uczenia maszynowego
Sztuczna inteligencja w obiektywie: rewolucyjna kamera TIV firmy Turck
Od pomysłu do realizacji: jak cyfrowe bliźniaki wpływają na cykl życia produktu
Zobacz więcej w kategorii: Temat miesiąca
Artykuły
Wod-kan, uzdatnianie wody i oczyszczanie ścieków
Roboty
Produkcja spożywcza, farmaceutyczna i medyczna - nowe technologie i wysoka czystość
Komunikacja
Szkolenia w przemyśle
Silniki i napędy
Kompendium serwonapędów i Motion Control
Artykuły
Oil&gas i sektor chemiczny - automatyka i pomiary w branżach procesowych
Silniki i napędy
Nowoczesne przekładnie i motoreduktory - kompendium
Zobacz więcej z tagiem: Przemysł 4.0
Prezentacje firmowe
Modułowe rozwiązania z zakresu automatyki zwiększające efektywność logistyki
Prezentacje firmowe
COM-HPC Mini - nowa era modułowych systemów obliczeniowych w kompaktowym formacie
Gospodarka
SICK ANS/ANM58 PROFINET – nowa generacja enkoderów absolutnych dla Przemysłu 4.0

Poradnik doboru rozwiązań drukujących - drukarki mobilne, stacjonarne i przemysłowe

Jak dobrać drukarkę do zastosowań w logistyce, przemyśle czy handlu? Na co zwrócić uwagę, jeżeli chodzi o cechy i funkcje urządzenia? Jak zapewnić wysoką niezawodność pracy oraz trwałość systemu drukującego? A co z oprogramowaniem? W artykule odpowiadamy na powyższe pytania, przedstawiając przykłady nowoczesnych urządzeń drukujących, które z powodzeniem sprawdzają się w wymienionych zastosowaniach.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów