Zalety sieci komórkowych

Sieci komunikacyjne są ważnym elementem instalacji dostawców mediów użytkowych. Za ich pośrednictwem w systemach produkcji, przesyłu oraz dystrybucji transmitowane są różne dane. Są to m.in. stany liczników zużycia energii elektrycznej, wody, gazu lub ciepła oraz wyniki pomiarów z czujników monitorujących stan tych instalacji. Dostęp do takich informacji umożliwia rzetelne rozliczanie się z odbiorcami oraz ułatwia utrzymanie ciągłości dostaw.

Posłuchaj
00:00
Spis treści

ZDALNY MONITORING

Innym zastosowaniem łączności bezprzewodowej w instalacjach dostawców mediów użytkowych jest zdalne sterowanie oraz monitoring. W niektórych przypadkach jest to najlepsze, a często jedyne możliwe rozwiązanie. Dotyczy to zwłaszcza obiektów infrastruktury sieciowej rozproszonych terytorialnie, znajdujących się w dużej odległości od centrum sterowania lub na terenach trudno dostępnych, m.in. w lesie.

Przykładem są linie energetyczne. Mogą one ulec uszkodzeniu w wyniku na przykład działania wysokich temperatur, oblodzenia zimą, silnego wiatru zrywającego lub obluzowującego przewody oraz przeciążeń. Monitorować trzeba zatem zarówno elektryczne, jak i mechaniczne parametry linii zasilających, a także ich temperaturę oraz warunki otoczenia.

W tym celu na przewodach montowane są m.in. czujniki mierzące natężenie prądu i kąt zwisu przewodów oraz sensory temperatury. W ich pobliżu instaluje się także stacje pogodowe.

Innym przykładem są stacje elektroenergetyczne. W ich wypadku zdalnie kontroluje się m.in. parametry urządzeń, na przykład transformatorów. W tych ostatnich instalowane są czujniki parametrów elektrycznych, temperatury, przepływu oleju, jego poziomu oraz położenia przełącznika zaczepów.

ZDALNE STEROWANIE

Wyniki pomiarów stanu urządzeń oraz inne informacje, na przykład o alarmach, zanikach napięcia, zadziałaniu zabezpieczeń oraz położeniu różnych łączników są przesyłane do dyspozytorni. Stąd obsługa może m.in. zmieniać ustawienia łączników, reagować na sytuacje problemowe oraz konfigurować poszczególne urządzenia.

Oprócz energetyki łączność bezprzewodowa w zdalnym sterowaniu i monitoringu jest używana w instalacjach wodociągowych, gazowych i ciepłowniczych. Przykładowo w tych pierwszych kontrolować należy wartości ciśnienia, parametrów przepływu oraz wskaźników jakościowych medium (mętności, przewodności, pH, zawartości chloru, stopnia czystości biologicznej, temperatury).

Ciśnienie w sieci można też regulować zdalnie sterując przepompownią. W tym celu dyspozytor może uruchomić lub wyłączyć taką instalację oraz zmieniać parametry pracy komponentów jej układu hydraulicznego. Operator kontroluje też zasilanie obiektu oraz nadzoruje pracę systemów zabezpieczeń (przed zalaniem, kontroli dostępu, instalacji przeciwpożarowej itp.).

Z kolei w wypadku sieci ciepłowniczych zdalnie odczytywane są m.in. parametry pracy węzłów cieplnych (dane z liczników ciepła, stacji pogodowych), na podstawie których dyspozytor steruje ich regulatorami. Zwykle łączność w opisanych aplikacjach jest realizowana za pośrednictwem sieci komórkowych GSM/GPRS lub radiomodemów.

Światłowody w monitoringu i sterowaniu siecią energetyczną

Jeden z amerykańskich dostawców energetycznych postanowił zmienić medium transmisyjne, za pośrednictwem którego wymieniane są dane między system SCADA a podstacjami elektroenergetycznymi i hydroelektrownią zasilającą sieć. Dotychczas w tym zastosowaniu korzystano z łączności radiowej, jednak z powodu opóźnień w transmisji efektywność nadzoru oraz sterowania infrastrukturą sieciową była mała.

Komunikację bezprzewodową postanowiono zatem zastąpić siecią światłowodową. W tym celu należało zbudować łącze o długości blisko 10 km. Sieć przebiegać miała w większości poboczem dróg, jednak na niektórych odcinkach wymagane było poprowadzenie kabli pod ulicą. Wyzwaniem okazało się również doprowadzenie łącza do hydroelektrowni, która oddzielona jest wąwozem.

Fragmenty sieci światłowodowej wykonano również jako instalację naziemną. Prace zakończono w ciągu ośmiu tygodni. Dzięki zmianie medium znacznie poprawiła się szybkość reakcji na różne zdarzenia awaryjne (zaniki zasilania, przeciążenia). Sprawniejsze stało się również zarządzanie infrastrukturą sieciową, na przykład przyłączanie i odłączanie poszczególnych segmentów sieci.

WYKORZYSTANIE TECHNOLOGII GSM/GPRS

Sieci komórkowe GSM zyskały dużą popularność w systemach zdalnych pomiarów i sterowania, gdy udostępniono w nich usługę GPRS, czyli pakietowej transmisji danych. Dzięki niej pojedynczy użytkownik nie zajmuje całego kanału transmisyjnego, a każda ze szczelin czasowych może zawierać informacje od różnych abonentów.

Przekazywane dane przed wysłaniem dzielone są na pakiety, którym przyporządkowuje się unikalne identyfikatory, na których podstawie odbiornik łączy pakiety w jeden strumień danych, co gwarantuje efektywne wykorzystanie pasma transmisyjnego.

Podobnie jak w sieci Ethernet, możliwa jest jednoczesna, dwukierunkowa transmisja danych pomiędzy wieloma punktami sieci (np. pomiędzy modułami telemetrycznymi a serwerem czy też pomiędzy samymi modułami telemetrycznymi).

Możliwe jest wykorzystywanie prywatnych podsieci APN, do których nie mają dostępu inni użytkownicy, a także bezpiecznych, szerokopasmowych tuneli IPsec pomiędzy podsiecią APN a infrastrukturą IT użytkownika.

Użytkownicy płacą tylko za ilość wymienionych danych, a nie za czas połączenia, dzięki czemu urządzenia telemetryczne mogą być zalogowane do sieci GPRS w sposób permanentny, 24 godziny na dobę, gwarantując stała dostępność toru transmisyjnego bez konieczności ponoszenia wysokich kosztów budowy własnej infrastruktury transmisyjnej.

ZALETY SIECI KOMÓRKOWYCH

W telemetrii i telesterowaniu zazwyczaj przesyłane są krótkie komunikaty (wyniki pomiarów, komendy sterujące) w określonych (dane kontrolne) lub nieprzewidywalnych (alarmy i zdarzenia) odstępach czasu. Dlatego z reguły wymagane jest stałe połączenie między centrum sterowania i rozproszonymi węzłami sieci.

Sposób naliczania opłat za korzystanie z sieci jest zatem w wypadku sieci GSM/GPRS korzystniejszy dla takich abonentów, niż ten stosowany w sieciach z komutacją kanałów. Oprócz tego zaletą sieci komórkowych jest możliwość użytkowania już istniejącej infrastruktury komunikacyjnej. Dzięki temu koszty początkowe użytkowników ograniczają się do wydatków na zakup sprzętu sieciowego oraz wykupu usługi u operatora.

Skraca to także czas wdrożenia. Korzystający z sieci nie musi się ponadto zajmować jej konserwacją ani naprawami w razie awarii. Zaletą z punktu widzenia dostawców mediów użytkowych jest również duży zasięg ograniczony tylko przez obszar pokrycia sieci GSM na danym terenie. Dzięki temu odległość między węzłami sieci może być dowolna.

Nie jest też konieczna bezpośrednia widoczność optyczna między nadajnikiem i odbiornikiem. Cyfrowy charakter transmisji i algorytmy szyfrowania zapewniają wysoką odporność na zakłócenia a także wysoki poziom bezpieczeństwa transmitowanych danych, zwłaszcza w prywatnych podsieciach APN.

Możliwość szerokopasmowego dostępu do danych poprzez bezpieczne tunele IPsec w połączeniu ze zdarzeniową (nie wymagającą odpytywania przez stację centralną) transmisją z urządzeń telemetrycznych zapewnia znakomitą skalowalność systemów telemetrycznych bez pogorszenia czasu reakcji.

Ważne jest również to, że technologia mobilnej transmisji pakietowej jest wciąż rozwijana (sieci 3G, 3,5G, 4G), poszerzając pola możliwych zastosowań telemetrycznych.

Andrzej Dwojak

Turck

  • Jakie systemy komunikacji bezprzewodowej dostępne są na rynku? Co jest ważne przy ich doborze? Gdzie wybiera się rozwiązania bezprzewodowe, a gdzie klasyczne sieci kablowe?

Na rynku dostępne są różne rozwiązania realizujące komunikację bezprzewodową. Często są to systemy specjalistyczne, które opracowane zostały na potrzeby konkretnych zastosowań - np. bezprzewodowe termopary czy też WirelessHART. Stąd bardzo istotną kwestią jest określenie rzeczywistych wymagań danej aplikacji.

Podstawowymi parametrami są tu m.in. konieczny zasięg, ukształtowanie terenu, rozmieszczenie punktów dostępowych, a tym samym wybranie odpowiedniej topologii sieci radiowej, a także określenie sygnałów i wymaganego protokołu sieciowego, czy też wręcz zdecydowanie o sposobie zasilania węzłów sieci.

Należy pamiętać, że każda sieć bezprzewodowa wprowadza pewne opóźnienia w dostępie do sygnałów i danych. Czynnik ten jest znaczący i z jego powodu rozwiązania kablowe nadal często mają przewagę nad komunikacją radiową. Również pomimo dostępności coraz nowocześniejszych rozwiązań bezprzewodowych, które zapewniają wysoką pewność przesyłania informacji, w wielu wypadkach nadal istnieje obawa przed ich używaniem.

Dlatego też systemy radiowe wykorzystywane są niejednokrotnie w przypadkach, gdy już nie ma innego wyjścia. Komunikację bezprzewodową najczęściej stosuje się w aplikacjach mobilnych (np. stoły czy piece obrotowe) oraz miejscach, w których poprowadzenie połączenia kablowego jest mocno utrudnione lub niemożliwe (przesłanie danych przez istniejące przeszkody, takie jak drogi czy rzeki).

Pomimo powyższego rozwiązania radiowe wciąż rozwijają się. Postępuje miniaturyzacja i specjalizacja, pojawiają się np. całkowicie samodzielne czujniki z interfejsami do sieci bezprzewodowych. Mają one mniejsze rozmiary, kompaktowe obudowy o wysokim stopniu ochrony oraz własne zasilanie bateryjne.

Mogą być montowane w dowolnym miejscu bez potrzeby podłączania do nich czegokolwiek. Największym wyzwaniem dla użytkownika pozostaje konfiguracja, choć nawet tutaj robi się wszystko, aby maksymalnie uprościć ten proces i zazwyczaj zajmuje on kilka sekund, co praktycznie nic nie znaczy w porównaniu ze znacznie dłuższym czasem, jaki trzeba by poświęci na odpowiednie poprowadzenie kabla.

Spis treści
Zobacz więcej w kategorii: Temat miesiąca
Artykuły
Oil&gas i sektor chemiczny - automatyka i pomiary w branżach procesowych
Silniki i napędy
Nowoczesne przekładnie i motoreduktory - kompendium
Obudowy, złącza, komponenty
Nowoczesne kable, złącza i osprzęt kablowy
Przemysł 4.0
Smart Factory 2024
Bezpieczeństwo
Automatyka i urządzenia do zastosowań specjalnych
Przemysł 4.0
Nowoczesna intralogistyka i logistyka zakładowa
Powiązane treści
Jak kontrolować i optymalizować pracę sieci przesyłowych gazu? Czyli o kosztach pracy złożonych systemów hierachicznych, część 2
PGNiG łączy swoje spółki gazowe
Jak kontrolować i optymalizować pracę sieci przesyłowych gazu? Czyli o kosztach pracy złożonych systemów hierachicznych, część 1
Nowe telesterowniki GSM/GPRS MT-151 LED, MT-151 HMI z profesjonalnej serii MOBICON
Moduły komunikacji bezprzewodowej Data Radio Multihop przeznaczone do bezpośredniej pracy z czujnikami i sondami
Seminarium INSYS icom - przemysłowa transmisja danych
Prognoza dla rynku sieci przemysłowych
Światłowody w przemyśle. Część 1. Światłowodowe sieci komunikacyjne
Wzrośnie popularność sieci bezprzewodowych w przemyśle
Bezprzewodowa transmisja danych w przemyśle - seminarium firmy Conel
Raport na temat sieci czujników bezprzewodowych
Woda i powietrze w przemyśle
Zobacz więcej z tagiem: Artykuły
Magazyn
Kwiecień 2025
Rynek
Nie tylko technologie
Rynek
Produkcja przemysłowa

Poradnik doboru rozwiązań drukujących - drukarki mobilne, stacjonarne i przemysłowe

Jak dobrać drukarkę do zastosowań w logistyce, przemyśle czy handlu? Na co zwrócić uwagę, jeżeli chodzi o cechy i funkcje urządzenia? Jak zapewnić wysoką niezawodność pracy oraz trwałość systemu drukującego? A co z oprogramowaniem? W artykule odpowiadamy na powyższe pytania, przedstawiając przykłady nowoczesnych urządzeń drukujących, które z powodzeniem sprawdzają się w wymienionych zastosowaniach.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów