JAK ZAPEWNIĆ KOMPATYBILNOŚĆ ELEKTROMAGNETYCZNĄ?

Zadaniem dławnicy kablowej jest zapewnienie szczelnego połączenia obudowy z przewodem.

Element ten spełnia również dodatkowe funkcje, zabezpieczając przewód przed złamaniem i zapewniając kompatybilność elektromagnetyczną. Warto podkreślić, że złącza, jako pasywne komponenty elektromechaniczne, nie emitują zaburzeń elektromagnetycznych ani nie są wrażliwe na wpływ takich zaburzeń, które pochodzą ze źródeł zewnętrznych. W związku z tym jednak, że ich gniazda przerywają ciągłość obudowy (ekranu), złącza mogą się okazać słabymi punktami jeżeli urządzenie, w które je wbudowano nie zostało zaprojektowane z uwzględnieniem zasad EMC.

Poza tym źródłem zaburzeń elektromagnetycznych, wrażliwym również na te pochodzące ze źródeł zewnętrznych, są przewody prowadzone wewnątrz złączy. Ich kompatybilność elektromagnetyczna zależy więc od właściwości ekranujących obudowy wtyczki, obudowy gniazda i dławnicy kablowej, warunkujących stopień tłumienia zaburzeń w obu kierunkach.

Wpływ na właściwości ekranujące mają przede wszystkim: przewodność elektryczna materiału i grubość ekranu. Dlatego na przykład obudowy wykonywane są jako odlewy z metali. Ważna jest również ciągłość połączeń pomiędzy wymienionymi elementami złączy. Dlatego, żeby zwiększyć powierzchnię kontaktową na styku gniazda z wtykiem, m.in. wykonuje się je w taki sposób, żeby nachodziły na siebie. Korzysta się również z przewodzących uszczelnień. Żeby ekranowanie było skuteczne, kompletując złącze, trzeba się upewnić, że jego komponenty zapewnią zbliżony poziom tłumienia zaburzeń elektromagnetycznych.

Osłona wtyczki łączy się z przewodem. Jeśli z kolei chodzi o obudowy gniazd, wyróżnić można kilka ich typów. Jednym z nich jest pulpitowy (znany również jako przelotowy). W przypadku obudów tego rodzaju przewód jest doprowadzony do złącza od wewnątrz urządzenia. W obudowach cokołowych natomiast jest on wprowadzony bocznym wejściem, na zewnątrz urządzenia.

Marek Juchimiuk

HARTING Polska

 

Jakie cechy powinny charakteryzować złącza przemysłowe?

Są to przede wszystkim: wytrzymałość, jakość i funkcjonalność. Jeżeli chodzi o tę pierwszą, to złącze przemysłowe ma za zadanie umożliwiać połączenie przy równoczesnym zapewnieniu ochrony przed wpływem czynników zewnętrznych: mechanicznych (uderzenia), wpływu środowiska aplikacyjnego (wilgoć, smary, pył, wahania temperatur, korozja), a także powinno zagwarantować niwelacje wpływu zakłóceń pochodzących z zewnątrz (zaburzenia elektromagnetyczne).

Odnośnie do jakości, to należy pamiętać, że złącza charakteryzują dwie płaszczyzny: mechaniczna oraz elektryczna. Na nich obydwu złącze przemysłowe musi być niezawodne. W dużej liczbie aplikacji stabilność pracy urządzeń, systemów całych fabryk zależy od złączy – nie mogą one zawieść, ponieważ wówczas nastąpi awaria i przestój, co przynosi kosztowne straty. Dlatego też złącza muszą być sprawdzone i charakteryzować się wysoką jakością.

Trzecim punktem jest funkcjonalność. Technologia złączy przemysłowych rozwija się bardzo dynamicznie i to, co było „przyszłościową nowinką” np. pięć lat temu, dzisiaj często jest już przeżytkiem. Złącza muszą również podążać za tymi trendami, tak aby móc obsługiwać aktualnie stosowane interfejsy. Natomiast aby nie było konieczne przeprowadzanie ciągłych zmian na poziomie złączy, pożądaną ich cechą jest ich szeroka funkcjonalność – tak aby przy dokonaniu niewielkiej modyfikacji możliwe było dostosowanie złącza do zmiennych potrzeb aplikacji. Takie właśnie możliwości zapewniają złącza modularne. Każdy moduł może być wymieniony. Każdego roku powstają nowe moduły dostosowane do aktualnych technologii. Dzięki takiej funkcjonalności złącza modularne są odporne na wymagania przyszłościowe.

 

Po jakie produkty, podsumowując, sięgają odbiorcy złączy?

Rozważając zastosowanie złącza przemysłowego warto pamiętać, że po to są one wykonane w sposób solidny, aby zapewnić bezpieczeństwo aplikacji. Zazwyczaj gdy planowane jest zastosowanie złącza przemysłowego oznacza to, że w danej aplikacji potencjalnie występują parametry/zagrożenia, dla których należy stosować ochronę połączenia. Wówczas należy rozważyć, że złącze w stosunku do całej aplikacji to niewielki koszt, a potencjalna awaria niesie za sobą już bardzo wysokie koszty przestoju i/lub uszkodzeń. Stąd też użytkownicy najczęściej sięgają po rozwiązania pewne i sprawdzone.

Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów
Dowiedz się więcej
Przejdź do kompendium

Prezentacje firmowe