5G W SMART FABRYKACH

Nowością są sieci 5G, które początkowo będąc rozszerzeniem sieci 4G, mają potencjał, żeby w przyszłości całkiem je zastąpić. Nie będzie to jednak typowa dla kolejnych generacji sieci komórkowych ewolucja, ale rewolucja, która pozwoli na rozwój nowych aplikacji i modeli biznesowych. Umożliwią ją parametry transmisji w sieciach 5G, które mają być docelowo nieporównywalnie lepsze niż w 4G.

Średnie prędkości transmisji w już działających sieciach 5G sięgają w niektórych krajach 250 Mb/s, przy szczytowych wartościach przekraczających 500 Mb/ s. Dla porównania w sieciach 4G średnia prędkość transmisji wynosi 20‒30 Mb/s. A trzeba pamiętać, że to dopiero początek – docelowo w sieciach 5G ma to być co najmniej 10 Gb/s.

Jeżeli chodzi o opóźnienia transmisji, w przypadku sieci piątej generacji zapowiadana wartość to 1 ms, czyli kilkadziesiąt razy krócej niż w sieciach 4G. Sieci 5G powinny być w stanie obsługiwać znacznie więcej podłączonych urządzeń niż sieci LTE. Docelowo ich liczba ma sięgać miliona urządzeń na kilometr kwadratowy.

Prywatne sieci 5G są przyszłością komunikacji w cyfrowych zakładach produkcyjnych – dzięki parametrom transmisji, jakie mają być w nich osiągalne, będzie można w pełni wykorzystać potencjał technologii Przemysłu 4.0. Pierwsze ich wdrożenia w tym zastosowaniu są już realizowane – przykładem jest smart fabryka firmy Rittal (patrz ramka).

Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów
Dowiedz się więcej
Przejdź do kompendium

Prezentacje firmowe

Polecane

Nowe produkty

Zobacz również