Nowe technologie w BHP

Za obowiązek, choć nieformalny, pracodawców można też uznać wdrażanie najnowszych odkryć w dziedzinach ergonomii, socjologii, psychologii, medycyny pracy i techniki. Gdy chodzi o te ostatnie, spore nadzieje w dziedzinie BHP pokłada się w elektronice noszonej i Internecie Rzeczy. Potencjał mają ogromny, dlatego tematyką tą zajmuje się coraz więcej firm technologicznych. I choć jak na razie nie ma wielu wdrożeń, pewnie szybko się to zmieni. Warto więc już teraz zainteresować się tymi technologiami.

Elektronika noszona to ubrania i akcesoria w tradycyjnej postaci, ale zarazem naszpikowane elektroniką (procesorami, wyświetlaczami, sensorami). Dzięki nim mogą mierzyć parametry otoczenia, zachowanie i parametry życiowe użytkownika, przetwarzać te dane, prezentować je użytkownikowi i wysyłać je przez Internet. Przykłady noszonych gadżetów elektronicznych to: okulary, zegarki, ubrania, wyświetlacze HUD, opaski, a nawet soczewki kontaktowe.

BHP w produkcji piwa i napojów gazowanych

Ręczne pobieranie próbek zacieru lub brzeczki wymaga obniżenie temperatury, zatrzymania mieszadła i użycia naczynia na wysięgniku. Przed wprowadzaniem do kotła warzelnego listwy do pomiaru objętości brzeczki wybitej trzeba wyłączyć kocioł warzelny i mieszadło. Przed wejściem do pomieszczenia, gdzie występują gazy toksyczne na min.15 min trzeba włączyć wentylację i obserwować wskazania analizatorów. Nie wolno wchodzić do kadzi fermentacyjnych, tanków, kuf bez asekuracji przez min. 1 osobę na zewnątrz. Wchodzenie do zamaczalników, skrzyń słodowniczych albo na siatki suszarni podczas pracy urządzeń do mieszania słodu jest zabronione. Przed wejściem do suszarni słodu trzeba ją przewietrzyć i umieścić na drzwiach i stanowisku sterowania tablicę ostrzegawczą: Uwaga – człowiek w suszarni! Przed rozpoczęciem prasowania chmielu trzeba skontrolować prawidłowość zaryglowania drzwi prasy oraz sprawność urządzenia sterującego. Na stanowiskach do prześwietlania opakowań szklanych nie wolno pracować dłużej niż 2 godz. w ciągu jednej zmiany roboczej.

Aplikacje elektroniki noszonej w BHP

Elektronika noszona umożliwi m.in. lokalizację i śledzenie pracownika, znacznie skracając czas dotarcia do ofiar wypadków. To w zdarzeniach, jak pożar, eksplozja i uwolnienie chemikaliów, zwiększy szanse na przeżycie i usprawni akcję ratunkową, dzięki czemu mniej narażeni będą ratownicy. Inne zastosowanie to monitorowanie parametrów życiowych personelu i otoczenia. Przykładowe gadżety, w które będą wyposażeni w przyszłości pracownicy fabryk, to: okulary wykrywające senność, czapki reagujące na utratę przytomności, ubrania mierzące temperaturę, zegarki badające tętno, opaski monitorujące wydolność oddechową. Dzięki nim będzie można zdalnie sprawdzać stan ich zdrowia, reagując na jego niebezpieczne pogorszenie się. Będą też alarmowały o niewłaściwym zachowaniu, na przykład o niebezpiecznej postawie podczas podnoszeniu ciężaru lub przypominały, na przykład o przerwie, jeżeli zbyt długa praca w kombinezonie grozi przegrzaniem, a w chłodni wychłodzeniem. Ponadto będą ostrzegać o przykładowo wzroście stężenia niebezpiecznych gazów lub spadku ciśnienia. Poprawią też komunikację z personelem, pozwalając na zdalne wydawanie poleceń, nadzór ich wykonania, szybkie reagowanie na błędy.

Produkcja w czasach koronawirusa

Koronawirus nie omija zakładów przemysłowych. Ryzyko zachorowania zmniejsza stosowanie się do oficjalnych zaleceń. Przykładowe są dostępne na stronie https://www.gov.pl/web/rozwoj-praca-technologia/zaklady-przemyslowe. Są to: ograniczenia spotkań wewnętrznych i w korzystaniu z powierzchni wspólnych (stołówek, szatni), dostęp do środków ochrony indywidualnej, praca zmianowa bez kontaktów między zespołami, procedury przy podejrzeniu zakażenia. Polecamy też dokument "Bezpieczeństwo i ochrona zdrowia osób pracujących w czasie epidemii COVID-19. Ogólne wytyczne i lista kontrolna" Centralnego Instytutu Ochrony Pracy (https://www.ciop.pl/).

Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów
Dowiedz się więcej
Przejdź do kompendium

Prezentacje firmowe