Zabezpieczenia w branży cukierniczej

Stworzenie bezpiecznego miejsca pracy i egzekwowanie przestrzegania zasad bezpieczeństwa to obowiązek pracodawcy – regulowany przepisami, których złamanie jest karalne. Chcący na bezpieczeństwie personelu oszczędzać muszą być też świadomi, że w dłuższej perspektywie się to nie opłaca, zwłaszcza wizerunkowo. Informacje o wypadkach i złych warunkach pracy są niedobrze odbierane przez kontrahentów, klientów i zniechęcają szukających zatrudnienia. W artykule przedstawiamy zagrożenia występujące w przemyśle i środki ochrony przed nimi, zasady BHP na różnych stanowiskach oraz nowe technologie, najbardziej perspektywiczne w tej dziedzinie.

Posłuchaj
00:00
Spis treści

Zabezpieczenia w branży cukierniczej

Wymagane zabezpieczenia są opisane w szczegółowych przepisach BHP, na przykład dla branży cukierniczej. Zalecają one m.in. wyposażenie kotłów warzelnych przechylnych w mechanizm zapewniający równomierny, bezpieczny przechył i utrzymanie w stabilnej pozycji, a tych do zagęszczania roztworów w urządzenia wyciągowe usuwające opary na zewnątrz budynku. Instalacja gazowa prażaków musi mieć samoczynne urządzenie zamykające dopływ gazu do palników. Stoły chłodzone wodą trzeba zabezpieczyć przed samoczynnym przechyleniem się płyty. Przeciągarki wymagają wyłącznika krańcowego, a zawijarki wyrobów cukierniczych wyłączników przyciskowych przy stanowiskach obsługi. Górna część krajalnicy musi mieć osłonę uchylną z wyłącznikiem krańcowym, a dolna powinna być całkiem osłonięta. Formy do wypieku płatów waflowych wymagają mechanizmu blokady otwarcia ich pokrywy. Pojemniki i opakowania przewożone na wózkach trzeba zabezpieczać, żeby nie spadały ani się nie przemieszczały. Inny przykład to wymogi rozporządzenia dot. BHP w zakładach przetwórstwa owoców i warzyw (patrz ramka).

BHP w cukrowniach i rafineriach cukru

Drogi i przejścia obok urządzeń do hydromechanicznego rozładunku buraków trzeba osłonić ekranem o wysokości min. 2,5 m. Spławiaki do buraków o budowie płaskiej należy osłonić ścianami o wysokości 1,1 m tak, aby nie utrudniały wyładunku ani opróżniania. Pomiędzy stanowiskiem hydromechanicznego spłukiwania buraków, płuczką i krajalnicami trzeba zainstalować sygnalizację (dźwiękową, świetlną) zakłóceń przepływu buraków. Podłoga pomostu do obsługi odwadniaczy rolkowych musi się znajdować 1,1 m poniżej ich górnej krawędzi. Boki odwadniaczy należy osłonić metalową siatką do wysokości min. 0,5 m nad ich górną krawędzią. Płuczkę gazową pieca wapiennego i pompy do gazu saturacyjnego trzeba instalować na zewnątrz budynku albo w pomieszczeniu z mechaniczną wentylacją z wymianą powietrza min. 5 razy na godzinę.

Spis treści
Zobacz więcej w kategorii: Temat miesiąca
Artykuły
Oil&gas i sektor chemiczny - automatyka i pomiary w branżach procesowych
Silniki i napędy
Nowoczesne przekładnie i motoreduktory - kompendium
Obudowy, złącza, komponenty
Nowoczesne kable, złącza i osprzęt kablowy
Przemysł 4.0
Smart Factory 2024
Bezpieczeństwo
Automatyka i urządzenia do zastosowań specjalnych
Przemysł 4.0
Nowoczesna intralogistyka i logistyka zakładowa
Powiązane treści
Otwarta droga do ogniwa zasilanego wodorem
Walidacja prawidłowego dystansowania technicznych środków ochronnych na liniach produkcyjnych
Zobacz więcej z tagiem: Bezpieczeństwo
Kalendarium
Gun Expo 2025
Targi krajowe
Targi HUNT EXPO 2025
Gospodarka
Rynek czujników gazów - 3 mld dolarów w 2032 roku

Poradnik doboru rozwiązań drukujących - drukarki mobilne, stacjonarne i przemysłowe

Jak dobrać drukarkę do zastosowań w logistyce, przemyśle czy handlu? Na co zwrócić uwagę, jeżeli chodzi o cechy i funkcje urządzenia? Jak zapewnić wysoką niezawodność pracy oraz trwałość systemu drukującego? A co z oprogramowaniem? W artykule odpowiadamy na powyższe pytania, przedstawiając przykłady nowoczesnych urządzeń drukujących, które z powodzeniem sprawdzają się w wymienionych zastosowaniach.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów