Roboty medyczne

Ważnym zastosowaniem robotów poza przemysłem i intralogistyką jest medycyna. W tej dziedzinie wykorzystywane są roboty chirurgiczne, m.in. w chirurgii małoinwazyjnej, i rehabilitacyjne, które pomagają osobom starszym i niepełnosprawnym. Jeżeli chodzi o te pierwsze, wyróżnić można kilka kategorii tych maszyn.

Przykład to te w pełni zautomatyzowane, w których chirurg pełni funkcję nadzorczą. Jego zadaniem jest też zaplanowanie zabiegu – w tym celu, wykorzystując różne metody obrazowania medycznego (RTG, USG), wyznacza punkty oraz odcinki na ciele pacjenta i określa sekwencje ruchów. Te są odwzorowywane w modelu 3D, na którym później opiera się robot. Chirurg ustawia też narzędzia w pozycji wyjściowej. Te roboty wykorzystuje się w mniej skomplikowanych zabiegach, jak operacje ortopedyczne, w których maszyna przykładowo jedynie przycina kości na wymiary implantu.

Najpopularniejszą kategorią robotów chirurgicznych są te, którymi chirurg steruje na odległość. Zdalne operacje są zwykle wykonywane przez lekarzy, którzy znajdują się w tej samej sali co robot i pacjent, chociaż przeprowadza się także próbne zabiegi, w czasie których lekarz steruje maszyną przez Internet. W ich przypadku należy się liczyć z dodatkowymi problemami mogącymi wyniknąć z opóźnień i przerw w transmisji albo ograniczonej przepustowości łącza.

Do tej grupy zalicza się obecnie najczęściej wykorzystywany model robota chirurgicznego da Vinci. Jego podstawowe komponenty to: konsola, zapewniająca chirurgowi podgląd obrazu wnętrza ciała pacjenta z systemu wizyjnego 3D, za pośrednictwem której steruje robotem z przeważnie czterema albo trzema ramionami, z których jedno manipuluje kamerą endoskopową, natomiast pozostałe narzędziami naśladującymi ruchy dłoni i nadgarstka lekarza.

Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów
Dowiedz się więcej

Prezentacje firmowe