Roboty na platformach...

Roboty autonomiczne upowszechniają się w przemyśle również poza fabrykami i magazynami. Przykład to roboty kroczące wykorzystywane na platformach wiertniczych i wydobywczych. Dzięki wyposażeniu w nogi lepiej niż tradycyjne roboty przemysłowe radzą sobie z poruszaniem się po takich obiektach, zaprojektowanych z myślą o ludziach, pełnych sprzętu, rur, stopni, schodów, innych przeszkód i w ciasnych przestrzeniach. Roboty kroczące są w stanie wchodzić i schodzić ze schodów i pochyłości, pokonywać przeszkody, jak progi i szczeliny i czołgać się. Potrafią również wracać do równowagi w razie jej utraty. Dzięki wyposażeniu w czujniki i implementacji algorytmów sztucznej inteligencji rozpoznają otoczenie, planują optymalne ścieżki ruchu i uczą się powtarzalnych procedur. Pozwala to na ich wykorzystanie w inspekcji platform – w zależności od wbudowanych sensorów potrafią m.in.: odczytywać wskazania analogowych przyrządów pomiarowych, sprawdzać stan zaworów i wykrywać gorące punkty instalacji, wibracje, przecieki i wycieki trujących gazów.

Coboty pomogą niepełnosprawnym w rehabilitacji i pracy

Patient@Home to wspólny projekt Centrum Neurorehabilitacji Szpitala Uniwersyteckiego Odense w Danii i firmy Universal Robots, którego celem jest zbadanie możliwości wykorzystania robotów współpracujących w rehabilitacji osób, które doświadczyły udaru, a w jego wyniku niedowładu. Ćwiczenia mogą im pomóc w przywróceniu sprawności niesprawnych części ciała. W zależności od stopnia niepełnosprawności pacjenci często nie są w stanie ich wykonywać bez pomocy terapeutów. Roboty współpracujące mogłyby ich zastąpić – są projektowane, jak wszystkie roboty przemysłowe, pod kątem powtarzalności zadań, a jednocześnie elastyczności i bezpieczeństwa, które to cechy są wymagane w kooperacji z ludźmi. Maszyny wykorzystywane w rehabilitacji dodatkowo powinny wspierać pacjentów w wykonywaniu ćwiczeń, które pozwolą im odzyskać sprawność, na przykład przez prowadzenie przez nich ramienia robota po określonej trajektorii. Muszą być też wyposażone w czujniki, które umożliwią dopasowanie poziomu trudności ćwiczeń i wsparcia pacjenta do jego możliwości i postępów w rehabilitacji. Projekt Patient@Home ma sprawdzić, jakie inne wymogi stawia robotom współpracującym to zastosowanie i pomóc w opracowaniu programów ćwiczeń z ich wykorzystaniem.

Nad wykorzystaniem cobotów w pomocy niepełnosprawnym pracowała także firma Ford. Jej celem było umożliwienie osobom o ograniczonej sprawności ruchowej podejmowania pracy w produkcji. Wynikiem jest robot współpracujący Robbie, który m.in. umożliwił jednemu z pracowników firmy Ford kontynuowanie kariery zawodowej mimo postępującej niepełnosprawności. Osoba ta, która w tym przedsiębiorstwie pracowała od 30 lat, zaczęła cierpieć na schorzenie, którego skutkiem jest ograniczona ruchomość barku i nadgarstka. Oznaczało to, że miała trudności z wykonywaniem swojej pracy na stanowisku montażu osłon silników. Sytuacja uległa zmianie, kiedy pojawił się na nim Robbie. Od tej pory robot i człowiek dzielą się obowiązkami – pracownik umieszcza detale w uchwytach, a Robbie je dociska. Wtedy pracownik dokręca je, używając elektrycznej wkrętarki.

...i na budowie

Roboty można spotkać też na placach budowy. Choć roboty budowlane nie są jeszcze używane na masową skalę, można podać wiele przykładów ich realizacji. Są to: roboty murarskie, które układają cegły, w przykładowym wykonaniu w postaci ramienia przemieszczającego się na platformie z cegłami i podajnikiem zaprawy murarskiej, której resztki z gotowego muru usuwa pracownik idący za maszyną i roboty wyburzeniowe, które stanowią alternatywę dla zatrudnienia do rozbiórki specjalnej ekipy. Kolejne przykłady to: roboty wiążące pręty zbrojeniowe, drążące tunele, tnące na miejscu materiały w postaci płyt, roboty tynkarskie, kompaktowe zrobotyzowane komórki produkcyjne do drukowania 3D z betonu oraz precyzyjnych zadań, jak szlifowanie, roboty natryskujące izolację pod posadzki budynków, monitorujące, które śledzą postęp prac budowlanych, zrobotyzowane systemy instalacji wind i roboty do malowania ścian.

Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów
Dowiedz się więcej

Prezentacje firmowe

Zobacz również