Jak przebiega grawerowanie?

W czasie grawerowania wiązka lasera lokalnie ogrzewa obrabiany przedmiot aż do przekroczenia temperatury parowania materiału, z którego go wykonano. Wgłębienia tworzące symbole powstają w wyniku jego stopienia i/lub odparowania. Głębokości grawerowania wynoszą 0,001‒0,1 mm. W zasadzie wszystkie materiały można tak znakować, pod warunkiem dobrania odpowiedniego typu lasera. Stosowana jest także technika głębokiego grawerowania, polegająca na jego wielokrotnym powtarzaniu, w wyniku czego usuwane są kolejne warstwy materiału. Typowe głębokości w tym przypadku wynoszą 0,1‒5 mm. Tą metodą znakowane są metale. Głębokie grawerowanie pozwala ponadto wykonywać symbole 3D – wrażenie trójwymiarowości zapewnia usuwanie warstw materiału na różnych poziomach.

Stosuje się też technikę, w której materiał jest usuwany tak, by powstałe wgłębienie kontrastowało z otoczeniem ze względu na zmianę sposobu, w jaki odbija światło. Głębokość znaków zazwyczaj nie przekracza 0,01 mm. Jest to jedna z szybszych metod znakowania laserowego.

Parametry wiązki laserowej można także tak dobrać, żeby częściowo albo całkowicie usunąć jedną lub większą liczbę warstw powłoki, odsłaniając materiał podłoża, który różni się od niej kolorem. Metoda ta pozwala na znakowanie dowolnego materiału.

Znakowanie laserowe narzędzi medycznych

Wyroby medyczne wielokrotnego użytku, jak narzędzia chirurgiczne, wymagają bezpośredniego znakowania. Jest to uregulowane przepisami. Ze względu na właściwości materiałów, z których są wykonywane i warunki użytkowania jest to trudne. Ich identyfikowalność i bezpieczeństwo można zagwarantować wyłącznie wtedy, gdy oznakowanie jest czytelne (wyraźne, kontrastowe, nieodblaskowe), a zarazem wytrzymuje wielokrotne cykle czyszczenia i sterylizacji, bez blaknięcia i korodowania. Pod uwagę należy wziąć także to, że stal nierdzewna występuje w wielu różnych stopach, które inaczej reagują na oddziaływanie wiązki laserowej.

W znakowania narzędzi medycznych wykonanych z tego metalu sprawdzają się szczególnie lasery o ultrakrótkich impulsach. Dzięki wyjątkowo krótkim czasom trwania impulsów, w zakresie femto- i pikosekund, wpływ ciepła na materiał jest znikomy. Jednocześnie duża energia impulsów zapewnia trwałe oznaczenia, które są matowe i czarne, niezależnie od kąta padania światła. Dzięki możliwości regulacji szerokości impulsów nowoczesne znakowarki zapewniają dopasowanie siły oddziaływania wiązki do właściwości konkretnego materiału.

Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów
Dowiedz się więcej

Prezentacje firmowe