Innowacje w znakowaniu laserowym

Najnowszym trendem w znakowaniu laserowym jest technika natural branding, w której wiązka promieniowania wykorzystywana jest do nanoszenia symboli bezpośrednio na produkty spożywcze, jak owoce, warzywa, sery, pieczywo. W podejściu tym oddziaływaniu termicznemu poddawana jest jedynie wierzchnia warstwa wyrobu, na przykład skórka owoców i warzyw. W efekcie usuwany (odparowywany) jest z niej pigment, a odbarwienie widoczne jest w postaci symbolu. Nie wpływa to na smak, zapach ani termin ważności produktu.

Technika ta ma liczne zalety. Przede wszystkim znakując produkty spożywcze w taki sposób, ogranicza się zużycie materiałów eksploatacyjnych takich jak papier, folia, tusz i klej potrzebnych do wykonania i zamocowania etykiety papierowej. W przeciwieństwie do naklejek, które mogą się odkleić, oznaczenia wykonane w ten sposób są trwałe. Konsument nie musi też usuwać nalepki ani pozostałości kleju z produktu.

Postęp w technologii znakowania laserowego sprawia, że jest coraz wydajniejsza, precyzyjniejsza i wszechstronniejsza. Jednym z głównych trendów jest stosowanie laserów o mniejszej długości fali, takich jak lasery UV i zielone, które zapewniają większą rozdzielczość i większy kontrast oznaczeń wykonywanych na szerokiej gamie materiałów. Kolejną innowacją są lasery femtosekundowe, które mogą znakować materiały bez powodowania uszkodzeń termicznych, co czyni je idealnymi do specjalnych zastosowań, jak znakowanie narzędzi medycznych (patrz: ramka).

Rafał Rajczonek

Datalogic

  • Znakowanie laserowe to popularna w przemyśle metoda wykonywania oznaczeń. Jakie są jej zalety, w szczególności w porównaniu z innymi technikami? W jakich aplikacjach jest ona wykorzystywana i dlaczego?

Znakowanie laserowe uznawane jest za uniwersalną i precyzyjną technologię etykietowania, kodowania i grawerowania szerokiej gamy tworzyw w różnych sektorach przemysłowych. Jest to metoda bezdotykowa, która jest zapewnia liczne zalety w stosunku do tradycyjnie wykorzystywanych technik, jak choćby druk atramentowy lub mikropunktowe grawerowanie mechaniczne. Znakowanie laserowe, ze względu na możliwość nanoszenia oznaczeń o wysokiej jakości i trwałości na różne materiały, jest szeroko stosowane w sektorach takich jak elektroniczny, samochodowy, medyczny oraz AGD.

Dlaczego używamy znakowania laserowego? Mogę tu wskazać cztery najważniejsze powody:

  1. Identyfikowalność – technologia znakowania laserowego, dzięki swojej uniwersalności, szybkości i trwałości na zużycie w porównaniu z innymi technologiami, używania jest głównie w celu zapewnienia identyfikowalności komponentów przemysłowych.
  2. Estetyka – laserów można używać do znakowania lub grawerowania złożonych kształtów i logo z nieporównywalnie większą precyzją. Szeroka gama szerokości fali i mocy powoduje, że praktycznie każdy materiał może zostać oznaczony za pomocą wysokokontrastowej i trwałej grafiki.
  3. Funkcjonalność – technologia znakowania laserowego wykorzystywana jest także do modyfikowania fizycznych właściwości powierzchni materiału, zapewniając pożądane rezultaty ze stałą powtarzalnością.
  4. Integracja – łatwa integracja z istniejącymi już liniami przemysłowymi – możliwość współpracy znakowarki laserowej z robotem oraz zastosowania systemu wizyjnego do odczytu i kontroli nanoszonych kodów.
  • Jakie są dokładniej główne zalety znakowania laserowego?

Głównymi zaletami, o których należy wspomnieć, są według mnie:

  • Precyzja – znakowanie laserowe umożliwia nanoszenie obrazów w wysokiej rozdzielczości o delikatnych liniach oraz umożliwia precyzyjne znakowanie niewielkich lub delikatnych przedmiotów.
  • Trwałość – omawiane znakowanie jest odporne na zużycie, agresywne środki chemiczne i czynniki środowiskowe, zapewniając długotrwałą czytelność i identyfikowalność.
  • Uniwersalność – oznaczenia laserowe mogą być naniesione na szeroką gamę materiałów, w tym na metale, tworzywa sztuczne, ceramikę i szkło, a znakować tą metodą można każdy przedmiot.
  • Bezdotykowość – obróbka bezdotykowa eliminuje ryzyko uszkodzenia delikatnych komponentów i gwarantuje czysty proces o precyzyjnym wyniku.
  • Przyjazność środowisku – brak materiałów eksploatacyjnych, jak np. tusze, lub narzędzi ściernych pozwala na codzienną redukcję kosztów oraz wpływu na środowisko w porównaniu z technologiami atramentowymi lub innymi powodującymi konieczność utylizacji substancji zanieczyszczających.

Podsumowując, technologia znakowania laserowego stała się niezbędna w nowoczesnych procesach przemysłowych, zapewniając połączenie precyzji, trwałości i wydajności. Zakres jej zastosowań poszerza się na coraz to nowe sektory, stanowiąc niezawodne rozwiązanie przeznaczone do nanoszenia nieusuwalnego i wysokiej jakości znakowania na różnych materiałach.

Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów
Dowiedz się więcej

Prezentacje firmowe

Zobacz również